Skip to main content

Denní režim 6-9 let

Obrázek uživatele Olitwins

Ahoj,

chci se prosím zeptat, jak u Vás probíhá denní režim. Mám pocit, že mám děti jak "extrémně zpomalený film" s nadměrnou potřebou spánku (to mi nevadí). Jde o to, že sice máme kroužky /moje volba/, ale pak běžné čínnosti se protahují tak, že v podstatě nic nestíháme. O víkendu odpočíváme. Holky chodí do 2. , je jim 8. budíme mezi 6:30_6.45, odcházet musíme v 7:30, v 7:45 už je to stres a o poznámku. Hodinu se flákají, pomalu vstávají, pomalu se oblékají, pomalu jedí, do toho se dohadují o čemkoli. Občas si nestihnout připravit večer tašku. Tak, tak to stíháme odejít. Večer totéž, od příchodu (některé dny) v 6 nebo 7 nám trvá 1,5hodiny udělat mini úkol, najíst se, (večeře je připravená nebo je za 10 mín) vykoupat, zuby atd... tak, tak nám zbývá čas na čtení se mnou. Nechápu, kde ten čas mizí....V posteli se snažíme, aby byly 7.30-8.30, ale pak v těch 6.30 je nemůžu vzbudit.... Nevím, co s tím, leda jim odměřovat vše na kuchyňké minutce,což je ale fakt úlet, ne? Pustím si televizi, otočím se k lince a zjistím, že čumí na ČT 24.. normálně na TV nekoukáme.... atd. Po cestě z kuchyně zapoměnou, že si mají uklidit boty ...

Učitelka říkala na schůzkách, že děti jsou po prázdninách extrémně roztěkaný, což můžů potvrdit......

Dík za vstupy. O.

U nás je to podobné jako u

Obrázek uživatele LucieR

U nás je to podobné jako u Oli, několik kroužků, vracíme se pozdě, někdy je čas jen na úkoly a přípravu. Z kroužků ale ubrat nechtějí a vybrat kroužky, které končí v rozumný čas, znamená se hodně omezit. Třeba v zušce začínají ve dvě a končí v půl páté (jeden předmět), druhý den jiný, opět dvouhodinovka, doma jsme v půl sedmé.
Holky jsou ráno nepoužitelný, ale nezdá se mi, že je to v závislosti na předchozím dni. Vstávají 6,30 a nejraději by jen seděly a koukaly. Do všeho jsou honěny. Ale, mě je to jedno, protože vstávají s tatínkem, ten jim tu bednu prostě zapne, tak ať si to užije :)

režim

Obrázek uživatele Lucka V.

Vstáváme obecně blbě. Jsme všichni sovy. Na školu vidíme z okna. Kluci běžně vybíhají 7:45 aby stihli, než školník zamkne. Vzbudím je v sedm. Snídají jen ceraálie, vezmou lék a napijí se džusu. Teplé do nich ráno nic nedostanu a už se ani nesnažím. Mají dvě svačiny. Hlad dostanou až ve škole tak tam to pak doženou. Čaj jim dávám do termosky. Mají každý malou z Decatlonu.
TV je ráno tabu, pouze když mají vše hotové do půl, tak si mužou pustit Déčko ale to naposledy pamatuji někdy na jaře. Neusnou před devátou od doby co jim je devet nikdy. Ani když vstáváme v šest, když někam jedeme. Od půl leží ale i když zhasnou, že se zkusí vyspat nezaberou. Ale zase není problém si večer vše připravit.

Co se týká lítání venku je to o podmínkách a možnostech. Ve městě je to obtížné a v Praze se venku často vyskytují jen partičky dětí kam nechci, aby ty moje patřili. Tedy jim zatím program volím sama a na ten už pak navážou. Starší třeba chodí do kreslení a na historický šerm a v obou kroužcích má kamarády a dělají různé akce, takže je vlastně s partou kámošu víc venku než desetiletá dvojčata. Ale dělají něco co je baví. Ne jen tak pokuřují na lavičce.
Bydlet na venkově asi taky lítaj po lese a staví bunkry, ale na sídlišti? To už je davno pryč, kdy my lítali venku. A já o to ani nestojím. Vyrostla jsem v praze a chodili jsme s partou ven ale co jsme dělali mám ještě v živé paměti. A hezký a bezpečný hry to fakt nebyly. Takže u mě kroužky dobrý.

