Skip to main content

Režim pro prvňáky (a druháky), kroužky a úkoly....

Obrázek uživatele Olitwins

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat na zkušenosti Vás, kterých dětí chodí nebo chodili do první třídy, jak jste zorganizovali časový rozvh rodiny a dětí včetně kroužků a času na úkoly. Čeká nás to až za rok, ale už teď mám dát vědět, jaký chci termín na plavání, jam chodíme a na angličtinu (kterou budou mít holky místo vyučování), takže je to vlastně docela aktuální. Četla jsem tu příspěvky ohledně kroužků, my toho máme teď ve školce docela dost (3 kroužky mimo školku), ale zase jsme ta rodina, co o víkendu kromě zimního období mic moc nepodniká - odpočíváme.

Co mě zajímá, je když beru variantu, že se budu muset s dětmi učit a budeme mít hodně úkolů, je lepší co nejdřív vyzvednout z družiny, jít domů, udělat úkol a potom jít na kroužek ? Nebo je reálný, že když přijdou domů po kroužku v 5, že budou schopni dělat úkol (nezdá se mi, když přijdeme nyní domů v 5, jsme všichni vyřízení a tak tak si stihnem malinko pohrát, večere, koupel a knížka a v 8 v posteli...). Je jedno, jestli mají v družině nějaký družinový kroužek nebo je lepší nechat je volně hrát?

Navíc určitě budou holky chodit do ranní družiny a jedna dcera si teď ve školce ještě po obědě klidně pospí, když může, takže té únavy ze školy se fakt obávám.

Předem díky za zkušenosti a tipy..... O.

...

Obrázek uživatele Lenule76

Ahoj,
tak po hodně dlouhé době reaguji na příspěvek. A také jsem po hodně dlouhé době mrkla na forum.

Jsme v 1. třídě. Ač jsem se toho strašně moc bála tak to nebylo tak hrozné. Jeden z kluků je v pohodě, vypracovává úkoly skoro sám, ví co se po něm chce, čtení zvládá. S druhým je to horší, zjistili mu ADHD s hyperaktivitou. Musím se mu více věnovat, ale jakmile on nechce začnou scény a on prostě číst nebude a nechce a nechce apod. Jsem z toho už docela vyšťavená.

Co se týká kroužků, tak je pravda, že jich mají hodně, ale chtěli to sami nikdy jsem je a nebudu do ničeho nutit.

PO:
A/ keramika 16-17:15
B/ dramatický obor v rámci družiny (vodí je učitelky do ZUŠ), jaro + podzim fotbal na hřišti 17-18

ÚT:
A/ výtvarný obor v ZUŠ, vyzvedávám já v 15:30, ošklivý podzim + zima fotbal v tělocvičně 17-18
B/ anglický jazyk v rámci družiny, ošklivý podzim + zima fotbal v tělocvičně 17-18

ST:
Oba hasiči 16-18

ČT+PÁ nic

V po a út je to masakr, bohužel je většina přesunů na mě, manžel je věčně v práci. Do toho mám 3x týdně (ne vždy)cvičení a manžel chodí 2x týdně na němčinu. Snažím se dělat úkoly většinou před kroužky, ale ne vždy se zadaří. Ale je to pořád o spěchu a už jsem z toho unavená. Zlatá školka. Ve 2.třídě se budu snažit to korigovat popř. už budu vědět v jakém čase ty kroužky jsou. Určitě necháme hasiče a kluci se nadchli pro skaut, ale to jsem jim řekla, že až od dalšího školního roku, chtěli už letos. a to bych už asi nedala, junák je ve středu (teď jsem mrkla na jejich web) a to nedáme. Budou si muset vybrat.

