Skip to main content

opět téma KAPESNÉ

tak máme v práci holčinu z učńáku.je z dětského domova.Tuhle jsem u ní viděla dotykáč tak jsem se jí ptala jak se k němu dostala...prý ji ho koupila babička a tak jsme se dostali k tomu jak se děti v děckém d. dostanou k mobilu, tabletu...dostávají prý kapesné. do 12 let 300kč nad 12 let 400kč /měsíčně/.
No náš starší /bude mít 14let/ kapesné ještě pořád žádné nemá.Já mám pocit že ho nepotřebuje, pokud chce kredit tak mu tel.dobiju jinak pokud chce hru na pc koupí si ji z peněz co má na narozky, vánoce ....na kino mu dám
Mě by zajímalo pokud dáváte kapesné tak kolik a jak starým dětem
mmch holky mají 7let a utratily by to určitě za kraviny, takže pak to nějak usměrňujete nebo si můžou koupit co chtějí?/ třeba fakt kravinu?/

My dáváme kapesné od druhé

Obrázek uživatele Tomáš D

My dáváme kapesné od druhé třídy, těch 20 Kč/týden. Od druhého stupně začneme dávat peníze na měsíční bázi.
Jinak vám řeknu perličku. Někdy krátce po tom, co jsme kapesné zavedli, si holky asi myslely, že ho musí utratit, tak si Janina nakoupila v kantýně 3 párky v rohlíku a donesla domů dva totálně rozmačkané v aktovce a jeden nakousaný v kapse. Pak jsme kapesné na čas odbourali a začali jsme dávat až v druhém pololetí. Myslím, že už nemají problém pochopit, že s tím musí hospodařit, protože když se blíží pouť, tak se je ani nevezmou a rovnou si je strčí do prasátka. Vědí, že atrakce a hračky na pouti si musí koupit za svoje...

Taky si myslím,

Obrázek uživatele LadaVac

že kapesné nedělá základ finanční gramotnosti dětí.U nás není a myslím,že zatím nezavedeme,možná na druhém stupni.Jak jsem psala,mají své pokladničky,kde mají tak kolem 300,-,takže tam vlastně mohou kdykoliv sáhnout/ větší obnos mají u mě uložený/.Nikdy si netroufli sami něco koupit,aniž by nám aspoň nezavolali předem nebo se dohodneme den předem.
Taky to bylo co se týče výletů / u nás nikdy nedáváme víc než 50,- kč na výlet,učitelé si to ani nepřejí/ na ně náročnější v té 1.a 2. třídě,ale jak doma neustále slyší,že je třeba zaplatit vše kolem bydlení,jídla atd., s věkem klasicky přišlo,že to i vnímají.Neříkám,že tomu plně rozumí,ale řešíme to před nimi a seznamujeme s tím,že pokud chceme jet na dovolenou,je třeba na to někde ušetřit atd.
Já jsdem od mala naučená,že se šetřít musí,nikdy jsem neměla vše,co jsem si přála.Přesto se mi nikdy nestalo,že bych výplatu rozfofrovala za věci chci a neměla jsem třeba na jídlo.Snad tomu naučíme i děti.

re

Ja si zase myslim, ze pravidelne mesacne alebo tyzdenne kapesne az tak dolezite nie je. Nasi chlapci maju sedem rokov, a ani v najblizsich rokoch im pravidelne davat nic neplanujeme. Ked si nieco velmi praju, dostanu peniaze s patricnym vysvetlenim - bud ze je to OK, alebo je to predrazene a kupovat sa nic nebude, resp. im vysvetlime, ze nedavno mali narodeniny, darceky dostali,tak nove nakupy musia pockat. Zo skoly na rozne vylety chodia, ale zatial je prisne zakazane dat detom peniaze v hotovosti, a napriklad pitie a pod platia ucitelia hromadne a my to potom mame v pravidelnom mesacnom vyuctovani. Aj automaty v skole maju na zetony, ktore kupuju rodicia. Ja sama som nikdy od mojich rodicov pravidelne kapesne nedostavala, ked som na nieco potrebovala som peniaze dostala, a "svoje" financie som si zarabala az na strednej skole, napriklad na praxi alebo brigade. Nieco som dostala od babiciek k narodeninam alebo na Vianoce. Nijako ma to myslim nepoznacilo, a problemy s pozickami alebo rozflakanim penazi nemam. Ahoj, Martina

my nedáváme (1.třída)

