Skip to main content

genetická výuka čtení

Máte někdo zkušenosti s genetickou výukou čtení? Děkuji za postřehy.

Já teda nevím, ale naši kluci

Obrázek uživatele katyvypl

Já teda nevím, ale naši kluci jsou teď od září v první třídě a učí zatím umí písmena A, L, M, S, E, O a P. A čtou hned od začátku celá slova, která z těchto písmen jdou říct. Takže teď už čtou klasiku jako Ema má maso apod. Přijde mi to rozumné, přidávají se další a další písmena a tím se rozšiřuje i četba. Jeden z dvojčat se naučil číst sám ještě před nástupem do školy, v červnu četl vše po písmenkách - jako K O Č K A a vůbec nevěděl, že dohromady je to kočka, to mu hlava nebrala. A najednou v srpnu už četl normálně ve slovech a teď čte úplně plynně. Oproti tomu druhý syn je právě rád, že vůbec umí přečíst MA a LA apod. Ale tím, že pochopí to spojení písmenek, dá dohromady slova jako jsou právě MÁMA a MASO... Jsem za tuhle "klasickou formu čtení" docela ráda. Katka

Mladší syn- nyní druhá třída

Obrázek uživatele PetraN

Mladší syn- nyní druhá třída genetickou metodou měl. Starší děti přitom měly analyticko-syntetickou,takže bych řekla, porovnání mám.
Za mě s genetickou metodou velká spokojenost. Má dvě velké přednosti. Ta největší podle mě je ta, že děti v podstatě od začátku čtou text, kterému rozumí, a který jim dává smysl. Začíná se třípísmennými slovy, postupně se přidávají čtyřpísmenná, pak pěti písmenná atd. Ze začátku čtou a píšou jen velk á tiskací, takže díky tomu jdou poměrně rychle dopředu, brzy mají probráno dost písmen na to, aby mohly číst věty a jednoduché příběhy. U nás taky v listopadu četly věty, okolo Vánoc už krátké příběhy. Díky tomu bych řekla, že děti čtení daleko víc baví – odpadá tam čtení slabik, které samy o sobě nic neznamenají a vět složených z pár písmen, které dětem nedávají žádný smysl (což probíhá u „klasické metody“) .
Druhou velkou výhodu vidím v tom, že celá výuka čtení a psaní u této metody probíhá víc v poklidu. Tím, že děti probírají nejprve jen velká tiskací, pak až malá tiskací a s psacím písmem a písankou se začíná až v druhém pololetí (kdy už mají čtení zažité a zvládnuté) , dělají v danou chvíli jen jednu věc a vše jde daleko rychleji. Navíc dítě samo vidí své pokroky a je si jich vědomo. U analytickou-syntetické metody se učí všechny tvary písmena (tj. celkem 4) najednou, déle to trvá a pro dítě je to daleko větší záběr.
Jako jedinou nevýhodu genetické metody vidím to, že je u ní důležité aby dítě zvládalo sluchovou analýzu a syntézu (rozpoznávání písmen ve slově, skládání slov, rozklad slov na písmena), což některým dětem na začátku první třídy může činit ještě potíže. Syn byl v pohodě, někdo s tím měl problémy, ale do Vánoc to zvládaly všechny děti.
Co se týče pozdějších problému s dělením slov, které tu někdo zmiňoval, nemyslím si, že by to byl důsledek této metody čtení. I u genetické metody si děti u dlouhých slov přirozeně pomáhají slabikováním, když slovo neumí zrakově pochytit celé. Ostatně slabikovat se děti učí už ve školce…a správnému dělení slov na slabiky se věnují děti v podstatě celou druhou třídu, kdy se probírá hlásková stavba. Pokud s tím má dítě problém, spíš to souvisí s citem pro jazyk….
Navíc děti, které se naučily číst sami, se přirozeně ke čtení propracovaly genetickou metodou..

Když teď o tom přemýšlím, tak jako jedinou výhodu analyticko-syntetické metody vidím v tom, že jí prošli všichni rodiče, vědí „jak na to“ a v případě potíží mohou být dítěti více nápomocni.

