Skip to main content

Novostavba nebo rekonstrukce?

Zdravím,

volili byste raději koupi novostavby či staršího bytu, kde je třeba rekonstrukce? I s rekonstrukcí vyjde starší byt laciněji, ale nějak si říkám, že novostavba je novostavba a nemůžu se rozhodnout :) Obojí je v Modřanech viz.: http://www.praha-modrany.cz/
Co byste zvolili vy?

Řekla bych, ze už bude dávno

Obrázek uživatele KaterinaAd

Řekla bych, ze už bude dávno vyreseno

Novostavba vs rekonstrukce

Tak tuhle otázku už jsem četla dost krát že se lidi rozhodují jestli se pouštět do rekonstrukce nebo a si pořídit nějaké podobné bydlení jako třeba toto https://novostavby.com/cs/. Rekonstrukce staršího domu zabere určitě víc času než koupit už komplet hotový byt nebo dům. A co se týká finanční stránky tak to vyjde tak na stejny rozpočet, to záleží jestli máte čas a chuť se do té rekonstrukce pouštět.

Ahoj, nečetla jsem níž, ale o

Ahoj, nečetla jsem níž, ale o těch novostavbách vím, taky jsem na ně koukala, jsou blízko (relativně)od nás. Kousek od domu nám staví YIT (Koti Braník). Modřany (hyacint) se mi nelíbí kvůli lokalitě. U tý velký křižovatky, poliklinika... Mrkni na Koti Braník, nevím jaký tam jsou cenový rozdíly, budou kolaudovat někdy po Novém roce tuším. Lokalita je to tady super, máme tu klid, vilová zástavba, lesopark pár metrů... my jsme se nakonec rozhodli pro koupi sousedního bytu, prostě to tak vyšlo a jsem za to ráda. Nemáme tedy zděnou bytovku, ale je tu jen 12 bytů, má to dvě patra a obr zahradu. Lokalita u mě byla na 1. místě defakto, když jsme hledali podobné bydlení.

Zdeni,

Obrázek uživatele LadaVac

tak to chápu,nám stačil loňský rok v bytovce a to nebylo tak hrozný.Ale smrad celou bytovkou,protože tam nebylo žádné odvětrávání chodeb,když praskla žárovka i v jiném patře,chodilo se potmě,dokud jsem nevyštvala svého muže,aby to opravil....a všichni byli majitelé bytů-no mě to hlava nebrala.To,že jsem tři patra rok vytírala jen já brali jako samozřejmost.
Teď "bojujeme" jen se zahrádkářeme,který se snažím naučit,že igelity se nemusí válet po záhonech,ale máme i popelnice na tříděný odpad,když jsem osadila takové nevyužité místo keříky,hned mi tamarišek někdo ukradl...nevím,jestli jsem divná,ale fakt tohle nepochopím.
Moc ti přeju,abys našla něco jiného.

O sousedech

Obrázek uživatele Spider17

bych mohla psát romány.. Bydlela jsem v bytě - zprava alkoholik, ze zhora erotomani, a k tomu mĕ 3x vytopily... ze spodu pubertální děti s hysterickou matkou :( Ještě že jsem měla krajní byt, kdo ví, co by mě ještě čekalo. Teď to mám podobně. Nahoře ve dne vyje a v noci běhá pes, dole dvě kuřačky, co jim vadí děti, tak pořád mlátí do topení. Soused vedle si vsugeroval, že mi něco půjčil a když mu to nechci vrátit (jelikož nic nemám), nadává mi do haj..ů a paní naproti se léčí s alzheimerem, tak na mě denně i 10x zvoní, že něco potřebuje. Opravdu je to na mrtvici a těším se, až se mi podaří něco sehnat a odstěhujeme se!!!!

Taky

bych se rozhodovala spíš podle lokality a pak konkrétního umístění domu (rušnější/klidnější ulice apod.). Co se týká problematiky cihla/panel, tak bych se rozhodovala až podle konkrétních bytů a jejich cen.... Co máme v Brně cihlový byt (starší cca 1940), tak ten mi přijde horší jak panelák, co se týká hlučnosti od sousedů... V paneláku u našich slyším jen stupačky, ale sousedy ne, v tom cihláči úplně všechno... Zuzka

rozhodovala bych se výhradně

Obrázek uživatele KaterinaAd

rozhodovala bych se výhradně podle lokality - konkrétního umístění. Pokud bude starší byt na vhodnějším místě, šla bych do rekonstrukce. Ale jen v cihle - podle mě panelák stejným nákladem stejně nezhodnotíš - v případě budoucího prodeje.

