Skip to main content

Je tady někdo, kdo rozumí stavebnímu spoření?

Obrázek uživatele paty
Posted in

Ahoj všichni,
potřebuji poradit. Od 20.5.2008 (prakticky od narození) spoříme dvojčatům na stavebním spoření ČMSS (liška). Každý má svůj účet, každému spoříme 500 Kč měsíčně a k 31.12.2016 měl každý 58.125 Kč. Úroková sazba je 2%.
Teď se nám ozval pán, co jsme to s ním zakládali, s nabídkou. A skoro každý den nás bombarduje, ať se rozhodneme. (Zřejmě kvůli provizi.) Údajně do konce června je akce, že když zrušíme stávající účty a založíme dětem nové, následné, sice zaplatíme poplatek za zřízení účtu (1% z cílové částky), ale dostaneme odměnu 1.000 Kč za podpis smlouvy. Úrok se sníží na 1%, ale prý tím, že se vloží skoro 60.000 Kč, tři roky se dostává maximální státní podpora. Prý se vezme z těch peněz 20.000 Kč, zbytek se převede do dalšího roku a to celé ještě jednou. Tím by měl být zisk ze státní podpory vyšší i když úroky se sníží.
Poradí mi někdo, jestli to tak opravdu jde a je to výhodnější než stávající spoření? Pokud ano, založit zase každému svoji smlouvu nebo jen jednu dohromady? Dvě smlouvy by byly 2 poplatky za zřízení, za vedení účtu, ale i dvě odměny. Při jedné smlouvě by musela být cílová částka vyšší, tím i poplatek.
Já v tom tápu a tím, jak skoro každý den volá, mám pocit, že se jedná hlavně o jeho odměnu.
Moc všem děkuji za pomoc. Pavla

právě že to nemusí ležet na

Obrázek uživatele Vladkax

právě že to nemusí ležet na BÚ, ale neustále na tom původním stavebním spoření. S lepším úročením. Není to omezeno časem ale výší cílové částky. Když mě furt atakovali, že ji mám překročenou a že ji mám za peníze navýšit, tak jsem jim řekla, že nehodlám platit peníze za to, že jim peníze svěřuji, ať mi tu smlouvu vypoví :-) to se jim fakt nechtělo, nakonec mi to navýšili za nějaký pakatel. No a rok nato přišli s tím, že se to musí celé zrušit (a založit nové). Fakt už nevím proč, jen si vzpomínám, že se to pak propíralo na internetu a ti co to nevzdali a vydrželi, mají teď lepší, původní podmínky. Veškeré poplatky nám vraceli, tvrdošíjně jsme odmítali cokoliv platit, zabralo to. Pak to už ale vyřizoval manžel, já jsem na to neměla nervy....

ahoj, řešila jsem vloni. S

ahoj, řešila jsem vloni. S tím rozdílem, že my už měli 6ti letou smlouvu a úrok by byl snížen na 0,75%. Takže jsem znova uzavřela nové smlouvy, peníze překlopila ze staré. Zaplatila jsem vstupní poplatek 1000Kč (cílové částka 100tis.). Teď tam nemusím posílat žádné peníze (pokud nechci) a mám to úročené 1,5% a podpora 2000Kč. Udělala jsem tak u obou smluv. R. Za nás to je lepší, než aby to leželo na BU. Ale každý se musí rozhodovat dle své situace - potřebuji pořídit/koupit něco na bydlení nebo auto v příštích šesti letech? R.

teď je max státní příspěvek

Obrázek uživatele Vladkax

teď je max státní příspěvek 1800 ne? Dřív byly 2000... ale fakt nevím, nepamatuji si to. Na co si taky dejte pozor je ta max cílová částka. Oni chtějí peníze i za navýšení té částky, dá se to dost usmlouvat...

-

Já bych to rušení a zakládání nových smluv na tvém místě nedělala. Ale aby spoření bylo výhodnější, chtělo by to využít maximální státní podporu. Takže co jednu smlouvu zrušit, a spořit jen na tu jednu 20tis. ročně, abyste měli plnou státní podporu? Budete tím pádem platit i jen jeden poplatek za vedení účtu. Jen si to pak budou muset děti rozdělit napůl :-) A ten úrok 2% není garantovaný napořád, po uplynutí 6 let od založení smlouvy ho může banka kdykoliv snížit.
Vlaďko, tohle už nejsou dostatečně "staré" smlouvy, aby měly tu vyšší státní podporu za menší vloženou částku, tady už je výhodnější jen ten úrok.

-

Noooo, já nevím. Vem si, že dnes máte státní podporu dohromady na obou spořeních 1200 (když vycházím z toho, že každé naspoříte 6000/rok). Na nové smlouvě byste měli podporu 2000, což je maximální částka, o které pán mluví. Sice o jeden poplatek méně, ale taky méně o 1 procento na úrocích, což dělá při naspořených penězích 53000*2 zhruba 1000 ročně. Pokud by tam nebyl poplatek za zřízení, možná bych i do toho šla, ale takhle spíš ne. Hodila jsem si to na papír, nová smlouva mi vychází o pár stovek lépe, ale zda to ta to stojí. Třeba se rozhodnete spořit dětem najednou víc peněz nebo vložit jednorázovou částku, pak se určitě vyplatí stará sml., kde jsou větší úroky Nebo budete najednou potřebovat peníze a starou smlouvu můžete zrušit. U nové bys čekala 6 let.
Že by u starších smluv byla vyšší podpora si nemyslím, je to 10%, max. 2000/rok.

Stavebnímu spoření nerozumím,

Obrázek uživatele Vladkax

Stavebnímu spoření nerozumím, ale nás dotlačili loni nebo předloni k podobné akci a zpětně jsem byla velmi vytočená. Tam se ale oháněli novým zákonem a přečerpáním cílové částky, chtěli mi to vypovědět, takto nabídli výhodnější založení nového. Za mě neměnit. Minimálně proto, že nyní budete moct kdykoliv o to vyplacení peněz zažádat, v případě nové smlouvy na ty peníze zase pár let nebudete moct sáhnout. A dneska mít úrok 2%, to je velký luxus. A státní podpora je podle starých smluv vyšší, co vím tak neomezeně dlouho, zbytečně se o ni připravíte. Podle mě ten pán nebude mít ani tak provizi z nové smlouvy ale dostane bonus za vypovězení té předešlé. Staré smlouvy jsou pro ty peněžní úřady nevýhodné, snaží se je rušit. Už si to moc nepamatuji, ale měnily se právní podmínky těch nových smluv, kdy to už nebylo tak výhodné.