Skip to main content

Jak hospodarite a zijete?

Posted in

Ahoj holky a Tome,

snad vas tema neurazi, ale cim dal casteji se tady mnozi rodiny, co maji tri a vice deti. Na tema setreni, uz tady diskuze byla, spis by me zajimalo, jak s tak velkym poctem deti vse zvladate financne. Bavili jsme se o tom s manzelem a vubec si to neumim predstavit, asi jsem spatna hospodynka. Ale mam jen dve deti, a kdyz si spocitam, co stoji maso, jogurty, plinky,boty, sem tam nejaky vylet, tak vas hrozne obdivuju, ze to s tak velkym poctem deti zvladate!
Co si muzete dovolit a jak vypada treba vas jidelnicek? Diky moc treba i za tipy a inspiraci, jak neco zmenit.

-

Ahoj Aleno děkuju, až budu mít chvilku, kouknu na ty smlouvy a papíry co k tomu mám. E.

-

Je pravda, že já jsem doma s malou. Dvojčata ve školce, ale víte jak je to s docházkou. A taky že mám malou pračku, takže peru skoro tři denně. Dneska jsem to spočítala pořádně. Plánujeme koupit větší ... Moc se nekoupeme, spíš sprchujeme, dětem napouštíme tak 20 cm. Hodně proteče u umyvadla, hlavně malá má období, kdy by mohla být celý den v koupelně a mýt si ruce. Ale to se snažím hodně korigovat. Kytky máme dvě :D A na ten záchod se zaměřím.
Naštěstí odebíráme jen studenou vodu, a kubík u nás stojí 73 Kč.

voda

Obrázek uživatele Tomáš D

U nás je každý den, kdy jsme doma navíc (marodí děti, nebo jsou svátky) na spotřebě vody hodně znát. Je to právě kvůli záchodu a splachování. Když počítám, že denně proteče našima trubkama 200 l studené vody a každý jdeme na WC 5x, připadá na splachování 20x6 = 120 l (6 počítám průměr mezi malým a velkým spláchnutím). To je 60% denní spotřeby studené vody! Když nejsme doma, nechodíme doma ani na WC a to razantně sráží spotřebu vody.
Jedna známá mi říkala, že si do nádrže WC dali naplněnou PETku a tím ušetří denně 30 l vody, tj. za rok i 10 m3... Ale to jsme nezkoušeli, nás spotřeba vody nijak netrápí.
Máme dvě jižní lodžie plné květin a v bytě 48 pokojovek, voda jde i na zalévání všech kytek.
Tom

Vladko ne

Obrázek uživatele Lucka V.

Právě že ne. Kontrolovala jsem to dvakrát. Ale v bytě bez zahrady, když jsme celé léto pryč a o víkendech taky jezdíme hodně často pryč. A docela hledím na to aby jsme vodou šetřili.

Lucko, nezatoulala se ti před

Obrázek uživatele Vladkax

Lucko, nezatoulala se ti před tou devadesátkou ještě jednička? :-) Pokud ne, tak smekám.... to zalívání u nás vezme cca 40 kubíků, takže barák 160m3... je pravda, že já se sprchuju dlooooho :-) holky si ve sprše nebo ve vaně hrají.... já si furt umývám ruce.... no, dalo by se to stáhnout.....

Holky,

Obrázek uživatele LadaVac

u nás to bylo asi 100 kubíků za rok -taky 4 lidi,zahrada a bazén,takže to je myslím normální.A to já peru téměř obden,sprchuju se ráno i večer.:)

Luci,

my jsme ve 4 lidech a zahradě na nějakých 75kubících...tak jsi mě uklidnila, už jsem si začínala myslet, že taková spotřeba vody není normální...:-) Zuzka

voda

Obrázek uživatele Lucka V.

