Skip to main content

Stavební spoření na dítě a souhlas opatrovnického soudu

Obrázek uživatele Tomáš D
Posted in

Zdravím,
Bez mučení přiznávám, že patříme k těm "vykukům", co založili stavební spoření na nezletilé dítě, aby ušetřili na vstupním poplatku. Jenže přišel NOZ a § 898. Ten údajně požaduje souhlas opatrovnického soudu, pokud rodiče chtějí stavební spoření vedené na dítě ukončit a požadují výplatu uspořených peněz. Podle článku, který jsem četl, postupují stavební spořitelny různě, od ryze striktního přístupu Buřinky (bez výjimky budou požadovat souhlas i na pár tisíc) až po benevolentnější přístup Wüstenrot SS, která zatím nepožaduje souhlas opatrovnického soudu při výplatě uspořené částky do 300 tisíc, ale nikdo neví, jestli to tak zůstane...
A v tom je právě problém. Holky měly jedno stavebko dohromady od narození (2006) u RSTS, to jsme vypověděli po 6 letech. Vše proběhlo v pohodě, ještě neplatil trapný NOZ. Peníze jsme částečně přelili do nového stavebka u ČMSS (byla super akce koncem roku 2012 se zpětným zúročením dopočítaným do 3,15% při splnění několika podmínek, k tomu bonusy za vysoké vklady...), částečně uložili na spořicím účtě. Minulý týden jsem založil díky akci u Wüstenrotu stavebko na druhou holku, lákala mě 100% sleva na vstupním poplatku. Už při zakládání mě paní připravila na to, že při překročení částky 300000 Kč budeme muset žádat opatrovnický soud a doložit mu, že peníze použije dítě na bydlení. Dnes jsem si k tomu našel pár článků a mám sto chutí od uzavřené smlouvy odstoupit.
Jak to vidíte? Jde mi o to, aby nám částku např. půl mega uspořenou na dětských kontech někdy v roce 2020 někdo nezabavil do dovršení 18 let věku dětí a pak ji nedal celou naráz dětem, které ji v tomto věku nepochybně prohýří někde na diskotékách. Uspořené peníze jsme chtěli použít na studium a mít to pod kontrolou... předpokládám, že obě děti budou chtít studovat VŠ...

Schválně jsem tuto diskusi založil i na diskusním fóru mBank, ale dostanu tam asi na prdel, protože tam docela šťourám - jsem tam za kverulanta :-)...

http://www.mbank.cz/forum/thread,238185,stavebni-sporeni-na-dite-a-souhl...

Tak třeba tady dostanu lepší odpovědi.

Tom

No jo Deniso

stavební spoření je pro spořitelny velký byznys, nikoli však pro klienty, nehodíte se jim do krámu, máte za ty roky celkem naspořeno a tak Vám logicky sníží úroky, protože jste pro ně drahá, pokud se ovšem uvážete na dalších 3 - 6 let, drobnou almužnu Vám přidají.

já myslím Zuzko že je to

Obrázek uživatele Tomáš D

já myslím Zuzko že je to jedno, smlouva má vázací období 6 let a po jeho uplynutí může spořitelna podmínky jednostranně změnit - snížit úrokovou sazbu nebo zvýšit poplatky. A je jedno, jestli je smlouva na dítě nebo na dospělého.

A pochopila jsem správně

že v případě dětských stavebek se smlouva nemění?

Ahoj Deniso, mám... ale u

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Deniso,
mám... ale u Tebe je to tak, že jsi po vázací době, tak si to můžou dovolit, já jsme smlouvu uzavíral v roce 2012, takže do roku 2018 s ní podle podmínek nesmí hnout...
Tom

tome, ty máš stále 2 % ? tak

tome, ty máš stále 2 % ?
tak to se máte... mě přišel z KB dopis, že tuším od listopadu bude 1%, ale, že jako VIP mohu získat až 1,75... :-((

volala jsme si jaké jsou podmínky, o,5 % úroku jsou za prodloužení na 3 roky,
a 0,75 % úroku za prodloužení až na 6 let..

opravdu se nestačim divit, co si dovolují, byť mám smlouvu od 1999:-((

Sabi

pokud jste si uplatňovala odpisy na dani, musíte si podat sama DP a tuto slevu vrátit, jen ať nemáte problémy s FÚ.

Sabi,

Obrázek uživatele LadaVac

s tím souhlasím,jsou to mrchy to ještě zdaňovat,to mě taky točí.
Manžel investuje,je to riziko,ale zúročení zatím vždy dělá o mnoho víc než kdekoliv jinde.

Zrovna včera jsem taky

Obrázek uživatele Sabina

Zrovna včera jsem taky zrušila penzijko. Přišla jsem o dotace a ze spoření zaměstnavatele jsem zaplatila 15%, ale s tím jsem počítala.