Pokud ti jde o byt v Praze,

Pokud ti jde o byt v Praze, uváděla jsi projekt v Modranech, tak bych šla určitě do staršího. Taky záleží na rozpočtu, ktery na to mate. V paneláku koupíš za stejne peníze víc pokojů nez v cihle. Ohledne nájemníků v dome a nefungujícího SVJ si můžeš nabehnout v obou pripadech. A ohledne toho, ze to pak za vložené peníze připadne neprodas bych se nebala. Paneláky uz by dolu jít nemely a v Praze v míste s dobrou dostupnosti MHD a službami se prodávají slusne.

Pokud stěny mezi byty zvukově

Obrázek uživatele Vladkax

Pokud stěny mezi byty zvukově neizolují, jedná se o základní pochybení dodavatele (možná i projektu). Podle nových norem by to nyní mělo být lepší než v kterýchkoliv starých bytovkách. Např pokud je na mezibytové stěně zásuvka zasekaná do zdi (jakákoliv instalace), nesplňují tímto normu a byt se dá reklamovat. Správně by tam měla být před stěnu dodělaná instalační předstěna, jenže to ubírá plochu místnosti, tím pádem i plochu bytu a zdražuje to prodejní metr čtvereční. Další věc je, z čeho ty mezibytovky jsou vyzděné (vybetonované).... proto jsem říkala, že je dost podstané vědět, kdo to staví.... např vím o jedno developerovi, který nechal kanalizaci od záchodu v patře vést v neizolované instalační šachtě obývákem pod ním, takže tam furt měli pocit, že jim to padá za krk...
Těma bytovkama se živím, a třeba nejsem schopná rozumově pobrat, že nejžádanější byty jsou pod střechou. Navrhují se tam ty větší, lépe vybavené. Chápu rozhled z okna, ale časem natuty bude problém se střechou....
obecně jsou ještě byty rozdělené podle vybavení, některé jsou velmi osekané, jiné komfortnější, je třeba si u daného developera zjistit, jak to má rozdělené on a do jaké kategorie ten daný dům patří. Nejedná se jen o druh podlah, obkladaček a zárubní, na ty baráky jsou vyčleněné jiné peníze, je tam lepší/horší zateplení,okna, dispozice, zařizováky, společné prostory atd. A taky v tom samém domě jsou lepší a horší byty, je dobré si vyptat projekt, např zjistit, zda vašim bytem nepovedou instalace bytu sousedního (viděla jsem projekt, kdy byt v patře měl vedenou kanalizaci pod stropem bytu pod ním. Sice za izolačním podhledem, ale prostě v případě problému by rozkopávali byt spodní, nehledě na sníženou výšku stropu toho bytu....
těch záludností je sposta.... každý developer má jediný cíl - vytřískat z té stavby co nejvíc peněz....

Ahoj,

Obrázek uživatele LadaVac

mám zkušenosti jak s domy,tak s byty.Dům raději nový.Sice dnes je to velmi drahá záležitost,ale na starém domku tě opravy stále dohánějí,něco uděláš,jinde se to rozsype,problém se zateplením atd.
Co se týče bytu,neřešila bych ani tak nový jako starý / i ten se dá krásně moderně zrekonstruovat/,ale číslem jedna by pro mě bylo osazenstvo bytového domu.Bydlela jsem ve dvou bytovkách a ani jedna nefungovala-dvě tři rodiny se snažili,ostatním to bylo fuk,takže žádná úprava společných prostor,okolí domu,žádné investice,každý má pocit,že za dveřmi končí jeho byt a co se děje kolem je jedno.Někdo to třeba dává,ale mě by to vadilo a to hodně.
Nyní bydlíme v domku ,ale hned vedle menšího paneláku a to samé.Lidi tam ani neshrabou listí kolem domu a dělám to já,protože mě hlava nebere,že jim nevadí koukat na poletující bordel vřetně papírků.V létě jsem jim natřela lavičky a děsný divení,proč to dělám....
Nějak mi hlava nebere,že pokud lidi nepochopí,že když nezačnou u sebe,tak tenhle stát bude stát za starou belu pořád,ale to už jsem se nějak rozepsala.