To je jasne Oli, že je to hodně o možnostech bydleni

Obrázek uživatele Janact

My bydlíme na vesnici, děti muzou prakticky všude samy a je jasne ze v v centru Prahy si bunkr nepostaví :-)

I nás opravdu stále ještě funguje běhání a hrani si po lese.na hřišti. Děti mají partu. Jinak je jasne ze i po tabletu rády sahnou. Na podzim určite častěji,... Kdy je venku deštivo a nedá se byt venku.ale zase jezdíme na bazén, na koně a více aktivit děti mimo družinu by nás omezovalo.

Já děti taky budím pomalu,pohladim a opusinkuji a dávám ji par minut na rozkoukani, mezitím stavím na čaj. Děti vstanou a voda je myslím definitivne probudí. Než se obléknou nachystám snídani, naji se a jdou do školy.
Já odcházím az po nich...

Ale třeba TV jsem snad nikdy životě zapnutou ráno neměla. .. to me přijde že se pak fakt musí věnovat TV než přípravě

Ahoj, taky bych byla rada,

Obrázek uživatele fretuska

Ahoj, taky bych byla rada, aby se deti oblekaly nejdriv, mozna by je to probudilo :)

Ale treba kalhoty nenosi kazdy den ciste a jsem nerada, kdyby se mi v tom "valeji" na gauci, na podsedacich u zidli kdyz v nich sedi ve skole, v autobuse, metru atd :((( takze my oblikame az uplne tesne pred odchodem...

Ale deti jsou nasteti rychle, jsme taky za cca 25 minut vypraveni pred barakem.

-

Diskuse mě inspirovala, určitě zkusím, aby se hned v pokojíku, ještě v polospánku oblékli. Sice pak hrozí pokecání snídaní, ale určitě i za cenu převléknutého trika zrychlíme.
Jinak naše mladší dcera taky vydrží venku celé odpoledne. Když byli dvojčata menší, žádné děti v okolí nebydleli, a oni ani žádné další dítě nepotřebovali. Nedávno se do bytu pod námi přistěhovala rodina se 3 dětmi a dcera toho prostředního kluka miluje. Vydrží s ním venku půl dne. Sami si vymyslí zábavu. Máme ale výhodu, že jsme v bytovce s vlastním dvorem a zahradou. Takže tam máme malou ZOO a děti plac na hraní. Naučila se sama jezdit na inlinech, občas vytáhnou kolo nebo koloběžku, balon, atd. Dvojčata 9 let to nebere, upřednostňují kamarády ze školy, a místo hraní se sousedy jsou radši doma.

Ahoj, nečetla jsem níže, ale

Obrázek uživatele katyvypl

Ahoj, nečetla jsem níže, ale já mám pocit, že kdybych neustále nestála našim třem klukům za zadkem a neustále neopakovala, co mají dělat, tak by seděli u snídaně až do večeře. :-) Dvojčata mám stejně staré jako ty. Budím v 6.h ráno, s tím, že je vyloženě skoro obléknu já, snídají tím pádem už v 6.05, v 6.15 čištění zubů (u kterého musím být, jinak by si je vůbec nečistili) a odchod v 6.30, musíme takhle brzy. Proto ale já osobně vstávám v 5.h ráno, protože vše nachystám dopředu, snídani, svačiny, oblečení... Tašky večer chystám s nimi, úkoly nám naštěstí moc času nezabírají. A u nás prázdniny na kluky vliv moc neměli, denně jsem s nimi dělala úkoly, které jsem jim nakoupila - a jsem za to zpětně moc ráda, paní učitelka evidentně taky. :-))) Jo a spát chodí nekompromisně ve 20.h, můžou si ještě chvilku číst, ale být v posteli musí. Ráno se jim nechce vstávat nikdy - jen když nemusí jít do školy, to jsou vzhůru hned... :-)

