Skip to main content

čtenářský deník

Obrázek uživatele Hanoušek

ahoj jsme ve 2. třídě - děti mají za rok přečíst 4 knížky - vést si čtenářský deník
Máte nějaké tipy na knížky - ne tlusté :-)
Díky Hanka

Hanko, on je sice borec na

Hanko,

on je sice borec na čtení a vůbec vše, co souvisí jazyky, ale zato mašličku na botě nezaváže ani kdyby se potento :-) Neskládá puzzle, moc ho nebaví LEGO dle návodů (dle fantazie ano + natáčí si vlastní příběhy, které se v postaveném odehrávají). Ona to ta příroda vždycky někde přidá a jinde ubere...

Ivona

Petro, presne, me to taky

Obrázek uživatele Hana H.

Petro, presne, me to taky bavi :-) A jsem taky rada za cokoli co sami ze zajmu ctou. i to, ze kdyz cteme spolecne vecer, tak chteji treba stranku precist. Ja si bez toho nedovedu zivot predstavit.

Hani

Obrázek uživatele PetraN

syn to má stejně, u kníže z edice první/druhé čtení zvládá formu, ale nebaví ho obsah a u složitějších knížek, které ho baví mi přijde, že by nestíhal číst a rozumět textu. Zkoušeli jsme to a ztrácel se v tom. Tak ty čtu já, naštěstí mě to pořád baví. Super je, že je na trhu spousta komiksů, já myslím, že není důležité, co děti čtou, ale hlavně, že je to baví a berou to jako způsob trávení volného času.
Jinak dcera se naučila číst sama od sebe už před nástupem do školy, takže asi díky tomu je v úrovni čtení poněkud napřed, než ostatní vrstevníci nebo než syn, který na začátku první třídy neznal ani všechna písmena:-)

Ivon, tak to klobouk dolu,

Obrázek uživatele Hana H.

Ivon, tak to klobouk dolu, jestli ve 2. tride precetl vsechny dily Harryho, tak to je opravdu borec! Stejny obdiv dcerce PetryN. To je teda krasny. To opravdu gratuluju, neni to uplne obvykly, kdyz kouknu kolem sebe. Mne prave pripada, ze nase kluky takove ty knizky typu Prvni cteni, Honzikova cesta... uz nebavi, to jsou taky schopni precist za vecer, ale bez valneho nasdeni. A na slozitejsi pribehy a tluste knizky maji vecer maminku :-) (i kdyz se ted uz ve cteni i stridame). Ale naucit se cist knizky uz v detstvi deti obrovsky obohati do budoucna a na cely zivot.

Zahrada, Pavel Cech. Karol to

Obrázek uživatele verika

Zahrada, Pavel Cech. Karol to precetla o prazdninach (je ted taky ve druhe tride). Kratky, krasny obrazky. Nebo cokoli od Cecha. Je to skvely vytvarnik.

Hanko,zkus při výběru knih

Hanko,

zkus při výběru knih vyjít z oblastí, které tvé děti zajímají a baví, pak pro ně nebude problém přečíst i tlustší knihu (jsou spíš na pohádky, na příběhy s dětskými hrdiny, na dobrodružství atd.?). Docela důležité je i to, abys knihu znala ty a mohla odpovídat na případné otázky. Důležitá pro volbu je nejen oblast techniky čtení (rychlost, plynulost), ale i oblast porozumění textu. Počáteční čtenáři se nejčastěji ztrácejí když je tam příliš mnoho motivických liníí, když se prolínají časy, když jsou informace důležité pro příběh skryté spíše v popisech, než dialozích. Neméně podstatná je i úroveň jazyka - některé překlady jsou tristní, věty kostrbaté, příliš složitá souvětí. K tomu Kristýninu seznamu, který se mi škálou možností líbí, bych ještě připojila pro kluky knihy Miloše Kratochvíla, pro začínající čtenáře knihy Arnolda Lobela. Příběhy Miloše Macourka jsou pro většinu malých čtenářů hůře stravitelné kvůli zvláštnímu způsobu členění (příběh jako jedna dlouhá věta bez rozlišení přímé a nepřímé řeči, bez otazníků).

Co se týče možného a nemožného - jeden z našich kluků se brutálně rozčetl právě ve druhé třídě, ještě před 8. narozeninama. Dodnes (tedy za osm měsíců) dal všechny díly Harryho Pottera, tři díly Lichožroutů, Eragona, první díl Artemise Fowla, Hochy od Bobří řeky, Honzíkovu cestu, dva díly ze série od Enid Blytonové + to, co četli "ve škole". Na všechny ty přečtené příběhy si hraje, vytváří si k nim pokračování, píše další díly apod.. Druhý hoch za stejnou dobu přečetl 3 díly Harryho a spíš ho baví pročítání Atlasu světa, různých encyklopedií, miluje moje odborné knihy o lidském těle apod., příběhy ho moc nebaví.

Ivona

Ahoj

Obrázek uživatele PetraN

pokud chceš něco krátkého, tak je sousta knížek v edice První/druhé/třetí čtení, ty jsou krátké psané pro začínající čtenáře. Koukni do knihkupectví nebo do knihovny a určitě vyberete něco, co bude dětem sedět.