Obrázek uživatele Janact

děti dostávají tedy penízky na mlíčko ve škole. jedná se o 5,-, 10,- Kč někdy 20,- , jak kdy... kupují si za to jen to mlíčko..

občas dostanou nějakou kačku od babiček nebo od nás do kasičky, ale to si tam tak nějak pořád škudlí.. loni vybrali na pouť..

nic si vlastně kupovat ani nemusí, vše jim koupíme, ze školy do školy je vodíme,.. tak zatím nějak neřešíme

Taky si myslím, že kapesné

je potřeba....já si nepamatuju, od kolika let jsme ho dostávala, druhý stupeň základky už určitě...je jasný, že se to dětem sem tam nepovede a že to utratí za blbiny a nebo se nachají "využít" podobně jak psala Katka, ale na druhou stranu si myslím, že jsou to cenné zkušenosti do budoucna.... kdy by se měly teda naučit s těma penězma zacházet?
Holky u nás zatím peníze dostávají akorát od jednoho dědy a mají je v pokladničce, jsou ještě ve školce a hodnota peněz jim vůbec nic neříká, až se toho děsím....musíme nějak začít, jen ještě nevím kdy a jak, prozatím jsme ve fázi, že si můžou třeba na dovolené a anebo když jdeme výjmečně nakupovat něco "pro radost" vybrat každá 1-2 věci, ale to je kusech a ne o penězích. Na výletě s pionýrem, měla každá peníze jakože na čaj, tak mi doma vysvětlily, že pití měly svoje, tak to nepotřebovaly a koupily si každá 1 věc v suvenýrech...no a právě nechápaly, že má každá jednu věc, ale každé zbylo jinak penízků.... Takže za mě kapesné určitě, jen ještě nevím jestli už od té 1.třídy.... Zuzka

z té předešlé diskuze jsem si

Obrázek uživatele Vladkax

z té předešlé diskuze jsem si odnesla to, že největším problémem do budoucna pro dítě je, když peníze dostane vždy když je potřebuje. Ono to tak totiž v životě není a člověk je tak učí něco, co v reálu nefunguje. Hrozí pak, že když je bude potřebovat, skončí v kolotoči spotřebitelských úvěrů, pokud bude vydělávat dostatek, tak ty peníze vždy prošutruje.
U nás taky mají zatím vše na co si vzpomenou, ale posdtupně to hodlám omezovat. K zavedení kapesného mě dohnaly celodenní výlety v 1. třídě (jela každá 2x, i se sousední třídou), kdy každá z holek dostala dvě stovky, vždy je komplet utratily za blbosti a jednou dokonce jedné holce kupoval pití spolužák, protože už ho neměla z čeho platit. Ta samá holka jela na podobný výlet letos před Vánocema (kamsi do svíčkárny), měla svých cca 140 kč, přijela s pohledem za 5 kč a se svíčkou za 15 kč :-) a hned hlásila, že tam byla fůra krásných věcí na prodej, ale stálo to moc peněz....
když jdeme do obchodu a vidí cenovky, probírají na co by měly peníze a na co už ne. Dostávají 10 kč týdně. Teda naposledy dostaly před svátkama.... nějak se na to zapomnělo...

Zatím nedáváme,

Obrázek uživatele LadaVac

děti jsou ver 4 . třídě.Ale mají své pokladničky,kde si mohou vzít peníze,vždy to s námi ale předem konzultují,problém v tom není.

Moji čtvrťáci mají 160,-Kč na

Moji čtvrťáci mají 160,-Kč na měsíc. Teď od února jim to zvýším na 200,-Kč, dávají si u mě v práci každou středu v automatu čokoládu, tak ať mají za co (stejně to platím já).
Dcera je šetřivější. Syn peníze rychleji rozhází. Ale hlásím jim předem narozeniny, tak ví, že si má něco nechat.
Kapesné mají od 1. třídy. To měli 10,-Kč na měsíc.