Nedalo mi to a šla jsem zkoumat naše vyúčtování. Máme spotřebu jen 90 m3 za rok obojí vody. Připadá mi to nějak málo v 6-7 lidech. Že by výměna pračky za uspornou a dvě nádržky na WC byly až tak znát? A nebo máme vyúčtování blbě a časem na to někdo přijde a budeme doplácet majlant :)

Utratíme víc peněz za telefony a net než za vodu, to jsem tedy rodina :)

tak jsem taky koukla

do tý "lednový" tabulky - Reni, díky za ni:-) a není to tak úplně děsivý za plyn 20tis. elektrika 15tis. a voda 4tis. i s podružným vodoměrem plus teda hypotéka a samozřejmě náklady na případný opravy, ale ty jsou asi všude....pravda, něco není ještě hotový a něco už by zase chtělo opravit...:-/ máme domek 4+kk s garáží asi 8let starý. Vodu máme teda asi tu "levnější" cca 55kč za kubík a necelých 30kč na tom podružným vodoměru-zahrada a bazénky pro holky. Pak teda samozřejmě TV,rozhlas, internet, popelnice, ale to už se platí všude... Zuzka

Vladi,

Obrázek uživatele LadaVac

nám ten kubík stačil vždy na celé léto i na trávník.Měli jsme zahradu 800m2 ,tedy nezalévám denně,jen když už je víc dní sucho.Jak mají děti bazén,nacákají po "půlc"e zahrady,takže suchou trávu jsme nikdy neměli.Asi taky závisí na stromech,je fakt,že v novostavbě budeme mít jen jeden vzrostlý strom,tak doufám,že i přesto trávník pitnou vodou nebudu muset zalévat,to se mi hodně příčí.:(

U nás střední domek, 2850

U nás střední domek, 2850 elektrina, 3000 plyn, 1400 voda, 720 internet,rozhlas a televize 180, popelnice 5000 ročně,tj. ročně 103160 + velká hypotéka :-( ... ato máme vlastní studnuna zálivku a pár solárních panelů na ohřev vody..

A kolik jste za tu elektřinu

Obrázek uživatele Vladkax

Ali,a kolik jste za tu elektřinu platili celkem? Já netuším jak zjistit kolik "zežral" kotel, elektroměr je jen jeden.... jo kubík vody máme prý na vodném a stočném cca 75 kč (zalívání zahrady máme na podružný vodoměr, platíme jen vodné)

Tak mi to nedalo a šla jsem

Obrázek uživatele mirichalupka

Tak mi to nedalo a šla jsem taky počítat. Bydlíme v nájmu v obecní řadovce 3+kk,máme svoji zahrádku(malou,ale dětem na hraní stačí+mám pár záhonků na kytky. Nájem je 3700měs.(44400 ročně+14Kč ročně pronájem pozemku-zahrádky :-) ),zálohy : plyn(ohřev vody,topení) 17000ročně,elektřina 14500ročně,voda 2400 ročně-platíme jen vodné,v obci není kanalizace. takže když to sečtu,vychází mi to na zhruba 78000Kč.Asi jsme z levnějšího kraje :-)

Ještě se přidám ohledně

Ještě se přidám ohledně vytápění elektřinou - sice je pravda, že je lepší sazba, ale i tak nás vytápění elektrokotlem vyšlo loni na někých 27.tis což u nového baráčku s nízkou energ. náročností (tedy púdajnou) bylo hrozně moc...letos topíme jen dřevem a náklady nebudou snad ani poloviční a brzy se nám vrátí investice do kamen a zapojení.... takže já bych elektřinou nikdy víc netopila:-)

Evi, ta cena za kubík se

Evi, ta cena za kubík se hodně různí, možná by jsi cenu mohla "vygooglit" po zadání názvu vaší obce a zkoušet heslo jako cena vody, cena za kubík vody atd... Také záleží, jestli se platí stočné nebo ne - to bývá potom částka většinou jednou taková....U nás třeba stočné zatím není a vodné je 15,-Kč za kubík.

S tou elektřinou záleží, jaký máš v domácnosti tarif? Bude to všechno na faktuře...to samé u plynu. bez toho nemá cenu něco počítat.

