Skip to main content

psaní domácích úkolů

Obrázek uživatele Vladkax

Ahojte, řeší se tu pokojíčky, psaní úkolů apod. je to samozřejmě individuální, ale letos budeme připravovat školáky my, tak prosím o vaše tipy a zkušenosti, ať mám nějakou představu....
- dát každou holku do svého pokojíku nebo ne?
- úkoly píšete u jídelního stolu nebo každé dítko u svého pracovního stolu?
- na 99% budou holky každá v jiné třídě, tudíž jiné úkoly, jiná příprava. Je šance, že budeme dělat úkoly ve stejný čas (buď u jídelního stolu nebo pracovní stoly blízko sebe), nebo postupně nejdřív s jednou a pak s druhou? (to by nahrávalo rozděleným pokojíkům)
- psaní úkolů u jídelního stolu se budu snažit vyhnout, sama jsem je vždy psala u pořádného stolu. ale v případě, že to bude nejlepší varianta - to tam mám naistalovat lampičky? Osvětlení stolu rozhodně není ideální pro psaní....
- kolik času vám psaní úkolů denně zabralo?
- jaké židle k psacímu stolu máte? předpokládám klasické "dospělácké" stoly, ale u toho bude mít dítě nohy v luftě.... nebo máte dětské stoly? anebo rostoucí židle? ale co pak v jídleně?

Lucko

my měli ty černý židle v práci v laborce a tam dobrý (celkem i vydrží), ale myslím, že pro děti to asi až tak ideální není(nohy do pravého úhlu tam nedáš), asi lepší než jen klas.kancelářská židle úplně bez kruhu, ale asi nejoptimálnějším řešením jsou rostoucí židličky. Zuzka

My jsme zarny priklad toho,

Obrázek uživatele Hana H.

My jsme zarny priklad toho, jak clovek mini a praxe pak nakonec meni... Meli jsme to nalinkovane tak, ze s 1. tridou klukum zaridime v patre kazdemu zvlast pokoj. Nakonec jsme to jeste odlozili, chci je mit jeste chvili dole pod dozorem (my s manzelem spime dole, je to velky stary barak, kde kolikrat neni slyset z jednoho kouta do druheho). Tak jsme jim do spolecneho pokojiku dole loni do 1. tridy dali spolecny stul s lampickama, ktery okamzite zavalili legem, ktere je vetsinu casu ve stadiu staveni, takze se s zadnou soucastkou nesmi pohnout. Takze nakonec pisou ukoly u kuchynskeho stolu u okna naproti sobe (jeden pravak, jeden levak). Do tridy chodi spolu, asi nakonec dobra volba, protoze jejich pani ucitelka je dost narocna a ukoly trvaji od 1 do 2 hodin, vyjimecne i dyl. Denne je z psani, cteni i pocitani, nekdy jeste z anglictiony nebo prvouky, ty posledni byvaji nejhorsi - co se tyce casove narocnosti.Nedovedu si predstavit, ze by mel jeden tuto pani ucitelku a dalsi takovou, ze by ukloly trvaly treba 20-30 minut.
Ke konci 1. tridy uz delali dost samostatne a na preskacku, podle toho, co chteli, jeden treba zacinal matikou, druhy cetl, nestezovali si, ze by je to rusilo.
Osvetleni mame denni z okna a v zime lustr nad stolem, pomerne dobre osvetluje plochu.
Rada bych je uz dala do svych pokojiku, ale zase obcas jeden ma zly sny, takze predstava, ze se v noci kutalime z tech velkych zatocenych schodu mi v tom zatim zabrani. Tak snad do 3.tridy (za rok) uz se mi to podari.

Ahoj, moje děti mají společný

Ahoj,
moje děti mají společný pokoj, ve kterém mají každý svůj psací stůl a svůj regál na knihy a věci.
Nejdřív psali úkoly společně a četli na střídačku, během roku jsem to změnila tak, že jeden četl u mě v kuchyni a druhý psal úkol u svého stolu.
Úkoly celkem zabraly tak 20-30 minut, pak ještě nějaký čas na ořezání pastelek a tužek (to mi připadalo nejotravnější). Ale postupem času si děti i pastelky začaly ořezávat samy.
Teď jsou děti druháci tak uvidíme, jaké budou mít úkoly a jak to budeme řešit.
Přiznávám, že 2x týdně mají děti trénink taekwon-do, takže tyto dva dny dělají úkoly u mě v práci. Vracíme se domů až po sedmé večer, to už po nich žádnou velkou aktivitu nemůžu chtít.
Jana

Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

z toho důvodu jsem pořídili postele s šuplíkem,kde máme matrace.Když chctějí být spolu,není problém,když ne,zalezou každý do svého.

jedna holka chce být sama,

Obrázek uživatele Vladkax

jedna holka chce být sama, druhá ne... nejraději by ale každá měla svůj pokoj - přes den - a usínat by chtěly spolu :-) názor na to mají podle nálady. To rozdělení spíše láká mě, každá by byla odpovědná za svůj binec v pokoji :-)
co se týká těch židlí s obručí dole, to myslím není moc optimální, nohy mají mít
pravý úhel.....

no, pořídíme stoly a židle, ostaní necháme asi osudu :-)

Už jste koukali po židlích s

Obrázek uživatele LucieR

Už jste koukali po židlích s opěrou pro nohy? Těch polohovatelných kruhů moc není, my je máme v práci, ale to je nějaká předražená značka por firmy, na netu jsem našla jen tyhle:
http://kancelarska-kresla.heureka.cz/pracovni-zidle-s-operkou-pro-nohy-z...
http://shop.vlasovecentrum.cz/index.php?main_page=product_info&products_...

