Skip to main content

morče vs zakrslý králík

Posted in

ahoj, chtěli bychom dcerám pořídit za vysvědčení zvířátko a nyní váháme mezi morčaty a zakrslými králíky, poradíte, jaké máte zkušenosti?Co obnáší péče o každé z nich?

Děkuji

Hanka

nový člen rodiny :-)

Ahoj, také velmi vážně zvažuji koupi teddy králíčka.jen nevím samičku, samečka?Dotaz je rok a půl starý, jak jste nakonec spokojeni s výběrem vy? jinak uvítám jakékoli rady.Určitě chci z chovatelské stanice,napsala jsem dotazy do tří a čekám :-))

Určitě nechat naočkovat!

Obrázek uživatele katyvypl

Určitě nechat naočkovat! Králičí mor přenáší hmyz a toho je všude plno, kor teď v sezóně, takže to, že králíčky máte doma není důvod proč neočkovat, hmyz se dostane všude. Co se granulí týká, za mě určitě ano. Osobně se hodně řídím radami na stránkách www.kralici.cz
Do věku cca 5-6 měsíců může mít králík granule neomezeně, seno samozřejmě také stále k dispozici, vodu denně měnit. Od půl roku, kdy je králík v podstatě dospělý, dávat granule jen ráno a večer cca 1 polévkovou lžíci. Přes den pak občas přilepšit kouskem jablka či mrkve, jetel, pampeliškové listy apod.
A teď ke druhu granulí - granule pro zakrslé králíky mají speciální dietní složení. Zakrslý králík má totiž sklony k tloustnutí, rozhodně nikdy nevyroste do rozměrů normálního králíka (to nemá v genech), ale může se zakulatit do opravdu nehezkých tvarů. Proto se mu musí strava dávkovat!
Granule pro normální králíky jsou svým složením vyrobeny tak, aby králík rostl a tloustl (protože obyčejné králíky chováme na maso, jak jinak) a tudíž jsou pro zakrslé králíky zcela nevhodné.
Osobně mám výbornou zkušenost s těmito granulemi, králíčkovi moc chutnají, jíné už nechce, tohle balení vychází cenově suprově a vydrží nám snad 3 měsíce... http://obchod.kralici.cz/p484-harrison-pet-products-genesis-rabbit-alfal...
Tak ať se vám daří a králíčci se mají dobře. A ještě - píšete že máte králíčky - čili dva předpokládám. Nezapomeňte, že dokud jsou malí, snesou se v jedné kleci, ale od půl roku mají teritoriální sklony a mohli by se pěkně prát, každý musí mít svou klec + pamatovat na to, že dva samci se vedle sebe nesnesou ani v jedné místnosti, dvě samice jak kdy a samec a samice = mláďata, takže leda vykastrovat, nejlépe oba (samici rozhodně - velmi trpí na rakovinu dělohy, tudíž je kastrace i prevence). Snad tyto informace stačí. :-) Katka

ahojky, tak jsme pořídili

ahojky, tak jsme pořídili zakrslé králíčky, jsou to bobánci, dcery nadšené. Už je máme měsíc a zatím se o ně starají moc dobře.
Chtěla jsem se zeptat zkušených chovatelů, zda jim dáváte granule pro zakrslé králíčky a zda je máte očkované? Králíčky dáváme každý den na pastvu a mají pestrou stravu, ale někdo mi řekl, že granule nemusím někdo, že zase musím, aby z nich nebyli normální králíčci. Tak nevím a dali jste je očkovat?

děkuji moc za rady

-

Máme morčata i králíky, na zahradě v králíkárně. Nemáme je tudíž moc vymazlené, ale morčata mi k srdci moc nepřirostly. Jsou dost náchylné, dost nám jich umřelo hned druhý den po koupi. A jsou pořád strašně bázlivé. Když se povede morče, je suprový, ale většina z nich jsou pošuci :) Králíky máme ne zakrslé, nádherné, s rodokmenem, a ty mě tedy dostali. Vůbec jsem nečekala, jaký to jsou mazlíci. Sice z pochování nejsou nadšený, ale straně rádi se hladí a mazlí. Když příjdu, začnou dupat, ne kvůli krmení, ale vyžadují si mazlení a hlazení. Péče je plus minus stejná. Králík opravdu dělá bobky na jedno místo, morčeti je to fuk. Spoustu známých má králíka puštěného i v bytě a ok.

Osmák degu

Obrázek uživatele katyvypl

Ještě jsem si vzpomněla, že jsem měla jako mladá holka osmáka. Je to docela inteligentní myška, nechal se hladit a pouštěla jsem ho i po bytě. Jen je to noční tvor, takže to chce mít klec mimo spací prostory a klec vyžaduje docela velkou, potřebuje prostor. Ale je to hravé a nenáročné zvířátko.

pískomil

Naše holčičky mají piskomili,celkem tři ☺ Od malých myšek,jsou přitulni, zvyklí na naš režim, v noci spí, přes den také a když jsme doma,tak řádí.

