Skip to main content

Přesun do jiné školy z rozhodnutí ředitele i bez souhlasu rodičů?

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojky,
v našem městě jsou dvě základní školy, jedna "rodinného" typu ("na Skále") s jednou třídou od každého ročníku a druhá větší ("ve městě") se dvěma třídami od každého ročníku. Když měly nastoupit holky do školy, váhali jsme, do které školy je dát. Líbila se nám víc ta na Skále, tj. ta menší, byť je od nás 2 km, ale nakonec jsme dali přednost té ve městě, která je od nás necelý kilometr a podali v roce 2013 přihlášku tam. Jenže takových dětí bylo víc a tak pan ředitel vyslal pedagogy do terénu, aby zlanařili alespoň 8 dětí, aby se přehlásili "na Skálu". Byli i u nás. Tak jsme měli jasno a protože se nám zprvu líbila víc, nechali jsme se přemluvit. Jenže o pár měsíců později, v září, se ukázalo, že se soudruh ředitel přepočítal. Na Skále bylo najednou skoro 30 prvňáčků v jedné třídě, zatímco ve městě cca 22 - 24. Tři roky se nic nedělo...
Až včera byla svolána informační schůzka, na které bylo rodičům sděleno, že 8 dětí musí opustit "Skálu" a budou od 4. třídy přesunuty do města. Vůbec se nám to nelíbí, holky mají na Skálu sociální vazbu, mají tam kamarádky a jsou tam hodně spokojené. Už jsme slyšeli, že ředitel podle nějakých kritérií (např. bydliště) vybere a nařídí přesun.

Má na to vůbec právo? Musíme s tím souhlasit? Co když s tím nebudeme souhlasit? Má právo holky přesunout "násilím"?

Omlouvám se za román a díky za všechny reakce!

Tom

Hm, to by mi asi rozhodilo

Obrázek uživatele Vladkax

Hm, to by mi asi rozhodilo kramflek. Teda pokud bych byla v původní škole spokojená... držím palce, ať to dobře dopadne

Ahojky,údajně mělo během

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojky,
údajně mělo během roku přijít několik nových dětí a příští rok do čtvrté třídy přijdou další, celkem nárůst o 9. Pro příští rok má být 91 čtvrťáků. Chtějí otevřít novou třídu, budou tak 4 (A - D). Koukal na seznamy žáků v té druhé škole - arabskými a mongolskými jmény se to tam jen hemží... tak to bude asi ono :-(
Nicméně děti jsme už na to připravovali a vypadá to, že jsou pro změnu, tak uvidíme, jak všechno dopadne...

Já hlavně nechápu, proč se

Obrázek uživatele katyvypl

Já hlavně nechápu, proč se pro takové řešení rozhodl po 3 letech... Je přece jasné, že to děti ponesou velmi špatně. :-( Možná by pomohla petice? Nevím.
Katka

Ptala jsem se u nás

Obrázek uživatele LadaVac

na školské odboru a pokud je to jedno zařízení ,ředitel tohle udělat může.Měl by ale rodičům zdůvodnit proč,které děti a podle jakého klíče je vybere.

Me se to cele nezda. Tri roky

Me se to cele nezda. Tri roky nedelali nic a najednou tohle? Je ve tride vice jak 30 deti? Pokud ne, duvod k presunu nevidim, o tom, kde se bude dite vzdelavat rozhoduje rodic, ne reditel. Jaky presne uvedli duvod? Ze je v jedne skole deti vic, v jine min, neni prece nic neobvykleho. Pozadala bych reditele o odkaz na pravni predpis, ktery mu takove rozhodnuti umoznuje a obratila se na nejakou pravni poradnu, nebo primo na MSMT.

Tome,

Obrázek uživatele Nika1

zkuste se bránit, když budete kopat, přesune ředitel jiné dítě, kde to bude bez problémů, kde se to rodičům třeba taky nebude líbit, ale zabrblají si pro sebe a rozhodnutí přijmou.

Ahoj Petro, bohužel je to

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Petro, bohužel je to jeden subjekt s jedním ředitelem...

A jsou to dva právní

Obrázek uživatele PetraN

A jsou to dva právní subjekty? Ma každá škola svého ředitele? Pokud funguji samostatné, tak myslím, ze nemůže, musel by deti vyloučit a to nejde jen tak. A vy jako rodiče byste museli pořádat o přestup do jiné školy. Pokud je to ale jeden subjekt, s jedním ředitelem, tak se obavám, ze může...