Jak píše Dušan, pokud jsou nějaké peníze po kupě, např. 50 tis. Kč tak se vyplatí je investovat.
Včera jsem to počítala: Pokud dám 50 tis. na investiční certifikát na dobu 2 roky s ročním úročením 8%, tak mám za dva roky 58 tis.. Pokud to tak budu dělat každé 2 roky, tak z vložených 50 tis. mám za 10 let 105 tis. Kč, to nikde nedostanete.
Samozřejmě nabídka certifikátů se různí, jsou od 6 do 10% na dobu 2-3 roky, ale vždycky nějaké nabídky jsou.
Samozřejmě je tam i riziko, ale minimální.
Když jsem to tak zhruba počítala tak v případě volných peněz, které bych měla např. na doplacení hypotéky se mi vyplatí je spíše investovat do certifikátů, protože výdělek je vyšší než úroky zaplacené na hypotéce.

určitě

Obrázek uživatele Lucka V.

my rušili penzijka loni když jsme potřebovali peníze na jistinu při koupi bytu.

Tome,

Obrázek uživatele LadaVac

je to přesně tak,ale jak píše Zulda,dá se 50 % vybrat už v polovině,což už nás bude s nástupem dětí na střední.

Tome

až uděláte simulaci na 6 let, vyjde vám každý rok nižší výnos (bez ohledu, jak rozpočítáte pol. za uzavření).
Jinak tady musím soulasit s nározem Vladkax investice koupě bytu a následý pronájem, ale bohužel s rizikem, ostatně tak jako investice, kde můžet vydělat i 7%, ale to zase musite mít hotové prostředky, které investovat můžete, zpravidla tak na 5 let.
Stavební spoření výhodné bylo kdys dávno, když byla podpora od státu 4.500,- a úroky kolem 4%, ale to už je historie.
Bohužel pokud nejsou prostředky k dispozici vlastně ani nezbyde nic jiného než uzavřít stavebko a to jen díky státní podpoře, otázkou je jak dlouho to bude stát dotovat a nebo kdy Kalousek prosadí svůj návrh a bude se muset dokládat její využití. Mě se to už naštěstí netýká a stavební spoření bych již nikdy neuzavřel (obzvláště na dítě a u ČMSS).
K 31.12.2014 vypovím i poslední smlouvu na dítě, která je placená 2 roky (ČMSS mi vrátí poplatek za uzavření - který už mi vrátil zástupce (takže ještě vydělám) a nebude účtovat polatek za předčasné ukončení - to mám od nich písemně) u soudu problémy po první zkušenosti neočekávám a pak prostředky navýším a investuji jinam, a dítě pak bude mít možnost se svobodně rozhodnou co si s tím udělá.
Pokuk chcete (zatím dlouhodobě neklesajíci investici) jsou to diamanty.

-

Penzijko se dá vybrat z 50% po 15 letech spoření, ve starém systému. Osobně mám s příspěvkem zaměstnavatele a státu zúročení 70%, takže to vidím jako Lada. Až děti půjdou na VŠ (doufejme, že ano), budou se ty peníze hodit. I když je prioritou co nejrychleji zaplatit hypotéku.
Byt je dobrá investice, ovšem pokud se daří. Aktuálně sice nízko úroky, ale ceny nemovitostí taky. Pokud někdo pořídil byt jako investici na hypotéku tak pět až sedm let nazpět, drbe si pěkně hlavu. Pokud pořizuje nyní, mělo by to být výhodnější, ovšem je horší najít nájemníka O rizicích s vybydlením, nebo s fintami nájemníků, nemluvě. Takových příběhů taky vídám dost, a každého nelze odhadnout dopředu.

tak penzijko mi přijde

Obrázek uživatele Tomáš D

tak penzijko mi přijde dokonce výhodnější než stavebko díky státní podpoře a nulovým poplatkům. Jen k těm penězům je poněkud horší přístup (mám pocit, že se celé dá vybrat až v 60 letech?)

Zajímavá diskuse,

Obrázek uživatele LadaVac

my tedy už stavebko nemáme,ale dětem na studia spoříme.Máme na tyto účely uzavřené penzijko,které v době nástupu na SŠ už můžeme z poloviny vybrat,pak to asi snížíme,nyní nám přispívá dost zaměstnavatel,tak je to i proto výhodné.

Vladi,byt je dobrá investice,ale ve městěch jako Praha,tady u nás ne,pronájmy nejsou tak vysoké a investice nejistá.

to je pravda, Vlaďko... ale

Obrázek uživatele Tomáš D

to je pravda, Vlaďko... ale spoření pro děti na studium to nenahradí.

no, jasně že první rok je

Obrázek uživatele Vladkax

no, jasně že první rok je člověk v mínusu - je to rozjezd něčeho, z toho si velkou hlavu nedělám. Suma sumárum za ty roky se to fakt vyplatilo. Navíc mám u nich možnost čerpat úvěr s fixními 3% úroku, to si necháváme jako rezervu pro případné refinancování hypotéky, když by nááááhodou šly úroky nahoru.
Co se týká jakéhokoliv spoření, za mě je nejvýhodnější koupit byt a splácet hypotéku. Pokud je byt pronajímán, je to dle mého nejlepší investice (ne jen pro děti)