Řeším to samé...

Obrázek uživatele Spider17

Už jsem přestavovala starý dům i stavěla nový... S obojím je stejně práce. Ale lepší je postavit si nový podle vlastních představ. Já bych opět raději stavěla, ale nemám bohužel tolik peněz, tak zatím čekám na nějaký zázrak :)))

Ma zkusenost

Moje zkusenost - nejdrive novostavba (takovy cenovy stred na Prahu a okoli) a jiz nikdy vice! Sice tam nebyl vyslovene nejaky prusvih (jako treba zazili mi kamaradi), ale v zime tekla okna, byt byl vlhci - i 5 let po kolaudci, ale hlavne tam byla prakticky nulova zvukova izolace co se tykalo sousednich bytu. Clovek slysel uplne vsechno a po case to bylo "na bednu". Stropy tu jeste sly, ale sousedni steny... desne! Tato novostavba nastesti byla pro nas jen docasna, takze kdyz jsem hledali vetsi bydleni, tak jsme navstivili radu dalsich bytovych domu (Praha a okoli) - i novostavby (ale snad ve vsech byl ten problem s nedostatecnou zvukovou izolaci), i starsi zastavbu a nakonec jsme se rozhodli pro starsi byt v dobre lokalite, ktery jsme nechali kompletne zrekonstruovat. Jsme spokojeni. Bytovy dum sice nevypada jako z katalogu nebo libive jak novostavby, ale bydleni je ve vysledku mnohem komfortnejsi.
A jeste v reakci na prispevek nize, ze do noveho jdou jen ti, co to na to maji - tak ma a nejen ma zkusenost je takova, ze sice ten byt nekdo koupi, ale sam tam nebydli a jako sousedy jsme pak meli ruzne najemniky, Rusy apod., coz take nebylo zrovna optimalni. Mimochodem - ten byt v novostavbe byl v dosti dobre lokalite. (Praha 6)

Souhlasím s Luckou. Záleží,

Obrázek uživatele Vladkax

Souhlasím s Luckou. Záleží, kdo ten barák staví, jaká je smlouva, jaká dispozice bytu, které patro atd. u starého bytu vidíš všechny nedostatky, u nového se ukáží až během provozu. Na druhou stranu vše je nové, většinou máš jistotu parkování min jednoho auta přímo v baráku, nepřekvapí tě tam žádné hygienické záludnosti předchozích majitelů apod.
Co se týká té rekonstrukce, tam je důležité prověřit sousedy, když to řeknu blbě, ve starém baráku přežívají kdejaké existence, do nového půjdou jen ti, kdo na to mají. Každé má své pro a proti...

Ahoj Lucko,

Obrázek uživatele Sabina

pracovala jsem 11 let ve stavební firmě a proto vím, že se bohužel bytové domy většinou hodně šidí. Materiály na výstavbu se používají ty nejlevnější, ačkoliv je to třeba v projektu jinak. Kousek od nás jsou bytovky, které byly po 2 letech od kolaudace zralé na rekonstrukci. Kdybych měla jistotu, že je dům proveden kvalitně, šla bych určitě do nového.
Pokud ne, šla bych do staršího, ale určitě zděného. Řídila bych se tím, jakou hodnotu bude mít ten byt třeba za 50 let, proto bych určitě nešla do rekonstrukce bytu v panelovým domě.

Znám to tam

Obrázek uživatele Laaja

Ahoj, tak zrovna to co teď rozestavěli bude dost nešťastné, chodíme kolem. Je to u hlavní silnice, kousek od ní jezdí tramvaje a pod okny ti budou jezdit autobusy. Z jedné strany výhled na poštu a nějaké obchody, z druhé strany poliklinika. Je tam celý den dost rušno. Máš tam obchody, kousek je modřanská rokle a k vltavě co by kamenem dohodil. Ale já osobně bych tam nebydlela. Další věc je, dost pochybná kvalita novostaveb. takže za mě radši starší byt a zrekonstruovat.