Lado,

jestli tvoje děti si pěkně hrajou celé odpoledne s kamarády venku, tak to je pro mě fakt scifi. U nás jakmile jsou děti, necelých 9 let, delší dobu doma a nezávisle na tom, zda mají návštěvu, tak žadoní o tablet. Dcera ani tolik ne, ale jak přijde za synem kamarád, dříve nebo později tablet. A myslím, že v tom rozhodně není žádná výjimka, když to vidím v okolí, u kamarádů, známých. Takže určitě je u nás potřeba, aby měly volný čas přiměřeně vyplněný. Ale děti kroužky chtějí, naopak je každý rok mírním, aby to nepřehnaly, protože pak jsou unavení a začne je to trochu štvát.
Naše děti mají dvakrát týdně podvečerní tréninky atletiky, kdy jdou samy nebo s babičkou domů po obědě, udělají si veškerou přípravu, nasvačí se a pak si ještě stihnou pohrát před odchodem. Anebo jim navazují kroužky rovnou na družinu, ale to pak jsou doma cca v 16 hod. Takže zase prostor.
Občas je fakt těžký najít ten balanc, aby dítě nebylo moc unavené, ale zase ne příliš znuděné, plus do toho kroužky dospělých, služební cesty, nenadálé situace, občas si říkám, že by se u nás uživil logistik. A to máme jen dvě děti a jsme na ně dva a jednou týdně babička...

Mam to bohužel podobně, děti

Obrázek uživatele KaterinaAd

Mam to bohužel podobně, děti jsou schopné dělat prakticky cokoliv jiného než to co dělat mají. Osobně jdu cestou nejmenšího odporu, takže vstávám o 20 minut dříve, nachystam svačiny, čaj k snídani, hromadky s oblečením, umyji si vlasy a jdu budit. Vstávají v 6:15. Snažím se maximálně jít na to po dobrém, tzn jemně vzbudit, pomazlit se, popovídat...mam vyzkoušené, ze je to 10x rychlejší než přijít, houknout "vstávat" a za 10 minut zjistit, ze spi a pak rvát jak furie. Základní pravidlo u nás zní neustále dohlížet a bránit prokrastinaci:-)). Když jsou po wc a oblečeni, nazenu je dolu ke stolu, každému nachystam snídani podle praní (nefunguje jednotná předem dana) a když finišují s jídlem, během 10 minut oblek u sebe a vysusim si vlasy. Pak zpravidla zjistím, ze jeste sedí u stolu, takže popozenu, nazenu vyčistit zuby a s Markem 6:45 odjíždíme, máme to přes půl Prahy, takže přestože začíná až 8:40, je ve škole už 7:3o jako první, bohužel. Dvojčata odjíždí s manželem později, jak tráví čas do odjezdu se raději neptam:-) - vzhledem k tomu, ze 6:45 jsou de facto připraveni k odjezdu a minuly týden mi zoufalá Kaja volala v 7:40, ze jsou jeste doma, asi si každy umí představit, jak se vypravuje do práce po ránu můj manžel:-))))

Díky všem za postřehy.

Obrázek uživatele Olitwins

No jsem ráda, že nejsem úplně sama :) a z pomalých dětí asi tryskomyšky nebudou:) Já jsem rychlá, oni moc ne, to vím už od školky. Vypravit se za 25 min ráno mi přijde scifi:),resp. gratulace těm, co to dávaj. Ale budem se snažit to zrychlit.. Asi ještě nejsou zajetý v režimu, v podstaě naše kroužky terpve začaly....

Psala jsem to pod tíhou pondělí, což je jediný den, kdy přichází (1 dcera) v 6.15 a předtím jde rovnou z družiny do ZUŠ. Takto to měla i 1. třídě. Pondělní úkol jim trval tak 8 min. max, ale se vším ostatním maximální roztěkanost. a lelkování ve velkém. Jinak vždy chodí domu před kroužky/sportem a tam máme dost časui úkoly udělat včetně jejich čtení a není problém, udělají si je hned po příchodu, aby to měli z krku. Škola jim jde dobře, se jasný,že 3. třída bude težká a bude mít o dost míň mimoškolních aktivit, tak jako bylo v 1...Na kroužky se moc těsí, musela jsem i některé družinové letos "zatajit". Jen ještě 1 den chodí domu v 7, ale to mají předím doma dost času na úkoly i odpočinek. 1 dcer má možnost zůstat doma, ale chce vždy jít... Jinak jsme doma v 4.30 nejpozději...

S časovým limitem jsme to zkoušeli v pondělí, docela to fungovalo, měla jisem čas i jim číst. Bohužel s jídlem čekat nemůžeme, 1 dcera bere léky večer 1 hod po jídle. To mi i přijde zdravý, nejít spát s plným žaludkem, ale každýmu to funguje jinak.

TV se díváme minimálně, resp. vůbec odjakživa, jen večer se chci dívat na zprávy, což nechci oželet...., ale zjevně je i toto přitahuje.