dovolím si Dušane nesouhlasit

Obrázek uživatele Tomáš D

Jak píše Zulda, poplatek za uzavření smlouvy je třeba rozpočítat na 6 let, poukazovat na nevýhodnost prvního roku spoření je nesmysl, smlouva se přece neuzavírá na 1 rok.
Sám jsem si v Excelu u svého stavebka u WSS s 2% úročením a CČ 300 tis, za které jsem zaplatil teda jen 50% vstupního poplatku, udělal velmi podrobnou analýzu s výpočty a rozvahou, kde se mi přesně počítá čistý úrok ke každému dni, a nasimuloval jsem to až k ročnímu výročí uzavření smlouvy. Vyšlo mi ČISTÉ zhodnocení 2,88% p.a. - i přes započtení vstupního poplatku 1500 Kč a 300 Kč za vedení účtu - PRVNÍ ROK. Druhý rok už z toho vypadne ten poplatek za uzavření a zhodnocení bude daleko vyšší, ale tam to nemám ještě nasimulované.
Navíc - zhodnocení za první rok se bude také lišit podle data uzavření smlouvy - pokud bude uzavřena v lednu, do dalšího ledna se nepřipíše žádná státní podpora - první rok bude tak jako tak mínusový. Ale jak říkám, hodnotit první rok vůbec je nesmysl, když jde o několikaletý produkt. Vždy je třeba se bavit o průměrném ročním zhodnocení za celou dobu trvání produktu. Jak by asi vyšlo zhodnocení prvního roku kapitálového životního pojištění...?
Takže suma sumárum, stavební spoření s 2% úročením (kdo stihl uzavřít) lze zcela jistě považovat na dnešní dobu za jeden z nejvýhodnějších spořicích produktů na trhu (nepočítám do toho investování, které je vždy zatíženo rizikem prodělku). Takto mi to řekl přesně nasimulovaný vlastní výpočet. Ovšem že u stavebek s 1,5% nebo dokonce 1% úrokovou sazbou, u kterých se navíc zaplatí celá vstupní úhrada, by to bylo diskutabilní. Ale většina z nás má dvouprocentní smlouvy a bavíme-li se o dětských smlouvách, tak tam sotva kdo zaplatil celý vstupní poplatek.
Spořit 500 Kč měsíčně na stavebko asi nebude tak moc výhodné, ale u 1700 Kč měsíčně jde o bezkonkurenční zhodnocení - můžu doložit vlastním výpočtem, jakmile jej dodělám na celých 75 měsíců trvání smlouvy.
Tom

Dušane

neměl by se ten poplatek za zřízení účtu rozpočítat do 6 let? Takhle je ten výpočet značně zavádějící, navíc se poplatek neplatí vždy tak vysoký (když je např. akce). Jinak souhlasím, že stavebko není vůbec tak výhodné, jak se zdá. Nasadil jsi mi brouka do hlavy, nicméně jsem zatím nepřišla, jak to řešit, slučovat smlouvy se mi nechce (člověk nikdy neví). Spoříme každému dítěti 500 měsíčně a to je opravdu o ničem.

Majo, vkladní knížky. Např. ČS má s 2% úroke, bez poplatků a prý je možnost výběru kdykoli. Ale je to aktuální sazba, úrok určitě brzy klesne. Z dlouhodobého hlediska se podle mě nedá počítat se zárukou úrokové sazby u žádného produktu, což stavebko alespoň trochu dává.

Máme pravdu, to se tedy fakt

Máme pravdu, to se tedy fakt nevyplatí :-) ale kam jinam pro děti výhodně investovat? prosím poradíte někdo? nám chce tchýně přispívat, ale nevymyslala jsem nic, kam by se to alespoň trochu vyplatilo a bylo relativně bezpečné :-/ čili bezúročný účet smysl nemá a akci taky kupovat nechci. Děkuji!

pro Vladkax

podívejte se na první výpis, kolika procenty byla smlouva úročená při založení, pokud jste 2 roky přeplácela a je to rok stará záležitost, tak je smlouva stará cca 9 let a to jste v té době mohla mít na začátku i 3%, ale pokud si můžete peníze kdykoli vybrat, nejedná se o smlouvu na dítě.
Měla jste kliku, že se tomu manžel věnoval, ale ono je spousta lidí, co to bezhlavě zaplatí a ani si snížení úročení vkladu nevšimnou, koukají jen na tu tučně zvýrazněnou čásku.
Já když jsem uzavíral smlouvy jak na sebe a ženu (ty už jsou zaplaťpánbu ukončené), vyplatil mi jejich zástupce poplatky za uzavření, takže byly uzavřené zdarma, jedna smlouva na dítě byla úplně bez poplatku a druhá byla s 50% poplatkem a rozdíl mi opět zástupce vyplatil, takže taky zdarma, jinak bych smlouvy nikdy neuzavřel.
My se dostáváme do dvou rovin, ano, pokud někdo nemá hotovost, kterou by již mohl investovat, pak ano stavební spoření, ale pokud již naspoříte nějaké peníze nikoli, pak investovat vemte si první rok stavebka s příkladem cíl. částky 300.000,- a vklady 1.700,-
vklady za rok - 20.400,-
+ úrok 2% (který již není (dnes max.1%), ale budiž)+ 408,-
- DAŇ z úroku - 61,-
- poplatek za vedení účtu -330,-
+ státní podpora + 2.000,-
- polatek za uzavření smlouvy (1% z cíl. částky) -3.000,-
výsledek je 19.417, když vemete vklady, jste v mínusu 983,-

