Skip to main content

Od jakého věku se děti vypraví samy do školy?

Moje děti nastoupí po prázdninách do 5. třídy. Všichni tři jezdíme ráno stejným vlakem do Prahy, vystoupíme stejně, děti jdou na tramvaj a já jdu pěšky do práce. Když jdou ze školy, tak buď je vyzvedávám já nebo jdou pěšky ke mě do práce.
Uvažovala jsem, že bych jezdila stejně a děti by mohly jezdit později, ale nevím, jestli je pustit. O vlak později to dětem nic neřeší, pojedou o 15 minut později a mají to tak akorát do družiny, kde by pobyly cca 20 minut (jinak jsou v družině přes půl hodiny).
Domů jsem ještě neriskla, že by děti jely samy, ale nejspíš by to zvládly bez problémů, cesta vlakem je 15 minut, na stanici chodíme už několik let, dcera už jednou musela sama přijet ze školy k vlaku, když jsem kvůli zpoždění nestíhala a zvládla to bez problémů.
Mám je nechat jezdit samotné? Vím, že od šesté už je nechám, ale teď nevím...
Na naši zastávku děti trefí bez problémů, syn se vždycky vypraví první, my s dcerou chodíme buď spolu, nebo děti doháním já sama. Cesta na naši zastávku trvá 7 minut, ostrým tempem 5 minut. Máme tam podchod, děti jsou zvyklé ho používat.
Vlastně to děti mají tak nachozené, že by mohly chodit po slepu :-). Tramvají ráno jezdí samy od letošního března.

Tak dvojky už chodí do i ze školy taky samy...

Obrázek uživatele Spider17

Bude jim 8, jsou ve druhé třídě.

Jasně

Obrázek uživatele LadaVac

že se o deti bojim, jen nejsem uzkostna, ale to je povahou, nikdy jsem nebyla a taky vím, že není v mych silách mit všechno pod kontrolou

JaniC

já jsem ta, co je sama ženská s dětmi. Nebojím se tam. Bydlím tam takhle už dlouhé roky, takže jsem zvyklá. Ale myslím, že si rozumíme, i s Ladou. Každá to máme nastavené nějak jinak. Jsem asi fakt opatrnější. Život mě naučil předcházet rizikům.

Jani

Obrázek uživatele Janact

Urcite...
Ona je asi taky i jinak opatrna zenska, ktera zije s detmi sama bez chlapa, nez ta, ktera ho ma.
Ja se treba sama v noci dost bojim, kdyz je manzel pryc .

Lado, kdyby nic nenašel, tak

Lado, kdyby nic nenašel, tak vám to tam ze msty aspoň zničí.
Mně jde o děti. Aby tam někdo nevlezl a neublížil jim. Bez věcí bych se obešla. Ale mít děti zničené nějakým přepadením, to bych fakt nechtěla. Proto se zamykají. Je to otázka jejich osobní bezpečnosti.

Jani,

Obrázek uživatele LadaVac

my jsem poslední barák u pole,ale k nám vlízt zloděj,tak je akorát našvanej,že tam nic větší hodnoty nejade:)

Moje děti vědí, že kdyby

Moje děti vědí, že kdyby hořelo, dosunou klíč a odemknou si. Taky na mě blbě koukaly, když jsem jim to řekla.....
Ale bydlíme u lesa vedle cesty k vlaku. Větší pravděpodobnost je, že tam někdo vleze, než že tam začne hořet.

Tak my jsme rarita

Obrázek uživatele LadaVac

každou chvíli spíme v baráku s klíčem ve dveřích...takže dětem to fakt nezazlívám.Jo,už dva klíče ztratili a několikrát mobil i když ten se vždy našel ,někdy i po několika dnech.Tak pevné nervy všem.
Jinak děti se nikdy nezamykají,když jsou doma,to je od mala učí manžel,že kdyby hořelo,je to největší blbost jaká může být.

Zavrene dvere.

Obrázek uživatele Janact

Tome, Jara takto nechal dvere do baraku otevrene celou noc. Kdyz sel manzel rano do prace, zjistil ze jsme celou noc cekali na zlodeje :-)

Moje děti se zamykají a ještě

Moje děti se zamykají a ještě povytáhnou klíč, abych se dostala do baráku.

my na to chceme najet na

Obrázek uživatele Tomáš D

my na to chceme najet na jaře, až bude míň oblékání...
Zatím chodí samy jen domů ze školy a bývají doma tak max. hodinku, hodinku a půl...
A zrovna včera jsem přijel domů z práce, dámy byly doma, dveře do bytu otevřené, klíče v zámku zvenčí a dámy ve svém pokoji za zavřenýma dveřma pařily po síti. Případný zloděj by měl volné pole působnosti

To je prima

Obrázek uživatele LadaVac

a určitě zvládnou za chvíli i víc.

Určitě bude. Dobře jsi

Obrázek uživatele Lucka V.

Určitě bude. Dobře jsi udělala. Asi bych se k tomu měla taky dokopat, ale nepotřebujeme to. Tak moc nemám motivaci.

Děti to mají jako odměnu.