Spát chodí 7.45-8.15, výjimečně 8.30, málokdy neusnou hned/brzo (hlavně 1), tj. 10-11 hodin spánku, to by mělo být v normě, ně?

Jinak, já sice beru, že kroužky/sporty můžou dělat jen pro zábavu, ale ono v Praze není zas tak jednoduché dělat nějaký sport, kromě družiny a Sokola, jen 1x týdně. Co se týče lítání venku, to je sice fajn, ale v širším centru Prahy, kde jsou bytovky bohužel mírně komplikovaný, hlavně i kvůli tomu, že není moc s kým. Všichni mají něaké aktivity a sporty a kroužky a zájmy a jasně,že se chodí ven (chodíme i samy), ale není to tak jednoduchý sladit program s ostatními. I ne všechny děti/kamarádi bydlí v okolí školy. To je bohužel realita, jako dítě to bylo trochu jiný, i v tom centru Prahy..., ale teď je to takhle..

Petro,

Obrázek uživatele LadaVac

budu oponovat,našim je 11 let a právě to lítání venku je nejvíc baví.Mají tu ale partu dětí a k dispozici zahradu,takže na tabletu nekončí / ani ho nemají/.Jasně že chtějí hrát i na PC,ale máme daná pravidla u kterých vědí,že když je poruší,manžel PC zahesluje a hotovo.
Naše děti mají jak já říkám militantní období,takže se u nás denně na zahradě odehrávají války a bitvy ,dcera zajišťuje u ohně" polní kuchyni"...a pořád je to baví.
Každé dítě je jiné,někdo je fakt ranní ptáče,jiný ne,někdo potřebuje denně kroužek,naše děti bych tím totálně otrávila,takže už dva roky dělají jednou týdně parkour a sem tam do nečeho nahlédnou.Jsem ráda,že nemají 3 krát týdně tréninky,to bychom fakt nezvládali.I já a manžel máme dvakrát týdně svůj koníček a chceme si ho udržet.Vím,že u sportu se víkendy hodně musí podřizovat zápasům a to by nám taky nevyhovovalo,hodně a rádi cestujeme,takže časově by se nám to tlouklo.

Ahoj, pochopila jsem dobře,

Ahoj, pochopila jsem dobře, že děti přijdou domů v 18 nebo v 19 hodin a pak teprve dělají domácí úkoly?
Já jsem to takhle přepískla s kroužky ve třetí třídě, kdy měly děti bojové umění mimo školu, na kroužek šly z družiny, to bylo v úterý a ve čtvrtek a ve středu jsem jim ještě já chytrá dala horolezectví, tak jezdily domů v půl šesté. Bylo to hrozné.
Doporučuju zrušit kroužky a věnovat čas přípravě do školy. Teď jsou děti ve druhé třídě a to není fakt absolutně žádné učení.
Já jsem to organizovala tak, že když děti dostaly DÚ z matematiky v pondělí na celý týden, tak ho musely udělat během pondělka, aby ho měly hotový. Nějaké úkoly si děti udělaly v družině (ale až od třetí, do druhé třídy nesměly). Učení třeba na AJ nebo na jiné předměty se konalo ve dnech, kdy nebyly kroužky a o víkendu. Horolezectví bylo jen ve 3. třídě, pak už jsme ho zrušili.
Pomalé děti se asi nezrychlí. Měly by být doma co nejdřív po škole, udělat si domácí úkoly, připravit tašku a pak by se možná mohlo jít na kroužek.
Já si fakt pamatuju, jak byly děti odrovnané v té třetí třídě.
Nároky na děti se zvyšují s každým ročníkem.

Ahoj, každé dítě je jiné, můj

Obrázek uživatele PetraN

Ahoj, každé dítě je jiné, můj starší syn vyskočí hned z postele jak ho probudím a ještě v polospánku se automaticky oblíká, chystá si snídani, mladší toto nedává, toho musím budit o cca 15 minut dřív, než potřebuju, aby vstal a taky se musí furt popohánět. ..Večer si myslím, že když přijdou takto pozdě, tak potřebují nějaký čas na to, aby měli nějaký čas pro sebe a klid, možnost dělat věci beze spěchu, po celodenním honění. v kolik usínají?