Já, když jsem zakládal tu

Obrázek uživatele Tomáš D

Já, když jsem zakládal tu akční smlouvu u ČMSS, tak měli na stránkách takovou tabulku s úrokovými bonusy: k úroku 1,5% při dodržení podmínek (pravidelné spoření v tarifu Variant) dají po 4 letech 30% dosud připsaných úroků, po 6 letech 60% a po 9 letech 110%. Základní úročení: 1,5% Vedle měli další číslo - jakému úroku to po zpětném dopočtu odpovídá - po 9 letech to bylo 3,15% p.a. To znamená, že by po šestileté vázací době úroky snižovat neměli, protože by to jinak 3,15% nemohlo dát - pak by teda kecali.
Ale to budeme řešit až koncem roku 2018, kdy uplyne šestiletá vázací doba...
Tom

minulý rok jsem toto asi

Obrázek uživatele Vladkax

minulý rok jsem toto asi řešila, překročila jsem cílovou částku, o dost, přepaltilo jsem to min o dva roky.... furt mě atakovali kvůli navýšení cílové částky. Mě na tom vytáčelo, že za to mám platit - jakési procento, už si to nepamatuju.... manžel se tomu pak dost věnoval, já jsem furt tvrdošíjně podpis odmítala, výsledek byl, že poplatek stáhli na nějaké minimum a vklad mám úročený furt tuším 2%. Prostě vyšlo to široko daleko nejvýhodněji, s tím, že peníze můžu vlastně kdykoliv vybrat.

Tome, pro info (ale podmínky jsou různé)

4)Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník:
a) podle čl. XIV. odst. 2) nepotvrdil přijetí přidělení cílové částky, tj. nereagoval na
vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě dvou měsíců od
s plnění podmínek pro přidělení cílové částky dle čl. XIII. odst. 1) písm. a) - c), nebo
b)přijetí přidělení cílové částky ve lhůtě podle písm. a) odmítnul, nebo
c) přijetí přidělení cílové částky v souladu s čl. XIV. odst. 3) zrušil, nebo
d)je přijetí přidělení cílové částky podle čl. XI. odst. 4) považováno za zrušené.
(dále jen „nepřijal přidělení cílové částky“).
Ke dni této změny úrokové sazby stavební spořitelna připíše úroky ve prospěch účtu
účastníka.
5) Změněná úroková sazba podle předchozího odstavce bude stanovena ve výši 50 %
z výše dvoutýdenní Repo sazby České národní banky platné k 31.12. předcházejícího
kalendářního roku. Pokud by Česká národní banka v budoucnu dvoutýdenní Repo
sazbu již nevyhlašovala, použije se taková sazba, která ji nahradí. Takto vypočtená
sazba se zaokrouhlí na jedno desetinné místo.
6)V případě, že v době do šesti let od uzavření smlouvy účastník nepřijal přidělení cílové
částky a následně byla před uplatněním změněné sazby dohodou stran zvýšena cílová
částka nebo provedena jiná změna smlouvy podle čl. IX. odst. 1), pak stavební
spořitelna může změnit jednostranně úrokovou sazbu z vkladů nejdříve poté, co došlo
k splnění podmínek pro přidělení cílové částky po změně smlouvy a účastník opět
nepřijal přidělení cílové částky. Lhůta šesti let od uzavření smlouvy podle odst. 4) tím
není dotčena a před jejím uplynutím úroková sazba nebude změněna.
7) Po ukončení smlouvy, tj. např. po uplynutí výpovědní lhůty, se uspořená částka a zálohy státní podpory připsané na účtu účastníka dále neúročí.

Pokud máte podmínky 2012 - Článek VII.
Úročení zůstatku na účtu stavebního spoření v době spoření - je to stejné

jinak pro info repo sazba http://cs.wikipedia.org/wiki/Repo_sazba bohužel jen do roku 2012, ale i tak Vám asi spadne brada:)

Dušane, my máme akční smlouvu

Obrázek uživatele Tomáš D

Dušane,
my máme akční smlouvu z konce roku 2012, kde je sice vázací období 6 let, ale máme akční bonus ve výši 110% dosud připsaných úroků při dodržení 9-tiletého spoření (po 4 letech je 30% a po 6 letech dalších 60%). Tak to by byl pěkný podraz, kdyby po 6 letech jednostranně upravili úrokovou sazbu... Doufám, že se toto snížení úrokové sazby nebude vztahovat na tyto akční smlouvy v tarifu Variant, kde je připisován tento bonus po 9 letech.
Ale to s tou výhodností je dobrý argument. My už něco vymyslíme.
Díky za všechny informace!
Tom