Jinak já na začátku školního roku, když jsem zjistila, že synova učitelka pojede podle genetické metody, byla na rozpacích…..Metodu jsem neznala, neměla o ní žádné povědomí krom informací typu „jedna známá povídala“ a nevěděla, co čekat. Poté, co jsem se seznámila s tím, jak to celé probíhá a hlavně viděla výsledky a mohla porovnávat, jsem fakt spokojená a není se čeho bát.

ahojky, my prošly genetickým

ahojky, my prošly genetickým čtením. Holky v listopadu "četly" o proti syntetickému čtení, kdy v tu domu znaly děti pouze 5 písmen(kamarádky dcera nastoupila do jiné školy stejně s našimi dvojčaty).Ze začátku četli pouze velká písmena ale pak během týdne či dvou rovnou najela i na malá. Zdálo se mi to docela rychlé, ale děti to bez problému zvládli.
H.

-

Jsme nyní ve druhé třídě... Vybírali jsme dle učitelky, než dle metody. Děti o vánoce už znaly všechny písmenka a četly - velká písmena, pak přecházeli na malá. Syn naprosto v pohodě. Dcera měla zpočátku trochu problémy a tam mi připadalo, že ta metoda není pro ní úplně vhodná. Protože k.o.č.k.a nezní tak dobře jako koč.ka. Hůř to slyšela. Ale na konci prvního pololetí si to sedlo i u ní a další problémy jsem nepozorovala, a ani nevím, o žádných do budoucna (nedokážu si představit, jaké by měly být). Když srovnám s neteří, která v pololetí znala teprve cca polovinu abecedy (neberte mě doslova), připadá mi tato metoda lepší. Asi není vhodná pro každé dítě, jak můžu posoudit, ale ani neumím posoudit, jak by to bylo při metodě "klasické", jak jí někdo nazývá. Dávám do uvozovek, ptže co je vlastně klasická metoda ? Považujeme klasickou tu, kterou jsme sami zažili. Ale za první republiky byla právě písmenková metoda ta klasická. Slabikovou jsme převzali od Rusů...

Jedna dcera se naučila číst

Obrázek uživatele Olitwins

Jedna dcera se naučila číst dobře sama, nejdřív jen velká písmena a tak, že hláskovala, tj. genetickou metodou. Doporučuju moc knížky První čtení - genetickou metodou. Osobně mi přijde divné to, že když čte spoluje někdy nelogicky oproti klasickému slabikování. Tj. teď už sivytváří si pro sebe kousky slov, ale nejsou to slabiky v tom pravem slova smyslu... (např. POL-IVK- A). I když pokud bych ji řekla vytleskej slabiky, tak s tím problem nema. Osobně se mi zdá, že děti, které se takto naučí můžou možná později bojovat např. s dělením slov atd., protože se učí číst po hláskách a ne po slabikách. To mi tedy i potvrdila kamaráka, jejíž děti se tou metodou učili. Nakonec jsem ráda, že musí ve škole projít klasickou výukou čtení, když už si sama přečte v podstatě cokoli...

.....

Ano,přesně tak,děti by už měly po novém roce číst jednoduché věty.Pokud se tedy naučí číst tak právě nevím proč by to dětem mělo delat problémy v další výuce? Spíš je slozité aby děti po hláskování daly dohromady celé slovo,ale jakmile se to naučí.....Spíše jsem myslela zda opravdu někdo nemá zkušenosti s vlastními dětmi s touto výukou?díky

tady v místní škole se učí

Obrázek uživatele Vladkax

tady v místní škole se učí tak, že první půlrok děti čtou jen velká tiskací písmena, snaží se je dávat rovnou do slov, bez použití slabikování. Většinou okolo Vánoc už jsou schopní číst jednoduché věty. Nevýhoda prý je to neslabikování, dělá to prý problém v následné výuce. Tento způsob výuky čtení v kombinaci s písmem komenia byl jedním z důvodů, proč jsme naše holky přihlásili na jinou školu.

Ahoj - pro mě jako pro

Obrázek uživatele katyvypl

Ahoj - pro mě jako pro absolutního laika - můžu se zeptat, o co jde? Stačí stručně. :-) Díky, Katka.