S kroužky je to diskutabilní...já jsem zastáncem toho, aby dítě, když už něco dělá, tak to dělalo pořádně. A to většinou stojí čas a úsilí. Kroužek bez nějakých ambicí je fajn pro malé dítě, aby si činnost vyzkoušelo, ale časem se omrzí, protože dítě v podstatě nikam neposunuje a taky se často nepočítá s tím, že by se mu věnovaly starší děti. . A pokud si dítě např. vybere nějaký sport chce se mu věnovat, tak k tomu patří 2-3x týdně trénink, bez toho to nejde. A na starších dětech, které už nejsou v družině, a které už mají trochu jiné zájmy, než osmiletí, vidím, jak je dobře, že mají nějaký trvalý zájem, něco, čemu se pravidelně intenzivně věnují... nevěřím, že jedenáctiletí, dvanáctiletí budou jen tak lítat po venku a hrát si, bez trvalých koníčků skončí časem zalezlí u tabletu

já jsem naopak zastáncem

Obrázek uživatele Vladkax

já jsem naopak zastáncem hodně kroužků, protože se ta děcka naučí využívat čas na maximum. Ale - kroužky by měly končit tak, aby se v pohodě zvládala škola. Nám se nejvíc osvědčilo končit se všemi aktivitami v cca max 16,30 hod, to po dojezdu domů ještě mají elán na přípravu. Ale nesmí tomu předcházet odpočinek. Prostě dojedu, sním malou sváču, ihned jdu dělat školu. Teprve poté zábava, relax, odpočinek. Stíhají lítat po venku, lepit domečky, atd... ale ne vždy chtějí, mají toho taky kolikrát dost....
Nefunguje nám třeba přijet domů v 16,30 a na 17,30 mít sport... měli jsme to tak loni a letos jsme to vzdali

Ahoj, kluci, 4. třída, 10

Obrázek uživatele Veronika_473

Ahoj,
kluci, 4. třída, 10 let. Režim máme ráno podobný, vstávají v 6.30 a do 7.25 opouštíme byt. Kluci celkem dost snídají a chci, aby to bylo na pohodu. Jinak se samozřejmě zakecávají a zdržujou. Když byly na začátku školní docházky problémy se stíháním, bylo jasně řečeno že do 6.45 jsou u stolu nebo nedostanou snídani, do 7.00 jsou nasnídaní a jdou si čistit zuby a pak do odchodu ještě obstarají strašilky. Nebo že je holt budu budit dřív. Ale oni jsou ranní ptáci a většinou jsou ráno vzhůru dřív, než musí.
Teď už nechodí do družiny, takže odpoledne po škole udělají úkoly dřív, než dorazím domů a tréninky mají až od 17.30. To se vracíme v 19.30, ale čeká je jen vana a večeře. V jiné dny, pokud mají kroužek, taky musí být úkoly před mým příchodem z práce. Ale i tak mám pocit, že času na vlastní hraní a zábavu mají.
U kluků je aktuálně největší problém zapomínání věcí do školy, stokrát mi řeknou, že určitě mají všechno a pak ve škole zjistí, že jim něco chybí... Učitelka na rodičáku říkala, že takto pomalý rozjezd po prázdninách má aspoň půlka třídy...

Ahoj Oli, u nás je to stejné.

Ahoj Oli,
u nás je to stejné. Rána katastrofální. Každý den si říkám, že se nebudu rozčilovat, ale stresuje mě čas. Budím je dřív, aby měli pocit, že můžou ještě poležet. Vlaďka to vystihla a popsala přesně. Jen se otočím, čučí na tv, v pokojíčku si holka ještě hraje, místo oblékání.
Po škole bych ráda, aby si odpočinuli, pohráli, vyrazit ven, když je sluníčko, ale když se pak vrátíme, už se nechce dělat škola. Tedy i na klukovi vidím, jak je unavený. Lepší je asi hned po škole nebo po kroužku udělat školu. Některý den přijdeme domů, máme l5 minut a odcházíme na kroužek, vracíme se a jde druhé dítě.
Děti nechtějí moc kroužků, chtějí si prý doma hrát. Já chci, aby byli hodně venku.
Času moc není.
Určitě by u nás nefungovalo chodit domů tak pozdě,jak chodíte vy. Jinak časově spaní jako u Vás. Taky si s nimi chci číst, ale většinou nám to nevychází časově.Už je pozdě. Snažím se, aby byli v posteli dřív a byl prostor na čtení,povídání. Každý spí ve svém pokoji, tak je to složitější.
Určitě je ještě znát prázdninový režim spaní a vstávání.
Sedne si to. Uvidíš.