ANO Tome, soud povolil výplatu na náš účet

Spíše jsem postavil proti ČMSS jejich obchodní podmínky a vysvětlil soudu, jak je stavební spoření po 6-ti letech "VÝHODNÉ" a že smlouva byla uzavíraná cíleně na 6-ti leté období.
Konkrétně ČMSS má v podmínkách, že po 6-ti letech, pokud nepřijmete přidělení cílové částy, může jednostranně snížit úrokovou sazbu, což samozřejmně dělá a pokud by peníze ležely na jejich účtu do plnoletosti dítěte, je to absolutně prodělečné.
Nehodláme tyto peníze utratit, ani za ně budovat dětský pokoj atp. ale dále investovat, tak aby se co nejvíce zhodnocovaly, aby dítě v plnoletosti od nás mělo max. možnou výši našetřenou, pak ať si samo určí, jesli je utratí za bydlení, či školu (je to sice mizérie), ale stále existují výhodnější produkty než nechat ležet 12 let peníze na účtu u ČMSS, bez státní podpory, s úrokem o,o - nic a polatkem a vedení účtu.
Ono opravdu záleží na souci, jestli ho přesvědčíte nebo ne, a pokud Vám budou chtít dělat problémy, tak budou, ale je třeba se nebát a odvolat se, soud by měl vždy rozhodhou ve prospěch dítěte, ale moje výše uvedené, rozhodně výhodné není, navíc jak už jsem tu jednou uvedl, pouze a pouze rodiče nesou plnou zodpovědnost a to, že stavební spořitelny vyžadují souhlasy soudů (některé i u malých částek tak jako např. ČMSS), je pouze jejich lživý alibismus, protože dítě pak v plnoletosti by se mohlo tak maximálně soudit s Vámi s rodiči. Spořítelnám jde jen o Vaše peníze, smluv jim ubývá a nové se jim asi moc nehrnou a obzvláště po schválení NOZ, ale vy nemáte žádnou povinnost spořit po celou dobu 18-ti let, pozor smlouva je na dobu neurčitou. Musite jen dodržet 6-ti leté období, abyste nepřišel o státní podporu a případně neplatil polatek za předčasné ukončení smlouvy.

takže Dušane jestli tomu

Obrázek uživatele Tomáš D

takže Dušane jestli tomu rozumím, tak soud povolil převést peníze na konto vás rodičů? A co jste uvedli jako účel?

pro Toma a všechny

měl jsem dovolenou, tak až dnes, u soudu to dopadlo VÝBORNĚ, za 5 minut nebylo co řešit, soud vydal rozsudek, že schvaluje za nezletilého mne a manželku, nyní čekáme na doručení rozsudku, pak na nabytí právní moci a pak hurá na ČMSS.
Pokud máte dotazy ptejte se.

Zuzko, to okamžité zrušení...

Obrázek uživatele Tomáš D

Zuzko, to okamžité zrušení... taky se souhlasem opatrovnického soudu, ale je tam míň peněz než tam bude za 8 let a mohli bychom ve zbývající době stejnou částku dospořit druhému dítěti...
Ale já jsem nad tím dnes přemýšel a mám to SNAD vymyšlené. Prostě se v 15 letech smlouva vypoví, převede se na dětské konto toho jednoho dítěte, poté se polovina vybere v hotovosti a vloží na konto druhého dítěte. Banky údajně (zatím) u běžných účtů dětí souhlas soudu nevyžadují.

Vlaďko, já takhle přemýšlím, protože právě jedna z mých sester se podobným způsobem "nepovedla". V 17,5 letech zdrhla s prvním delikventem, kterého pustili, protože milovala grázly. Dopadla sice blbě, časem se rozvedli, ale s nikým z rodiny se nestýká a společné dítě před dosažením jeho plnoletosti odložila... Jak je to s pojistkami se spořením netuším, do nich jsme nešli, přijdou mi dost nevýhodné...

Tom

já nevím, nebrala bych to tak

Obrázek uživatele Vladkax

já nevím, nebrala bych to tak černě. Předpokládám, že úderem 18-ti let budou děcka stejně zaháčkovaní doma, a že si sakra rozmyslí, jestli se mnou budou zadobře nebo ne :-)
mě teď napadlo, jak je to např. s životní pojistkou se spořením? Tam je to přece to samé ne? U každé holky jsme psán jeden z rodičů jako zástupce, furt s tím něco měníme ( pravda nerušili jsme nic), tady by to šlo taky soudu?

Tome

a jak teď zrušení smlouvy docílíš? Jaký je rozdíl, jestli jí budeš rušit teď nebo za 10 let? Sotva teď budeš mít pádnější argumenty.
Musím říct, že mě to taky docela štve. Ani ne tak ten souhlas soudu, jako ta nevýhodnost. Spořit na jednu smlouvu třem dětem by bylo výhodnější. Ale už se stalo a nakonec je možná vše zlé pro něco dobré. Nebudou problémy se soudem. Navíc nejsem jasnovidec a netuším, jaký vztah děti budou mít v 18.
Docela ale nechápu postoj soudu v případě spoření na jednu smlouvu. Soud se podepíše pod protěžování jednoho dítěte před druhým? Jakože sourozenec B nemá nárok ani na korunu, protože rodiče všechno naspořili pro A? Kde to jsme ....

Monika to napsala velmi

Obrázek uživatele Tomáš D

Monika to napsala velmi výstižně...

Dušane, jak jste dopadli?

Já jsem psal na opatrovnický soud a z odpovědi mi bylo docela na nic. Soud opravdu hodlá dělat problém i z toho, když chce rodič úspory podělit mezi dvě děti, když smlouva byla v zájmu úspory poplatků vedena jmenovitě na jednoho z nich. To už je teda ultra buzerace. Už nám budou i diktovat, které dítě má nárok na peníze, které jsme ze svého platu spořili.

Budu doufat, že budeme schopni výchovou ovlivnit to, jak se dítě, na jehož jméno bylo spořeno, zachová po vyplacení úspor na účet. Že pochopí, že ty peníze jsme spořili i ségře... A jestli je budou schopny "udržet" a použít k účelu, kvůli kterému jsme mu je celý život spořili. Jak psala Monika - ne vše se dá ovlivnit výchovou.