-

Kolikrát jsem si od února co bydlím s dětmi sama v pronájmu říkala, že si spočítám, jaké máme spotřeby vody a kolik asi utratíme na ost. energiích za měsíc, abych si správně nastavila zálohy ( příp. víc šetřila ). Tak jsem si udělala trochu představu o vodě díky diskuzi. Ty kubíky se počítají na vodoměru tedy poslední dvojčíslí ( ohřev máme přes plyn. kotel )? Za kubík se platí tedy kolem 90kč ( ani nevím, kde tyto info o cenách hledat )? Poradíte prosím i ohl. plynu a elektřiny ( obě energie mám od ČEZu )? Na chodbě máme plynoměr a netuším, jak to číst a jaké ceny se za spotřebu těch kterých jednotek počítají. Kdyby se tu našel nějaký zkušený dobrovolník a byl ochotný mě přiblížit víc k realitě, budu mu vděčná. Předem děkuju! Popravdě, mě úplně děsí hledat "někde" na etapy info tohoto typu.

ono když se vytápí

Obrázek uživatele Vladkax

ono když se vytápí elektřinou, je na ni lepší sazba. Při nízkoenergetickém baráčku navíc teplo nikam neuniká. A když jsem doma sama (min 23,5°C), topím v krbových kamnech, kotel se vůbebc nespíná.
Co se týká té vody na zalévání, máme taky nádrž, ale jen kubíkovou (možná 1,5, teď nevím) tím zaléváme záhony, kytky. Pitná jde na trávník. tam to nelze jinak.

Voda,

Obrázek uživatele LadaVac

tak my za vodu platíme jednou za tři měsíce a maximálně vždy 2 tisíce,spíš měné.Nejvíc to vyskočí /k těm 2 tis./ za léto,kdy dětem napustíme bazén,ale jinak jsme na zahradě měli vzdy kubíkovou nádrž a svedenou vodu z garáže,což na zalévání dalo,nikdy se nevyčeprala a to jsme zalévali bez omezení.
U novostavby budeme mít nádrž v zemi,dnes už nesmí voda ze střech jít jen někam do zahrady trativodem,takže to vidím jako velký přínos.
Zalévat pitnou vodou mi přijde hrozný.
Topení máme vždy kombinované,na přitápění krb,jinak plyn,v novém domku podlahové,takže věřím v úsporu i tam.Je to taky samozřejmě o tom,jak je kdo zvyklý mít teplo,pro nás 21-22 je úplně dostačující.My za elektriku při všech spotřebičích měli vždy tak 1300 měsíčně,za plyn 3 tis,takže výsledek stejný jako celý dům na elektriku,tam moc rozdíl nevidím.

pro Vladkax

Obrázek uživatele Spider17

jo tak mít celý dům na elektřinu je k nezaplacení :-) Roční náklady 50 tisíc a jak říkáš - jela myčka, pračka, 2 telky, sekačka, filtrace u bazénu a zahradního jezírka. No a otec dětí byl kutil, takže pořád nějaká bruska, svářečka a pod. Jestli ještě budu někdy stavět, tak opět jen s elektřinou... plyn mi nesmí do baráku :-D

RE:

Ahoj tak koukam že je to všede stejné.My máme teda vodu vlastni ze studny.Zaplat panbuh za to.Plyn zde není natažený.Takže vařim na propan butan.10 kg bomba mi vydrži i měsic.A to vařím denně.Topime na tuhá paliva uhlí a dřevo.Vše musime koupit.Nemáme vlastni les.Na topeni cca 30 tis zimní sezona.Pak zalohy na energie máme 6 tis měs. to je ročně 72 tis. A k tomu ještě hypotéku na 40 let měs 7500kč90 ti.Ročně.Točise mi z toho hlava.Je to neuvěřitelné jak drahé je jen bydleni a kde jsou ostatní naklady jako jidlo.jizdy autem do prace,ošacení,obuv ,a vše to co potřebujeme.Tak vlastně zjistíme že děláme jen na živobytí a pomalu z toho nic člověk nemá.A le myslím si že muže být i huř.

opravuji naše náklady na dům,

Obrázek uživatele Vladkax

opravuji naše náklady na dům, voda nás stojí majlant - prý cca 17 tisíc, spotřebujeme 200 kubíků ročně. zaléváme v sezóně denně zahradu, párkrát za sezónu napouštíme velký dětký bazén.... navíc já doma pracuju, takže ta spotřeba taky naskočí. Pak platíme z energií jen elektřinu, posledně neceých 38 tisíc.V tom je topení, teplá voda, vaření, provoz veškerých spotřebičů včerně sušičky, sekačky apod.... takže celkem cca 55tisíc.
hypo nepíši, teď je v závratných výškách, po refinancování by mělo být cca 8 tisích měsíčně.
ještě jsem si vzpomněla na dřevo do "kamen" :-) to odhaduji na dva tisíce ročně. Ale možná je to míň...