Takže asi tak :-)

Ahoj, všem děkuji za

Obrázek uživatele Olitwins

Ahoj,

všem děkuji za komentáře a zkušenosti. Nakonec musím říct, ře PetraN to moc hezky shrnula a já jsem si uvědomila, že v těch 2 dnech, kdy budou mimoškolní kroužky, kterých se vzdát ani nemůže (angličtina místo školní výuky a plavání - dcera potřebuje jako rehabilitaci) bude možné méně stresové když půjdeme z družiny rovnou na kroužek, přijedeme nejpozději v 4.45 a budu mít připravenou předem večeri a domluveno s manželem, ať si ty dny vyblokuje v práci a přijde brzo domů, tak bychom úkoly stihli večer a určitě ve větším klidu. Asi je taky dobrý nápad dát kroužky na pátek, nebo v pondělí, kde jsou ještě relativně čerstvé....

Asi si začnu víc vážit své práce na částečný úvazek, ač se přestěhovala výrazdně daleko od mého bydliště, protože za normálních okolností bych se do školy nedostala dřív než v 5 a naše družina bude do 5.30.

Bude to prostě úplně jiné než ve školce...

O.

Tak určitě je nejvýhodnější

Obrázek uživatele PetraN

Tak určitě je nejvýhodnější dělat úkoly co nejdříve po návratu ze školy,o tom žádná. Nicméně, moje zkušenost se třemi školáky je taková, že nejdůležitější je dělat jakoukoliv domácí přípravu v klidu, beze spěchu, bez nervozity, že "už je hodně hodin, ještě musíme udělat ......". A že je hlavně důležité, aby takto byl nastaven i rodič, který se s dětmi učí, resp. na jejich přípravu dohlíží. Záleží, kdy budeš vyzvedávat a kolik času bude mezi kroužkem. Pokud stihnete udělat učení v pohodě mezi družinou a kroužkem fajn. Pokud by to mělo být ve spěchu, ve stresu, pak bych klidně nechala úkoly až po návratu, myslím tedy, když to bude třeba jen jeden den v týdnu. Jednou do týdne se to v pohodě dá, jen je potřeba nestresovat sebe ani děti, třeba si nachystat den dopředu večeři, nebo vymyslet něco super rychlého, naladit se na to, že holt půjdou jednou spát o trochu později, že už nestihnu nic v domácnosti, že nebudou ten den číst v čítance jeden článek 3x, ale třeba jen jednou, že přimhouřím oko nad písankou, atd. Jednou v týdnu se svět nezboří.
A třeba se pak ukáže, že děti zvládají přípravu levou zadní (já třeba o dceři ani nevěděla, že dělá něco do školy, měla to za pár minut a kromě čtení jsem s ní nic dělat nemusela, i to čtení byla spíš formalita, aby si nemyslela, že dělat nemusí nic, protože číst se naučila sama ještě před nástupem do školy). Nebo té přípravy bude méně, než čekáš (mladší syn je v první a mají pravidelně na doma jen čtení, to dostávají zadané na celý týden a je na nás, jak to rozvrhneme, te´d teda přibyla písanka, to je tak dva tři řádky a občas matika, ale to jen opravdu jen pár minut, jednou v týdnu chodíme až v půl šesté domů a problém s tím, udělat úkoly, nemá).
Druhá třída je pak už brnkačka, oproti první oddech, i pro děti, i pro rodiče, neprobírá se nic těžkého, v podstatě jen rozvíjí ,co se naučili v první. Ve druhé třídě jsem se s dětma skoro neučila, úkoly měly za pár minut, číst nahlas už jsme nepraktikovali, jen přibyla násobilka, ale ta se dá procvičovat kdekoliv a kdykoliv.
Třetí třída už je zase náročnější, vyjmenovaná slova se musí víc trénovat, v angličtině taky dost přitvrdili, přibyly projekty,ale zase děti už jsou větší a chodí daleko později spát, takže nemají problém připravovat se večer.