Další možnost je počkat do 18 let věku dítěte a pak už mohou být peníze převedeny na kohokoliv - i na rodiče. Ale má to háček... musí s tím souhlasit plnoleté dítě, které si podává výpověď už samo.

Nejlepší by bylo smlouvu definitivně zrušit okamžitě i za cenu toho, že přijdeme o část výnosů a státní podporu. A spořit dětem na naše jméno. Vážně o tom uvažuju.

Tom

My máme stavebko pro všechny

My máme stavebko pro všechny 3 děti a spoříme opravdu pro ně. Jen jsem měla v úmyslu před 18. rokem peníze vybrat a dávat je postupně nebo pokud si budu jistá, že peníze nerozhází. Přesně, jak někteří psali, nerada bych pak bršečela nad tím, že já 15 let šetřila každou korunu a dítko to pak "hodí do kanálu" A výchovou bohužel vše 100% ovlivnit nejde :-(
Jinak, bohužel byla běžná praxe, že jeden z rodičů dítěti spořil a druhý přišel a z pozice zákonného zástupce dítěti účet vybral :-(. S NOZ souhlasím, jde o ochranu dětí, jen zbytečně omezuje ty, kteří toho nezneužívali :-(. Ale to je u nás bohužel se vším ...

přesně tak, záleží na soudci

ano , záleží jen na soudci, na jakého narazíte, ale co dál, pokud Vám výpověď zamítnou, dostanou stav do patové situace:
- smlouvu vypovědět nemůžete
- dál příspěvky posílá nebudete (pokud ano - přespoříte)
- do plnoletosti dítěte zbývá 12 let, pokud by smlouva běžela bez vkladů, státní podpora 0,- polatek za vedení 12*300=3960,-
je to pro dítě výhodné, asi moc ne
no 8.9. sám uvidím

pro zuldu a Toma

Tome, nepíšu, že 4 a 5 rok je výnos 0,- ale že dalším výpočtem se dostanete na výnos 0,0 nic, výnos na smlouvě je tak do 7-8 roku,(proto je výhodnější ho po 6-ti letech zrušit a peníze investovat jinam, bohužel pro dětí je toto vcelku omezené, ale i přesto existují investiční spoření, kterí jsou výhodnější) ale v případě zuldy při spoření 500,- měsíčně asi ani nemá cenu spořit. Pokud není úložka min. 1.700,- aby byla plná státní podpora.
Tome to že se u spořícího účtu může změnit sazba, to ano, ale zase můžete peníze bez omezení kdykoli vybrat a případne je dát jinam a u termínáku je sazba pevná( a i ten se za určitých sankcí, stejně jako spoření dá zrušit dříve).
Ale každopádně je věcí každého kam peníze pro děti bude ukládat.

Souhlasim s Dušanem, ze výnos

Obrázek uživatele Tomáš D

Souhlasim s Dušanem, ze výnos rok od roku klesá. Nelze vsak souhlasit s tím, ze čtvrtý a paty rok je výnos nula nic. Ke konci spoření už bývá usporena dost vysoká částka a úroky z toho plynoucí (ted mám na mysli dvouprocentní smlouvy) výrazne převyšuje poplatky. K tomu statní podpora. I když to zhodnocovani už není takové, porad silné převyšuje sporici úcty. S terminaky nesrovnavam, neb je to nesrovnatelné.
Průměrné zhodnocení vkladu při 2% úroku a šestiletém trvání je okolo 4 az 5%, při delším trvání se samozřejmé snižuje, ale porad je výhodnější než sporici účet s 1% urocenim. Pro stavební spoření dale hovoří pevná úroková sazba na rozdíl od sporicich úctu, kde je variabilní, tj muze se ze dne na den jednostranne snížit třeba na 0,1%.

Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

bohužel není to záležitost rozvedených rodičů,ale soudců,každý má jiný pohled.Já měla taky rodiče,co spolu žijí a předělávka pokoje-ani náhodou,soudkyně to zamítla.

-

Tak jsem si na simulátorech počítala vzorec pro spoření s 2% úročením (odečetla jsem jen 15%) daň. Při úložce 500 měsíčně po dobu 6 let by bylo naspořeno 38214,--/ u stavebka buřinky zhruba stejně. Po 18 letech to už dělá rozdíl znatelný. U spoření 127586,--, u buřinky 121 tis. Samozřejmě je nemožné mít 18 let stejný úrok u spoření navíc bez poplatků, takže naspořená částka je nereálná. Nicméně je opravdu zajímavé, že je stavebko nevýhodné, když vezmu v potaz státní podporu. Na druhou stranu je stabilnější, určitá jistota tam je. Dušane díky za podnět, nenapadlo by mě to.

dopočet

2 rok naspoříte dalších 20.400,- + loňský rok 22.478,- + podpora 2.000,- + úrok 2% 857,- - polatek za vedení 330,- = 45.405,- (vaše vklady a lošký výnos) 42.878,- takže druhý rok je výnos 5,8%
3 rok 20.400 + 45.504, + 2.000, + 1.316, - 330, = 68.791,(vaše vklady a předchozí výnos) 65.805, výnos cca 4,5% a tak dále 4, 5 ....rok až se dostanete 0,0 nic
Je to paradox úrok vám částkově ročně roste, ale procentuelně klesá, bohužel stavební spoření jako dlouhodobé spoření není výhodné...(pokud si pak opravdu nevyčerpáte úvěr ze stavebního spoření) a i o tom bych pochyboval, při dnešních úrokových sazbách na trhu....