Tak jsem spočítalanaše

Obrázek uživatele Veronika_473

Tak jsem spočítala
naše náklady na bydlení včetně hypo a výsledek je cca 206 000,- ročně.
Zachraňuje nás jedině to, že se mi konečně zvednul úvazek a taky refinancování naší hypotéky, které nám posléze ušetří 36 000,- za rok. Ale nestěžuju si, bydlíme přesně tak, jak jsme chtěli. Šetřit se snažíme, ale nemusíme to hnát do extrémů, naštěstí.

Tý jo,

Obrázek uživatele LadaVac

a já špačkovala,že náklady na náš dům ,kde jsme bydleli jsou obrovské / asi 7 tis. měsíčně./.Nyní platíme 7 500 za podnájem se vším všudy a ve vlastním domku půjdeme o 1/3 níž.
Ale jak píše Lucka,jsme zdraví a máme práci a to vidím dneska jako tu nejlepší investici.

Pro Zuldu - spotřeba vody

Koukla jsem na to a máme měsíčně cca 15 kubíků a mně se to zdá taky hodně. Jsem doma se třemi dětmi (do školky zatím nikdo nechodí), manžel přes den v práci, peru asi pračku denně, bydlíme v baráčku, a když přijde účet za vodu, tak mám z toho skoro infarkt (mokrý hadr na čelo si nedám, voda je moc drahá :-))
Dáša

No vidíš Tome

Obrázek uživatele Spider17

a já si zrovna říkala, že 14 m3 je opravdu dost :-) Zuzko tak nevím. Já měla v RD spotřebu průměrně 7 m3 měsíčně a to jsem vodou z vodovodu napustila i 12ti kubíkový bazén. Ale pravda je, že jsem neměla dvojčata. Peru neustále po 14ti dnech 5 plných praček a nekoupeme se každý den, tak to asi taky udělá hodně...

VODA

Obrázek uživatele Tomáš D

Aha... včetně hypotéky, tak to je víc. Platím 3600 Kč, takže plus 43 tisíc = něco přes 80 tisíc ročně, se vším všudy. Splaceno budu mít za cca 4 roky. Původně jsem měl hypotéku, před 2 lety přefinanc stavebním úvěrem, splátky zůstaly stejné, ale zkrátila se doba splácení o 10 let.

Jo a ty kubíky vody: už několik let víceméně stejně: 75 m3 studené a 25 m3 teplé = 100 m3, přepočteno na měsíc kolem 8 m3. My ale chodíme oba do práce, takže během dne doma nikdo není.
14 m3 mi přijde celkem akorát, pokud jsi s dětma doma.
Nedávno jem četl na Novinkách zajímavý článek. Poukazovali v něm na nešvary, které hodně prodraží vodu. Např. mytí nádobí pod tekoucí vodou, čištění zubů a přitom zapnutý kohoutek, splachování WC pokaždé "naplno", apod. Musím podotknout, že to WC je zdaleka největší žrout vody, odhaduji až 40 - 50% celkové spotřeby jde na splachování WC!
Musím říci, že diskuse je čím dál zajímavější a užitečnější :-)
Tom

Náklady

Obrázek uživatele Lucka V.

naše náklady za bydlení jsou přes 200 000 ročně včetně hypotéky. 85 tisíc mi připadá jako sen.

Evi

my platíme 186 tis. ročně. Hypotéka je 9tis. měsíčně. Pravda, investujeme do svého, ale byt bude náš až za 20 let. Co máme třetí dítě, využíváme navíc dva pokoje a na plynu je to dost znát. Takže v tom se to třetí dítě "prodražilo" ;)
Taky peru jednu až dvě pračky denně, z účtu za vodu mi jde hlava kolem. Vetřu se tedy s otázkou, kolik kubíků vody projedete měsíčně? My 14, zdá se mi to hodně.