Co se týče družinových kroužků, spíš si zjisti režim vaší družiny a kroužky tomu přizpůsob. Doporučuju je naplánovat tak, aby moc nekolidovaly s pobytem družiny venku, nebo max. 1-2 týdně, protože to bude, hlavně přes zimu, asi jediný čas, kdy se děti dostanou na čerstvý vzduch (teda pokud chodíš normálně do práce a vyzvedáváš až v průběhu odpoledne). Já to podcenila ve druhé třídě, děti měly docela dost kroužků právě v době pobytu venku, sice vše pohybové, ale v tělocvičně a musím říct, že byly mnohem častěji nachlazené, než v první třídě, kdy byly venku denně). Jo a u nás v družině děti po obědě odpočívají, družinářky čtou pohádky nebo pouští CD, děti si mohou leknout na koberce, mít v družině svůj polštář, v první třídě často některé děti usnuly, družinářka je nechala spát, ostatní měli nějaké klidné činnosti, občas mi děti hlásily, že nešly do parku, ale jen na dvůr, protože někdo usnul a nemohl se probudit, tak aby se s k nim mohl přidat, až se vzbudí (dohlížela na něj školnice).

Oli,

Obrázek uživatele LadaVac

taky záleží ,kdy jsi doma ty.U nás i v první třídě úkoly musely děti dělat až kolem 16 h,protože dřív z práce nepřijdu.Nyní jsou ve 4. třídě a už si je dělají většinou sami.

u nás

Obrázek uživatele Janact

děti jsou v první třídě a máme 2 kroužky týdně.. ZUŠ a atletiku...

z mých zkušeností si myslím, že čím dřív udělat úkoly tím líp... Děti mají na odpočinek čas po obědě a i v družině... Končí školu v 11:40, jdou na oběd, i když nejdou do družiny domů se dostáváme kolem 13h a pak jdeme rovnou na úkoly...

atletiku máme od 14:30-15:30
výtvarný kroužek 15:30 - 17h...
týnka chce teď v rámci družiny začít keramiku

dělat úkoly po večeři by byl masakr...

Já nejsem pro "překroužkování" dětí.. ty dva nám stačí, děti potřebují taky čas na běhání venku, s kamarády, hraní, nebo jen pro volný čas strávený s rodiči...

První třída je změna sama o sobě dost velká.... a mít celý týden dopředu naplánovanou činnost není nic pro mne :-P

J.

Moje děti mají od 1. třídy

Moje děti mají od 1. třídy mimoškolní bojové umění, přijíždíme domů v 18:45 nebo v 19:15. Na úkoly to bylo docela pozdě. Teď jsou děti ve čtvrté, tak si občas udělají úkol v družině.
Bojové umění mají v úterý a ve čtvrtek, od 17:00 do 18:00. Domů jezdíme za Prahu.
V první a v druhé třídě děti nesměly dělat domácí úkoly v družině, od třetí můžou. Je to na nich, jestli se budou honit doma před spaním.
Jen výjimečně mají úkol AJ ze čtvrtka na pátek a to se dá zvládnout.
Dlouhodobější úkoly (projekty, čtenářské deníky) dělají děti zpravidla o víkendu.
Děti vstávají ráno po 5:45 hod. Kromě bojového umění už nic jiného takhle pozdě nemají, ve třetí třídě se ukázalo, že tři kroužky odpoledne po vyučování (ve třech dnech) jsou moc.

-

Ahoj,
pracuji do 15.30h, pak kluky (2.třída) vyzvedávám. Když jedeme rovnou domů nebo cestou rychle nakoupíme, ještě v pohodě úkoly udělají. Ale v pondělí mají kroužek do 17.30h a to už toho mají opravdu dost. Jsou unavení, ale holt musí. Je to malování a takové jakoby ruční práce, kam chodí už snad pátým rokem a baví je to. Jenže vstávají v 5.30h....
Dva kroužky mají v rámci družiny (jeden nenáročný - pokusy apod., druhý trošku cvičení), takže ok. Jsem tedy zvědavá, jak to bude od druhého pololetí, protože si vyfňukali ještě jeden kroužek, který začíná, když jsou v družině, ale končí v 16.30h. Uvidíme. Š.