jak je to u nás

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Vlaďko,
my asi nejsme ten sprývný vzorek, protože na školní systém teprve najíždíme, žádný úkol jsme ještě nepsali... tak aspoň stručně:
- pokoj mají společný a s rozdělením pokojů v podstatě nepočítáme nikdy, byť by na to místo bylo (byt 4+1);
- úkoly budou holky psát ve svém pokoji u svého pracovního stolu, už si je i rozdělily...
- třetí dotaz nedokážu zodpovědět, holky jsou ve stejné třídě;
- lampičky budou mít na stole a jestli to je nebo není ideální řešení příliš neřešíme. My jsme jako děti měli taky stojaté lampičky a oči máme v cajku... Je ale ještě jedna varianta - nástěnné lampičky na zdi, ale uvidíme, zatím v tom nemáme jasno. Pokud bychom volili nástěnné lampičky, tak spíš z estetického hlediska; psaní úkolů u jídelního stolu předem vylučujeme;
- kolik času na úkoly... za cca měsíc se k tomu vrátíme :-)
- židle máme klasické kancelářské s nastavitelnou výškou sedu, nějak jsme jim je napolohovali, už si to vyzkoušely a dobrý.

Tom

Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

sem tam ještě čteme,ale už si víc opravdu začínají číst sami.
Když už jsou holky zvyklé od školky být každá v jiné třídě a uvažuje tak i ve škole,tak bych zařídila vlastní pokoj každé.Úkoly budou mít asi podobné,ale né úplně stejné,tak si myslím,že se nevyhneš tomu dělat to zvlášť.Pokud by jim šlo jako u nás jedna číst,druhá psátvyužila bych jídelního stolu.
Zkus to prodiskutovat s nimi,chtěla by už mít každá svůj pokoj?

Ahoj, naši kluci mají pokoj

Ahoj,

naši kluci mají pokoj dohromady, každý svůj prac.stůl. Okno je uprostřed, ale vzhledem k tomu, že jeden je levák a druhý pravák, je to optimální :-)

Každý chodí do jiné třídy, navíc mají každý na jiný předmět akcelerační individuální vzdělávací plán, takže příprava v některých směrech úplně jiná. Organizace probíhala dle citu a zadaných úkolů - někdy měli stejný úkol, pak psali zároveň, já stála (seděla) mezi oběma stoly, někdy byl jeden unavenější, tak si odpočal a já zatím dohlížela na druhého, někdy měl jeden úkol na minutu (např. matiku), druhý psaní na patnáct minut... Paralelní čtení jednoho a psaní druhého jsme moc nepraktikovali, četli jsme si navzájem, protože každý měl jinou učebnici, tak je bavilo to poslouchat :-)

V prvním pololetí mi celková příprava s oběma i s chystáním tašek zabrala maximálně hodinu, ve druhém najeli na ty individuály, takže jsem pracovala spíš s každým zvlášť, ale ani tak to nebylo o moc delší.

Být tebou bych dopředu řešila jen to pracovní místo, vše ostatní ti teprve ukáže praxe :-)

Ivona

Takže pohádky jim už

Obrázek uživatele Vladkax

Takže pohádky jim už nečtete,jo? No, je pravda, že by si je pomalu mohly číst sami, že jo :-)
já furt nevím ,jestli je nechat spát v jedné místnosti a druhou zařídit jako "studovnu" anebo je rovnou rozdělit se vším všudy.... potřebovali bychom ,aby něco z nových pokojíků nadělil Ježíšek ,aby ta veškerá ta finanční tíha nezbyla jen na nás :-)

Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

nevadilo jim to,nějak to zvládali.Občas jsme to proložili možností zahrát si na PC,což moc nechci podporovat,ale byl to výborný motivační prostředek-jeden si půjde zahrát,druhý bude 10 minut číst,pak střídačka,ale při psaní se dokázali soustředit.Naši mají každý svůj pokoj,s přestěhováním chtěl každý spát sám a tak to taky od prvního dne je.Spí dohromady jen když přijede moje mamka,která obývá pak pokoj Vendulky a děti spí u Martínka,což bylo včera a řádili a chechtali se tam skoro do 22 h.Když jsou každý sám,už si počtou,Martík spíš pohraje s autama a zalehnou bez potíží.

Ladi, díky.... ještě k těm

Obrázek uživatele Vladkax

Ladi, díky.... ještě k těm úkolům - když jeden psal, tak ho nerozptylovalo, že ten druhý čte???? to si nějak nedokážu předsavit.... a vaše děti už mají každý svůj pokojík, nebo spí ještě pohromadě?

Ahoj Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

já to neřeším tak detailně,tak napíši ve zkratce.Celá příprava do školy nám u obou dohromady trvala maximálně do 45 minut.Úkoly jsem s nimi psala dohromady,vždy jeden psal,druhý mi třeba četl,pak jsem to otočila.Ve svém pokoji se nám to neosvědčilo,lítala bych mezi nimi a přišlo mi to nanic.Zpočátku jeden z nás u nich seděl,v druhém pololetí už jsem u toho v pohodě vařila a jen mrkla přes rameno.Po úkolech jsem jim pomohla zabalit tašku,ořezat tužky v penálu a připravit věci,co potřebovali.Od druhého pololetí si tašku připravují sami,já to jen přehlídnu.
Co bych doporučila ,neřešit to nějak předem zásadně.Stejně nevíš,co bude holkám vyhovovat a tohle je hodně důležitý dělat podle nich.
U nás si třeba klučík zvykal na školu tak,že byl zpočátku hodně ospalý.Takže první,když přišel domů bylo hodit si hodinku spánku a pak teprve úkoly.Vendulka by zase úkoly nejraděj vysmahla už cestou ze školy na kašně.