-

Tyjo. Takže 85tis. za rok vám přijde na náklady za bydlení moc? ... Jsem teď s dětmi v pronájmu 2+1 a platíme 5tis holý nájem + skoro 4tis. za energie, peru denně, často i dvě, nebo víc praček. Když jsou děti u táty, dává jim ve 3letech plíny, takže se mi děti začaly oba v noci opět počůrávat ...to jen na vysvětlenou, proč tak peru. Takže za rok zaplatím na bydlení asi 108tis. K tomu zatím splácím měsíčně už jen polovinu úvěru na zadlužený byt, který se snažíme prodat a kde už s dětmi nebydlím ( dřív 3.200kč/m, nyní 1600kč/m ). Takže když to sečtu, vychází mi to asi 127.200kč pro 3lidi, mě a tříletá dvojčata. V našem městě chtějí v pronájmu i 7tis. holý nájem, těch 5tis se pohybuje na spodní hranici v bytech v OV s možností trvalého pobytu ( potřebuji, půjdeme k zápisu do jiné školky ). Nevím, co bych si počala bez práce, fakt nevím ...

sedm lidí

Obrázek uživatele Lucka V.

V sedmi lidech obýváme asi 140 m ( spojené dva byty ) - pracujeme oba dva víc než hodně. Starší dcery si přivydělávají na kosmetiku, parádu a zábavu. Žijeme dobře neb máme práci a jsme zdrávi.

Jsme tříčlenná rodina já a

Jsme tříčlenná rodina já a děti prvňáci. Jsem s nimi sama už skoro 5 let. Začátky byly kruté, musela jsem vyjít z RP a výživného, celkem 12 tisíc a z toho jsem jen inkaso měla 4,5 tisíce a splácela úvěr ze stavebního spoření.
Naštěstí už je to za námi. Mám slušně placenou práci a přivýdělek doma na ŽL. Sice musím hodně pracovat a nemám skoro žádný čas sama pro sebe, s dětmi si ale můžeme leccos dovolit. Můžeme jet na výlet, na výstavu, na dovolenou. Děti mají všechno, co potřebují, včetně kroužků ve škole a tréninků taekwon-da dvakrát týdně. Nemusíme se moc omezovat v jídle, ale třeba do restaurací chodíme minimálně, mekáč tak jednou za měsíc. Já sama nepiju a nekouřím, kosmetiku nevyhledávám, ke kadeřnici jdu jednou za čas. Nechodíme od kina a do divadla, za to se mi nechce dávat peníze. Oblečení mají děti z druhé ruky, boty nové. Já sama si kombinuji sekáč a jednou za čas butik s francouzskou módou - samozřejmě výprodeje po sezóně :-).
Nevyhledávám akce v obchodech, protože mě to nebaví a nemám čas chodit pořád nakupovat. I když jsme jen tři, myslím si, že si žijeme poměrně dobře. Ještě rekonstruuji domek, kde s dětmi bydlíme. Ale makám jak šroubek....
Jana

re.

Naklady na bydleni 85 tis.rok jsou bez hypoteky.Hypoteku mame za rok áme cca 90 tis rok.Bohužel máme hypoteku americkou a přechod jinam nehrozi.To jsme skoušeli.Všude nám řekli že máme nedostačujíci přijem.Na tak velkou rodinu.Takže zatím je to takhle.Platím zalohy jen na energii 6 tis. měs plus musíme nakoupit uhli a dřevo na zimu.Barák máme nezateplený.Pouze máme nové plastové dveře a okna.Rekonstrukce jde pomalu zhledem k financím.Obyná lpcha je 130m a jinak stavebni plocha jen baráku je 200m.Není to jednoduche a tak se musime snažit co to jde.Denisa

Tome,

Obrázek uživatele Spider17

tak u nás platí v městském bytě 4+1 měsíčně 10100Kč!!!! + elektřinu a plyn a televizi či internet, takže se dostanou někde na 13tis. x 12 měsíců máš 156 tisíc ročně!!!!! Dobrý, že? Takže i když mám možnost vyměnit garsonku za větší, zůstávám tu, protože to už fakt nevím, kde bych na to brala! Tady platím inkaso komplet 5300Kč. V Plzni jsem byla s RD 5+1 s jezírkem, bazénem a garáží na 60tis. za rok se vším všudy!!!!