3 třída, skoro 9let

Obrázek uživatele Janact

A nemůžou být Vaše děti přetažene, že mají hodně kroužků, které je třeba ani nebaví ?

Děti mají jen keramiku a kytaru v rámci družiny, takže odpoledne Máme volné na hrani a zábavu. Jen Týnka chodi v pondělí na koně, ale to je její vášeň.

Já nejsem zastáncem X kroužku , přes cele odpoledne. Děti mají ve škole toho dost. Naše děti odpoledne převážně mají na hru, hodně jsme venku v lese. Na hřište chodi a i dost kamarádů k nám vodí...

Vstáváme v 7h . V 7:30 děti odchází samy do školy, přichází ve 14-15h domu. Já chodím z Prace v 15h.
do max.16h. máme přípravu do školy hotovou a pak mají volno na hrani, kamarády. V 18:30 večeře, koupání, volna zábava TV, tablety.
Spat chodí kolem 21h.

U nás jako u Vlaďky,

Obrázek uživatele LadaVac

čím víc času,tím hůř.My teda máme výhodu,že naše děti vstávají bez problémů max. v 6,30.Do školy chodí od 3. třídy sami v 7,15.
Ve vaše věku jsem je budila v 6 h a 6,25 jsme opouštěli dům,abych stihla autobus.
Možná bych ubrala z kroužků.Jsem zastánce toho,že jeden stačí,takže doma jsou děti max. ve 14 h po obědě.Když chodili do družiny,tak v 15,30,aby byl prostor si pohrát,odpočinout i na školu.
Já přijíždím domů dvakrát v týdnu v 18 h a už na nich vidím,že co se do té doby neudělalo,jde dost ztuha a to jsou v 6. třídě.

Přesně tak. Taky máme velké

Obrázek uživatele Radunka

Přesně tak. Taky máme velké rezervy, ale myslím, že základ je chodit večer dřív spát, ráno pokud potřebují rozkoukat, tak vstávat prostě dřív. U nás je jedno dvojče takové, když se na ni nespěchá, je to v pohodě, jakmile to sklouzne do stresu (vlivem puštění bedny), je křik a zbytečný nervy na pochodu. A myslím, že máte na odpoledne moc aktivit, možná jsou prostě přetažený, unavený...

za mě máte ráno hrozně moc

Obrázek uživatele Vladkax

za mě máte ráno hrozně moc prostoru pro lelkování :-) Od opuštění postele musí být za 25 min obuté před barákem. Čím víc prostoru dostanou, tím horší je výsledek. Tohle zvládáme už od školky, kdy mi z nich jednou ruply nervy, hrozně jim to trvalo a ještě se o cosi hádaly, tak jsem zahlásila, že za minutu odjíždím, s nimi to nic neudělalo, tak jsem sedla do auta a odjela (za roh):-) Výborně to zabralo.

A večer podle mě jezdíte pozdě domů. To my máme jen jeden den v týdnu a už v autě dostávají instrukce, že ihned po příjezdu domů jsou do sprchy, pak si chystají aktovku a teprve potom večeře. Začnou tím, co je ve pro ně největší problém, když jsou unavené a jídlo dávám záměrně nakonec, aby byly motivované k lepším výkonům hladem :-) A když mě štvou hodně, tak zahlásím limit, do kterého se večeře podává, pak budou o hladu :-)
Nejhorší varianta je nakrmit je hned po příjezdu.

Jo a základem je zahodit ovladač od televize. Jakmile se pustí bedna, nezabírá nic.

-

No Oli, u nás je to stejné. Teď jsme ve 3. a vidím malinký pokrok hlavně v odpovědnosti na přípravu, ale ty rána. To jsou nervy každý den. Za prvé se nemůžou probudit, pak jim jde vše pomalu. Dopřávám jim ráno chvíli Déčko. Možná to není správné, ale soucítím že potřebují pomalejší rozjezd. Ale pak jsou šneci. Dcera se trochu víc snaží, protože chce pejska, ale zbytek katastrofa. Přitom ta mladší je jinak celkem ranní ptáče (o víkendy samozřejmě :D ). Točí mě to, protože by už mohli chodit sami do školy, ale kdyby se měli sami vypravovat, příjdou do školy na oběd, možná.