Pro Hanu H:
já myslím, že v tom seznamu co dávala Kristýna jsou knížky všech možných úrovní, tak, aby si mohl vybrat každý čtenář - ti lepší, i ti slabší, ti které čtení nebaví i ti, kdo leží od rána do večera v knížkách. Třeba Maxipes Fík nebo O letadélku káněti, Medvídek Pu to jsou knížky nízké obtížnosti, s krátkými kapitolami.
U nás dcera Děti z Bullerbynu četla teď o prázdninách sama, je ve druhé třídě (bude mít tento měsíc osm), teď čte Harryho Pottera a leží v tom pořád. A ví, co čte, protože na kontrolní otázky ohledně obsahu odpovídá správně.Ty knížky z edice první čtení byla už na jaře schopná přečíst za večer v posteli.
Oproti tomu kluk knížky z edice první/druhé čtení louská týden, dva (pod mým nátlakem, tam zvládá formu, ale nabaví ho obsah), a pokud si může vybrat, co číst sám, bez předčítání ode mě, sáhne nejraději po komiksu.
Takže ta úroveň dětí může být fakt různá:-)

Kluci u nas ve 2 tride mohli

Obrázek uživatele Hana H.

Kluci u nas ve 2 tride mohli cist cokoli, co precetli, udelali z toho vypraveni pro ostatni, o cem ta knizka byla a tak. za to dostali nejakou hvezdicku, ci co.
Dostali 1. a 2. misto ve tride. Ale ty knizky byly hlavne treba komiksove zpracovany Maly princ, Komiks Cour a Courek, Komiksove zpracovany Robinson Crusoe, O letadelku Kaneti, Pohadky ovci babicky... Takovy fakt jednoduchy detsky knizky. Ty tezsi, co jsme cetli spolu, ty ve skole neprezentovali. Jsem zvedava, jak letos, uz maji mit ctenarsky denik, dnes se dozvim na schuzce seznam cetby, tak pak dam vedet.

Kristyno,

Obrázek uživatele Hana H.

no ze by deti ve 3. tride meli precist 6 knizek typu Deti z Bulerbynu nebo dil Harryho Pottera, tak to se mi zda fakt prehnany a to mam doma nejlepsiho ctenare ve tride (dostal ve 2. tride diplom). Vetsinu z navrhovanych knizek jsem s detma uz cetla, ale any si to precetli poctive cele sami v 8-9 letech, tomu neverim.

My měli seznam od

My měli seznam od učitelky.

Co holky přečetly bylo:
Ferda mravenec http://knihy.heureka.cz/ferda-mravenec-sekora-ondrej/
Dobrodružství veverky Zrzečky http://www.eshop-rychle.cz/darky-rona/eshop/6-1-ANTIKVARIAT/13-2-Knihy-p...
Anička a flétnička http://knihy.heureka.cz/anicka-a-fletnicka/
Anička malířka http://knihy.heureka.cz/anicka-malirka/
Honzíkova cesta http://knihy.heureka.cz/honzikova-cesta/
Říkání o víle Amálce http://knihy.heureka.cz/rikani-o-vile-amalce_3/
Z deníku kocoura Modroočka http://knihy.heureka.cz/z-deniku-kocoura-modroocka-helena-zmatlikova-jos...
Mimo seznam jsem vybrala Štěkej Mourku http://knihy.heureka.cz/mourku-stekej-ivona-brezinova/

Vím, že v seznamu byly ještě pohádky od Boženy Němcové.

Všechny knížky jsou moc pěkné a dětem se líbí a dobře se čtou.

My už letos musíme přečíst 6 knížek (3. třída)

Ze seznamu je na výběr:
O letadélku Káněti
Žofka - kdo ve škole četl tak moc nedoporučoval. Špatně se dětem čte.
Kronika města Kocourkova
Popi Dlouhá Punčocha
Děti z Bulerbynu
Kočka Sára a její přátelé
Pan Taou a tisíc zázraků
Modrý Poťouch
Jejda a Helemes
Dobrodružství z předalekých dálek
Medvídek Pú
Devatero pohádek
Dášeňka
Malý kouzelník a velká pětka
Harry Potter a Kámen mudrců
Krysáci
Maxipes Fík
Lichožrouti se vracejí
Lichožrouti
Dva lelci ve skříni - o Karlíkovi nemluvě
Detektivové
Detektivové a zachráněné peníze
Dobrodružství Billa Madlafouska
Průšvihy Billa Madlafouska
Deník malého poseroutky (různé)

Honzíkova cesta, O letadélku

Honzíkova cesta, O letadélku Káněti, Kuba nechce číst.

:-)

Obrázek uživatele Hanoušek

Tome a to je vlastně u nás 8 knížek :-) to já moc nečtenář nepřečetla za celý můj život :-)
No uvidíme - příští týden máme aktiv, tak se jistě bude probírat.

jsme taky druháci... ty jo

Obrázek uživatele Tomáš D

jsme taky druháci... ty jo Hani nestraš :-( Holky si teda knížky půjčují v knihovně rády, ale jsou to takové ty obrázkové, kde toho textu až moc není...