Dál děti dostávají určitý obnos na výlet, co jim zbyde, můžou si nechat. Na dovolené mají také svůj limit, za který si můžou koupit, co chtějí (zpravidla 10 Eur).

Mladík, který za rok dostane občanku, už by měl dávno umět hospodařit se svými penězi.

Pěkně to je popsané v knize Jak žít a nezbláznit se. I když autorka mi tam připadá ohledně peněz dost drsná :-).

Kluci maji v 1.tride 10kc na

Kluci maji v 1.tride 10kc na tyden, dcera ve 3.tride 20kc za tyden...nastesti nenosi penize do skoly do bufetu,dcera si za to treba minuly tyden koupila kytku do pokoje...ci si kupuje sponky,cel3nky,....ma toho sice mraky,ale dle meho lepsi nez sladkosti...no a kluci ted setri...naposledy si jeden syn kupoval ozdobicky na svuj maly vanocni stromecek,ty co jsem mu dala z domu byli stribrne a on chtel mit stromek zlaty:-)

Kapesné dáváme, symbolické. V

Obrázek uživatele Veronika_473

Kapesné dáváme, symbolické.
V 1. třídě 5,-/týden, ve 2. třídě 10,-/týden. Kluci se jinak k penězům moc nedostanou, babičky i my dáváme spíš dárky než peníze. Chtěli jsme, aby se začali orientovat v cenách v obchodě, aby viděli rozdíl mezi cenou lízátka a pistolky a aby si uměli našetřit na něco většího - daří se střídavě. A taky aby viděli, že když se něco jejich vinou poškodí (nepočítáme nešťasné náhody, ale neuposlechnutí a následné kalamity), může po nich být vyžadována náhrada z jejich peněz.
Zatím bych řekla, že to funguje, uvidíme dál...

nečetla jsem níže, ale

Obrázek uživatele Vladkax

nečetla jsem níže, ale kapesné není proto, jestli ty peníze děcko na něco potřebuje, ale na to, aby se s penězma naučilo hospodařit.....
loni nebo kdy tu byla celkem dobrá diskuze, mě tehdy hodně ovlivnilaa

zatím nedáváme.....

Obrázek uživatele Hanoušek

děti jsou ve 3. třídě a kapesné nedáváme. Do školy je vozíme do města a zase pak vyzvedáváme. Kupovat v automatu předražené pití či sušenku mi připadá zbytečné - mají svačinu.
Pořád ještě neznají hodnotu peněz a když jedou na výlet - tak kluk utratí vše za blbosti, holka ta zas naopak nekoupí ani pití, i kdyby umírala žízní :-)
Když vidím ostatní - před školou do samošky - nakoupí colu, bonbony, brambůrky.... jdou ze školy a zase.
Já osobně jsem dostávala kapesné až na střední škole....
Jak je to v dětském domově nevím - ale pochybuji, že by si z kapesného kupovaly obědy.....

Chtěla jsem zavést s první

Obrázek uživatele KaterinaAd

Chtěla jsem zavést s první třídou, ale u Vítka se mi neosvědčilo. Ne ze by mi vadilo, ze to nahazi do automatu na horkou čokoládu, měla jsem problém s tím, ze ho využívali spolužáci, ze ho jako berou s sebou a on platil...kapesné bylo 20,- a v pondělí odpoledne neměl nic. Opakovalo se třikrát a domluvili jsme se, ze jeste pockame.

Pokud jde o děti z decaku, já myslím, ze finančně nestradaji, dotace na každé dítě jsou vcelku vysoké a pokryjí i tyto nároky (telefon mp4 spod), těm dětem chybí citova stránka s vazby, ne peníze.
Obědy mají určitě placené a svačiny taky dostávají, popr si je starší chystají...0

dáváme 20 Kč na týden každé a

Obrázek uživatele Tomáš D

dáváme 20 Kč na týden každé a nesuměrňujeme je. Utratí to většinou ve škole za pamlsky, nebo si to schovají do prasátka na pouť.
V dětském domově je to asi trochu jiné, svačinu jim nikdo nenachystá, musí si ji koupit a oběd si asi taky platí z kapesného...?