Známí byli u soudu minulý

Obrázek uživatele Vladkax

Známí byli u soudu minulý pátek, rušili stavebko jednomu z dětí. Prý formalita. nahlásili, že budou dětem předelávat pokojíček.
Prý je s tímto problém u rozvedených rodičů apod.

10% státní podpora

+ 2 % úrok - myslela jsem, že když se bavíme o stavebním spoření, takže to stačí napsat zkráceně.

Dušane, těch 5,8% jsem nějak nepochopila. Večer si to přečtu ještě jednou a pomalu :D

Tak

Obrázek uživatele LadaVac

12% úročení beru,kde to dávají,já chci taky?:)
To je určitě zuldo nedozorumění,to nevydělává ani burza.

Pro zuldu

to souhlasím, stát má hránit děti, ale ne otravovat a tahat po soudech slušné lidi- bohužel, nemyslím si že někdo, kdo by neměl zájem spořit dětem, by vůbec něco spořil. Jinak tech 12% bude za první rok, bohužel Vám stavebka neřekla vše, je to pouze reklama a nebo vždy jen z ročního vkladu, ale to uvidíte, až si na konci smlouvy sečtete vklady odečtete státní podporu a pak se dopočitáte skutečného úročení. Pokud Vám ovšem spořitelna úročí 12%, tak nelze než pogratulovat. Ale výpočet bych opravdu nechal až po dovršení plnoletosti dítěte odhaduju, že průměrné úročení vkladů bude kom 3% asi +- (ale nechci Vás děsit)

jen pro info:
za první rok při vkladu 1.700,- naspoříte 20.400, + podpora 2.000, +2% úrok 408,- -poplatek za vedení účtu 330,- = 22.478,- to je cca 10%
jenže další rok je to jen cca 5,8% atd, takže kolem 10-roku jste někde na 0,0 nic

Mějte se

Spoření

Obrázek uživatele LadaVac

je fajn,ale já myslím,že prvotní bude zabezpečit se sami,abychom neskončili tak,že nás v důchodu budou muset děti podporovat.Já stejně jako největší vklad beru dát dětem možnost vzdělání a naučit je pracovitosti.Ostatní si musí už zvládnout sami.
Myslím,že každý se snaží udělat to nejlepší dle svých možností a není třeba se nějak přesvědčovat,který produkt je lepší.Každý má své výhody a své nevýhody.

Jak pise Zulda. Porovnávat

Obrázek uživatele Tomáš D

Jak pise Zulda. Porovnávat výnosy terminovanych vkladu a stavebního spoření je nesmysl, protože při stavebním spoření peníze vkladam postupne, kdežto u terminovaneho vkladu musím dat cely vklad. Takže zůstatky na stavebním spoření mi narůstají postupne a zbývající finance muzu zhodnocovat jinak, což u terminaku nejde. Předpokládám, ze soudy jsou tu od toho, aby hájily zájmy děti před zájmy rodičů a nedělaly kovbojku z toho, ze někdo chce peníze sporene jednomu diteti dělit mezi dvojcata rovným dílem. Nicméně příští týden se na to zeptam primo u soudu a pokud to ma byt tak jak pise Petra, okamzite stavební spoření na děti rusim i za cenu zaplacení smluvní pokuty a ztráty nároku na statní podporu. Dam vědět, co mi řekli. Tom

Dušane

ano, když to propočítáte takto, může být jiná varianta výhodnější. Ale já nemám pro každé dítě 150 tisíc aktuálně k dispozici komplet. Ty peníze spořím, postupně, při vkladu 500 - 1000 Kč měsíčně, krát tři děti, budu 150 tisíc každému spořit ještě mnoho let. Takže tyto výpočty pro mě postráddají smysl. Ať počítám, jak počítám, mám na stavebku úrok 12 % (2 + 10%), tedy minus daně (ty jsou všude) a poplatek 310 kč za rok. Pro naše podmínky to aktuálně nejvýhodnější spoření prostě je. Navíc poplatky za uzavření jsme nehradili. A že smlouva trvá jen 6 let? Samozřejmě nemůžu tušit, co bude za pár let, aktuálně mi řekli, že smlouva nebude přecházet na 1%ní úročení a že až do 18 let budou děti mít (2 + 10%).
Investiční vklady sice mohou být velmi výhodné, i když u akcií bych to netvrdila, ale taky nemusí. To nám na vlastní kůži předvedla celosvětová krize. Pokud spořím dětem, do rizikových akcí bych se nepouštěla. Spekulovat můžu se svými penězmi.

Jinak vkladní knížka u ČS pro děti má 2% úrok do 150 tisíc. Ale je to úrok flexibilní, vloni to bylo 2,5 %.

A co se týče OZ. Myslím, že taková ustanovení jsou potřebná, pro ochranu dětí. Ne každý má čisté úmysly, právní norma je nutná. Ale pokud není žalobce, není soudce. Souhlas soudu je nadbytečný.