Děti to mají jako odměnu. Nemusí být v ranní družině, kterou oba nesnáší.
Já to mám taky za odměnu. Fakt mě nebaví se s nimi ráno handrkovat a dohadovat. Oni jsou fakt zodpovědní.
Moje psycholožka mě přesvědčovala, že to zvládnou a dětský psycholog mi to řekl už dvakrát. Tak doufám, že to bude fungovat.

Gratuluji

Obrázek uživatele Lucka V.

Já na to zatím nemám nervy. Vždy jeden z nás odchází s dětmi, ale je fajn, žes to udělala. Pamatuji, že jako malí jsme s bráchou taky chodili ráno sami. Byli jsme s mámou sami a dělala od šesti. Družina byla od půl šesté a znamenalo to vstávat před pátou. A to jsem se radši dobrovolně starala o bratra a o vše a chodila sama, než vstávat. Od dětství jsem sova a vstávání před šestou je pro mě zničený celý den :)

Tak jsme to dneska vyzkoušeli

Tak jsme to dneska vyzkoušeli a jestli se někde nekousla tramvaj, tak děti dorazily do školy včas.
Ráno už byli oba vzhůru, než jsem odešla.
Volala jsem dětem v 7:10 a oni už byli na půl cesty na nádraží. Dcera syna tak vybláznila, že na nádraží čekali dobrých 6 minut.
Musí to vychytat. Ale jsem ráda, že to klaplo. Takový klídek jsem ráno s dětmi už hodně dlouho nezažila. Jen doufám, že vlaky nebudou mít moc zpoždění, to bychom to museli na čas přerušit.

Jani,

Obrázek uživatele Spider17

děti od 10ti let jsou schopny cestovat samy. Záleží však na tom, jak jsou vychované, zda dodržují určitá vámi dohodnutá pravidla týkající se kontaktu s cizí osobou.
Svoje děti znáš sama nejlíp a jen ty můžeš posoudit, zda jsou již připravené....
Já jezdila sama autobusem k babičce 30km, a pak šla 2km pěšky po polňačce. Bylo mi teprve sedm! Ale ad a) Byla jiná doba.. ad b) V 90ti % nemám strach. Můžeš to zkusit, uvidíš. Nevím, jakého máš operátora či jaký typ telefonu děti vlastní, ale je spousta možností, jak dětem telefon sledovat....

Psala jsem, že jedou sami

Psala jsem, že jedou sami vlakem. Což nikdo z těch, co mi napsali, nemá.

Podle toho,

Obrázek uživatele Spider17

jak dlouhou mají pupeční šňůru :-)))) Já od první třídy, starší dcera od druhé....

Tak máme vyzkoušenou

Tak máme vyzkoušenou samostatnou cestu ze školy a děti to zvládly bez problémů. Nechtějí být odpoledne v družině (což chápu). Když nebudou mít odpoledne trénink bojového umění, tak můžou jezdit domů. Je fakt zbytečné, aby čekaly na mě, až skončím v práci.
Ráno budeme zatím jezdit spolu, ale zkusím je nechat jezdit samotné od jara, až zas bude letní čas. Nechci, aby děti jezdily samy za tmy a to ani, když pojedou oba.

těžko soudit

Obrázek uživatele Janact

asi záleží jak jsou děti samostatné, na co zvyklé, zodpovědné...
spolužák našich dětí (prvňák) chodí od prvního dne sám, ráno se vypravuje sám. dřív to tak bylo normální, manžel a jeho kamarádi jezdili od první třídy sami busem cca do 10km vzdáleného městečka..
Naše děti (7let) by nevstaly, nevypravily se na čas :-)...
jinak do školy chodí uz taky samy, teď už i ven, ale žijeme na vesnici, do skoly to maji cca 5 min.
Neumim si predstavit je pustit samotne po Praze, ale to uz je o zivotnim stylu, vy jste tam doma :-)

Myslím, že tvoje děti by cestu zvládly určitě taky samy v pohodě... asi bych je zkusila o prázdniny vyzkoušet... nechat je vypravit na zkoušku jako kdyby si tam nebyla.. pak už to chce jen odvahu :-) když přijdou jednou pozdě nic se neděje a budeš vědět, že na to ještě není čas :-)

pro Ladu

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Lado,
taky to aktuálně řešíme - děti nastupují do 4. třídy a my taky musíme do práce dřív. Když jsi je budila mobilem, kontrolovala jsi je průběžně, jestli se věnují tomu, čemu mají? Nebo se prostě vypravily samy bez problémů? Našim holkám musíme stát neustále za zadkem, aby si místo oblékání atd. nehrály a mám strach, že až se začnou vypravovat samy, budeme jim muset každých 10 minut volat a připomínat jim, co mají dělat...
T

Od začátku čtvrté třídy

Obrázek uživatele LadaVac

budím děti mobilem a chystají se do školy samy, pěšky to mají asi 15 minut.Já i manžel jezdíme do práce na šestou. Zvládají to v pohodě.

Dcera jezdi busem

Dcera jezdi busem od3.tridy.je to ze skoly cca 10 min na bus-po ceste s jednim prechodem se semafory a pote od zastavky domu dalschich 10 min.cesta busem trva cca 12 min...rozdil ovsem vidim ve velikosti mesta....u nas je mesto 20000obyvatel a relativne bezpecno,na nadrazi se nepotloukaji zadni opilci ci jine individua...a vesnice je mala,400domu...tam pak na me bezne ceka cca 1-2sama doma