Nechtela jsem urazit morcata ani mysi :-D

Obrázek uživatele Janact

Jelikoz mys zejm. Krysa inteligentni zvire...krysa se taky vycvici :-) za sestrenici behala jako pejsek...
Ale nas morce zklamalo... kousalo, vsude bobky (coz se kralicek nauci chodit na jedno misto), klec jsem drhala 3x tydne a stejne smrad...

Samozrejme je pravda co clovek to nazor a zkusenost. jinemu smrdi zase pes nebo kocka v byte...

Ale cim vic nazoru, tim lepe se rozhoduje :@)

:)

Dost záleží, s čím má člověk dobrou zkušenost a na konkrétním zvířeti. Já zase jednoznačně morče.Obecně hloupé zvíře to ale nemusí ani náhodou, samo sice vydrží, ale společnost dost vyžaduje a leccos se naučí. My zrovna máme hodně "komunikativní" hodné zvíře. Navíc snese se stoickým klidem i "zacházení" dětí(morče létá v raketě, jezdí v různých vozítkách, má domečky...), nekouše vůbec (máme ho přes rok)a je to mazlík celé rodiny a do pouhé "větší myši"má dost daleko.Na péči poměrně nenáročné, krmí ho ráno i večer holky dle mých pokynů(zelenina, ovoce - dost využíváme odřezky slupek a tak z našeho jídla, seno, ráno má suché peletky), 1x týdně myjeme klec - to ale my dospělí, záleží, jak máte staré děti(našim je 7).U obyčejného morčete péče o srst není nutná, tak 1x/2 měsíce ho vykoupeme, ale to spíš že to holky baví.

Kralicek za mne jednoznacne

Obrázek uživatele Janact

Je hezky, mazlivy, pritulny, chytry a ucenlivy...

Morce je proste vetsi mys. Nic extra. Dcera z nej mela i plisen. Kousalo.

Zelva proste neni dle mne mazlik vubec, nijak moc si ji neochocis, nenaucis... "jde" si po svem a za svym :')

Kdybych nebyla pejskar a nemohla mit doma pejska tak bych sla pro "nahradu" urcite do kralicka...

Morče vs. králík - obrovský rozdíl

Obrázek uživatele katyvypl

Zdravím, tak v tomhle mám myslím přehled už docela velký. :-) Máme doma přes půl roku zakrslého králíčka - pokud o něm uvažujete, doporučuji naprosto bedlivě přečíst a pročíst (nejlépe 2x :-))) stránky www.kralici.cz
Je tam napsáno naprosto všechno. Co potřebuje, jakou pořídit klec, co do ní, co může a nesmí jíst, jak se mu věnovat apod. To bych tu vypisovala na 10 stránek. :-) Zkráceně se dá říct, že králík je na náročnost skoro jako kočka (chodí na záchůdek, pohybuje se po celém bytě - nám vyleze i na okno, je důležité se mu denně věnovat a vychovávat ho), člověka neznalého může až zaskočit jak inteligentní zvíře to je. Morče je naopak skoro jako křeček. Vystačí si sám, nepotřebuje tolik prostoru a volnosti, pokud vím, žrát může také skoro vše, co křečci, mazel to je asi taky, záleží hodně na povaze zvířátka, stejně tak ale u králíčka. POZOR - ani morčátko ani králíčka NIKDY nekupujte ve zverimexu a to z jednoho prostého důvodu - nikdo vám nesdělí přesný původ a stáří a čím vším si zvířátko už prošlo (strastiplná cesta, špatné zacházení, nevhodné krmivo...), to vše ho může nenávratně poznamenat a mohli byste mít doma ustrašeného tvorečka místo láskyplného zvířátka. Je dobré najít chovatele, ke kterému můžete osobně přijet a mládě si odvézt přímo od něj a od jeho mamky-samičky. Je jen pár registrovaných plemen zakrslých králíků (např. modrooký hermelín, strakáč, Rex...), ostatní rádoby chovatelé mají své chovné stanice, kde mají až 30 králíků a kříží je hlava nehlava kvůli úžasné barevnosti a mláďata prodávají okolo 1000kč (!!!) zatímco pravý chovatelé (s papírama) běžně mláďátka prodávají okolo 200-300 kč. Ještě upozorňuji, že králíci nesnáší zvedání - je to pro ně signál ohrožení, takže je důležité dětem vysvětlit, že hlazení přichází v úvahu jen na zemi a pokud králíček sám přijde (ten náš se po půl roce naučil vyskočit na gauč a čumáčkem nám strká do ruk a olizuje je, abychom ho hladili).
Nakonec ještě přidám větu o želvě - o té jsme také uvažovali, doporučuji opět načíst stránky chovatelů, mně to přišlo poněkud náročně (zazimování, svícení a nesvícení apod.) a hlavně to není prostě mazlík se srstí.
Snad vám to pomůže, uf, to jsem se zase rozepsala. :-) Katka

Želva

Já bych využila příspěvku, u nás je téma také aktuální. Mezi výše zmíněné je ještě jako přání suchozemská želva. Máte někdo doma? Děkuji