My děláme úkoly hned po

Obrázek uživatele veruna

My děláme úkoly hned po příchodu z družiny, ale mám tu výhody, že je můžu vyzdvedávat dřív, dělám na směny. Kroužky máme i do 18,30 a to si nedovedu představit pak dělt úkoly. Ikdyž jedna holčička to takhle praktikuje a rodiče mi tvrdí, že to dává...

Záleží to na dětech,

Obrázek uživatele LadaVac

syn v první třídě tak půl roku po příchodu ze školy potřebovat hodinku spát,takže kroužky měli jen v rámci družiny,kde stejně byly denně aspoň do tří.Večerní kroužky neměli žádné.Úkoly jsme museli mít hotové tak do šesti,pak už byli oba dost unavení.Ale jsou to ranní ptáčata a vstávají brzy.

Kluci v 1. třídě měli

Obrázek uživatele Veronika_473

Kluci v 1. třídě měli plavání, na které jsme jezdili na kole rovnou z družiny. Doma jsme byli okolo páté (což ještě celkem šlo), úkoly dělali potom. Někdy jsme před plaváním stihli číst, aspoň s jedním. Naopak do sokola jsme jezdili až po zastávce doma, svačinu a úkoly jsme většinou stíhli do odjezdu.
Od března si pak vyprosili ještě judo, na které jsme jezdili MHD rovnou z družiny. Snažila jsme se s nima zvládnout aspoň čtení buď před judem venku na lavičce nabo v šatně. Návrat byl v 18.15, kluci unavení, hladoví, upocení a bez úkolů. Ale sedlo si to a zvládali jsme to, jen ta písmenka v písance byla taková roztahanější :-).
Letos jsme ubrali plavání a přidali druhý trénik juda. Na jeden je ale vozí manžel autem, tak jsou doma dřív a čeká je teplá večeře. Pro naše kluky je psaní úkolů v těch 18.30 maximum, později by byl velký problém. Jsou to ranní ptáčata a večer odpadávají. Do postele jdou ve 20,00.
Když máme "volné odpoledne", tak psaní úkolů trvá mnohem déle. Já to netlačím a kluci mají svoje šnečí tempo...

U nás je to tak,

Obrázek uživatele Nika1

máme náročný kroužek v pátek a v neděli. To jezdíme 30 km. Takže v pátek jedeme na 15:45hod a vracíme se kolem 19hod, v sobotu jdou pouze dopoledne do hasičky, pak děláme úkoly a pak buď jdeme ven nebo jsme doma. V neděli jsme na stěně celý den od 11 do cca 18hod. Přes týden má pouze Martinka balet a to chodí z družiny sama a v 15hod je doma. 2x týdně lezeme doma, to jdou ze školy hned na oběd a domů, udělají úkoly a jdeme lézt. S Matym to děláme tak, že udělá část úkolů, jde lézt, pak udělá další část úkolů. Ale tam je to o něčem jiném. Horší to je když nevyjde neděle. Jsem nemocná a dneska bych stěnu nedala. Pojedeme ve středu. To dělají úkoly na stěně, protože musíme jet hned po škole a vracíme se kolem 19hod. Tak jiná možnost není. Do 20hod musí být v posteli. Jinak jsou hodně unavený. Dělá to tak, že jeden leze, druhý dělá úkol, pak se vystřídají. Teď je to pohoda. Za tři roky budou dělat úkoly všichni čtyři a možná všichni čtyři budou lézt. To bude teprve kolotoč. Tak teď trénuji :)

Osobně mám u staršího syna

Obrázek uživatele katyvypl

Osobně mám u staršího syna lepší zkušenost s tím, když dělá úkoly hned po příchodu z družiny. Je ještě "naprogramovaný" na školní režim. Navečer už se mu nikdy moc nechtělo a mně popravdě řečeno také ne. :-)
Katka

Záleží na typu

Obrázek uživatele Lucka V.