Úroky

Obrázek uživatele LadaVac

na dětském kontu nejsou prý nějak závratné,ale u soudu právní zástupce rodičů uváděl,že právě rodiče nechtějí dál peníze nechat na stavebku po těch 6 letech z toho důvodu,že i tam je úrok maximálně 1%..takže nechat to tam ležet taky není asi žádné terno.
My naštěstí už kdysi na doporučení fin. poradce sdružili tři stavebka na jedno a a mé jméno,takže problém s rušením nebyl.
No jsou to peripetie.

Pro Petru

ne stavební spořitelny se neprobudily, jen jim ubývá smluv a jakýmkoli způsobem se snaží smlouvy udržet, přesně jak píšete, povinnost byla vždy a následkdy taky vždy nesli rodiče, spořitelny nejsou ohroženy žalobou dětí, děti by mohly žalovat pouze rodiče, alibismus spořitelen.....mám své zkušenosti s ČMSS, to je parta inteligentů...

Pro zuldu

já bych byl jen opatrný s výrokem "VÝHODNÉ SPOŘENÍ", stavební spoření je výhodné tak max. do 6- ti až 7-mi let spoření a to ještě pokud je smlouva bez poplatku viz http://www.hypoindex.cz/stavebni-sporeni-pro-sporeni-neni-vyhodne/, (a to je výpočet z roku 2011) je mnohem výhodnější dát po tomto období peníze na např. termínovanej vklad nebo pokud se nebojíte investovat do dluhopisů nebo akcií, kde je výnos 4 - 8%, ale s možným rizikem) a ono se taky může stát, pokud vezmete v úvahu inteligenci a schopnosti našich zákonodárců a prosadí se Kalouskův návrh, jsem zvědavej, jak 18-ti leté dítě prokáže použití státní podpory a nakonec bude muset připsané stántni příspěvky vrátit, to se může klidně stát a pak dítě spláče nad výdělkem.
Jen pro info, pokud vložíte 150.000, na termínovanej vklad a otočíte ho 2x po 5-ti letech čistý zisk je 30.532,- (Equa 2,2%)
pokud uzavřete stavebko 1.700,- měsíčně, po 10-ti letech budete mít státní podporu 20.000,- a úroky (při 2%) 17.062,- po zdanění 14.503,- a když odečtete poplatek za uzavření 3.400,- a pol. za vedení účtu 3.300,-, pak budete mít výdělek 27.803,-, tak nevím opravdu výhodné?

Souhlas soudu byl vyžadován už starým občanským zákoníkem

Opět upozorňuji, že souhlas soudu k nakládání s majetkem dítěte byl zakotven už ve starém občanském zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů), konkrétně v § 28, který říkal toto: "Jestliže zákonní zástupci jsou povinni též spravovat majetek těch, které zastupují, a nejde-li o běžnou záležitost, je k nakládání s majetkem třeba schválení soudu". Souhlas soudu tedy musel být i předtím než začal platit nový občanský zákoník. Stavební spořitelny se asi teď probudily a začaly to řešit, proto to vypadá jako nějaká novinka.

No a pokud bude někdo spořit pouze jednomu dítěti (na jednu smlouvu) a pak bude chtít polovinu uspořených peněz darovat druhému dítěti, kterému nespořil, tak si dovedu představit, že s tím mít soud problém bude, protože dítě tak bude darovat polovinu svých peněz jiné osobě, což může soud vyhodnotit jako v rozporu se zájmy dítěte.

LadaVac - Díky za Váš příspěvek

pomohlo mi to udělat si obraz o průběhu a požadavcích soudu, je hrozné jaké dělají obstrukce, každý je podělaný a má strach rozumně rozhodnou, aby ho náhodou dítě nežalovalo, problém je v tom, že pokud vás soud nenechá převést peníze na Váš účet, zbytečně ho poškozuje na úrocích, jelokož dětské účty jsou nic-moc, snad jen Slůně od ČSOB, kde je i zůstatek nak 30.000,- úročen 1% (zatím, jinak ostaní to je bída 0.01%), bohužel účet. např. u Sberbank, kde je 1,63% do 150.000,- na dítě uzavřít nemůžete, nebo termíňák, kde je u Equa 2,2,% mají sice pravdu viz Váš příspěvek, ale co příjde deflace a všichni budeme mít velký kulový, opravdu novelou OZ, stát dětem opravdu pomohl, spořit jim nebude nikdo, aby se tomuto vyhnul, raději uzavře smlouvy na sebe a bude mít klid a navíc se pak svobodně a sám rozhodne co dál. Ono se taky zapomíná na § 896 (1) Rodiče mají povinnost a právo pečovat o jmění dítěte, především je jako řádní hospodáři spravovat. S peněžními prostředky, o kterých lze předpokládat, že nebudou zapotřebí k úhradě výdajů souvisících s majetkem dítěte, musí bezpečně nakládat.(2) Při právním jednání, které se týká jednotlivé součásti jmění dítěte, vystupují rodiče jako jeho zástupci; ustanovení § 892 odst. 3 platí obdobně.
(3) Poruší-li rodiče povinnost pečovat o jmění dítěte jako řádní hospodáři, nahradí dítěti škodu z toho vzniklou společně a nerozdílně.
Tak nechápu na co je potřeby jakési rozhodnutí soudu?
Klasicky alibismus a OZ - snůšku nesmyslů našich zákonodárců raději nekomentovat. Vždy platí to co se zrovna hodí.....

Hezký den