My jsme všichni odpolední až večerní typy. Takže v pohodě máme aktivity do šesti - třikrát týdně do půl osmé, ale to si dělají školu před tréninkem. Chodí spát násilím před devátou a vstávají běžně až ve čtvrt na osm. Bydlíme vedle školy. Bylo to tak vždycky. I jako mimina spali do osmi a chodili spát v deset večer.

Pokud máte odklad, tak to třeba bude jako u nás a ukoly budou otázkou 15 minut max + večer čtení ( u nás v kuchyni, před večeří )

mně přijde nejlepší končit s

Obrázek uživatele Vladkax

mně přijde nejlepší končit s těmahle aktivitama nejpozději ve čtyři (u prvňáků možná už o půl), pak hned dělat po svačině úkoly. Loni i letos máme jeden kroužek navíc v podvečer, a tam se kolikrát neche ani mně.... co se týká družiny, tak záleží, jak funguje. U nás chodí každý den min na hodinu ven, takže to s kroužkama moc nepřeháním, když by lapěli ve třídě na zadku, bych se je snažila v té době nějak vyběhat

U nás mají dva kroužky či

Obrázek uživatele Tomáš D

U nás mají dva kroužky či lépe řečeno výuku v ZUŠ (výtvarná tvorba, balet) v úterý a ve čtvrtek, ale máme výhodu, že kroužky začínají ve 13:15 a končí před čtvrtou. Vyzvedávám je já a doma pak hned píšeme úkoly. Když nejdou na kroužek, vyzvedávám je v družině po 15. hodině, takže to je vlastně to samé.
Unavený na psaní úkoly nebývají, ale běžně jsou líný jak vandrák v červenci, ta obrovská nechuť k psaní úkolů jim často zatemní mozek tak, že nedají dohromady ani slovní úlohu pro prvňáka (jsou ve třetí třídě). Takže u nás je to boj z jiného důvodu.
Zajímavé je, jak si krásně a bez brblání poradí i se složitými slovními úlohami, když jim slíbím hry na počítači...

Naše holky

dělají úkoly vždy před kroužky,vyzvednu je prostě dřív z družiny /mám tu možnost/.

My máme po+st fotbal, holka

Obrázek uživatele Spider17

My máme po+st fotbal, holka po+čt mažoretky. V 15hod. vyzvednu z družiny, napíšeme úkoly a odchod na kroužky. Začínají v 17hod., končí mezi 18-19ho., takže nějaké psaní úkolů potom nehrozí. Lituji toho, že jsem je tam přihlásila, protože se teď pořád honím :-( A vlastně se honí i děti. Ale bylo to jejich velké přání už od tří let, tak jsem jim ho splnila. My teda podnikáme o víkendu akce velice často, takže zážitků mají dost, proto zvažuji, že příští rok jim je zruším a vybereme jeden společný kroužek pro oba...

Kluci jsou ve skole skoro

Kluci jsou ve skole skoro nejmladsi a prvni mesic byl masakr,jak byli unaveni a nesoustredeni...jinak chodi do ranni druziny a opdpoledne vyzvedavam o pul ctvrte...po a st maji fotbal od 16-17.30 a to je potom mazec,po nich po veceri neco chtit...ut a ct nic nemaji,vetsinou je u nas idewlka nechat 15 min pohrat,pak ukoly...a pak kamaradi,navstevy,hriste..ci krouzek,ale asi zqlezi i jak je co daleko a jaka je doprava....kdyz vidim,ze jsou moc unaveni tak fotbal vypoustime a chodi pak jen 1xtydne...v pa meji skaut,ale to je oddechovka,vyblbnuti a navic ten den ukoly newpechaji