Taky mi to přijde hodně,

Obrázek uživatele LadaVac

takto jsme se pohybovali v našem velkém domě,který byl ale nezateplený a opravdu rozlehlý.Obdivuji taky velikost zahrady,já bych to nechtěla,ale nejsem typ na hospodaření.
Jak píše Tomáš,každý to máme jinak a důležitá je osobní spokojenost.

my jsme s bytem 4+1 někde

Obrázek uživatele Tomáš D

my jsme s bytem 4+1 někde okolo 40 tis. Kč za rok - se vším všudy, včetně pojistek a správy bytových jednotek. Takže mi těch 85 tisíc přijde taky hodně... Ale při 6 dětech jsou samozřejmě vyšší náklady na elektriku či vodu než při 2 dětech. A co si budeme povídat, kdo nemá vlastní studeň, tak mi dá za pravdu, že současné ceny za vodné a stočné jsou fakt palba. My máme nyní skoro 90 Kč za kubík.
Ale ono asi nejde moc srovnávat. Bydlení v zatepleném x nezatepleném, na severu x na jihu, atd. I ceny energií a vody se liší podle regionu.
Hlavní věc je, že je člověk spokojen s tím, jak žije.

Vladi,

pokud jsem to dobře pochopila, tak je v tom i hypotéka...

tý jo...85 tisíc za 4+1??????

Obrázek uživatele Vladkax

tý jo...85 tisíc za 4+1?????? to je tedy ranec! My jsme tedy cca na polovině.... ale máme malé 4+1, necelých 100m2

Hospodaření

Ahoj holky a Tome.tak mi to nedalo a piši taky za naši rodinu.Stim že máme 6 děti nejstarši 11 let a nejmladši 3 roky dvojčata.Tak si kolikát řikam že je to síla.My máme tedy dum na hypoteku do ktereho jsme vložili vic jak 1 mil.ze sveho v začatkuA tak splacíme a na bydleni máme pouze vydaje za energie a za dřevo a uhlí.Což nyni je cca 85 tis rok.jinak máme dvě auta je to tady nutne.Bydlime ny vesnici bez veškere vybavenosti.Dva nejstarši syny máme v logopedickem internátu ktery nas vyjde 6 tis.měs. a u nam ve škole je 1 syn a dcera ve státní školce.Dvojčata jsou doma.Denně vozím děti do školy a školky a dvakrát za tyden internatní.Na dovolenou nejezdime jezdíme jen na 1 denní výlety jako zoo,dinopark ruzné akce pro děti.Take vlétě na přehradu.Oblečni pro nejstaršiho kupuji nové starši poděděj nebo kupuji bazarove.Boty vždy všechny nové.Pro dvojčata ruzně od mamin a nebo mi kamarád z USA koupí levně tam a pošle.Největši vydaje jsou za auta,hypoteku naklady na bydleni.Jinak máme dum o vel 4+1 a stačinám to.Nestěžuji si.Jsme oba nekuřaci.Máme pozemek o vel 6500m.Takže je nutna dobrá sekačka.Ja si na zahradě vypěstuji a pak zavařuji,usušim a zamrazim.To same je s masem.Nyni chovam broilery na maso a slepice začinam uvažovat i o kachnach a husích.Jinak jsme dost masožraví.Děnně vařim.Dětem kupuji jogurty po platech. Také ovoce a zaleninu.Jediný hřich je že si čas od času koupime flašku vina a já chodim na manikuru.Vychazím s potravinami cca max 12 tis. na měsíc.Myslim si že naše děti si nestěžují a nikde nestradjí.Mame koupenou trampolínu,zahradni domeček,pískoviště,každé dítě své kolo.Tak takasi u nas.Manžel je na výdělek sám.Ja se snažím brát brigady co kde je.Denisa

Zdeni,

Obrázek uživatele LadaVac

klobouk dolů,jsi dobrá.My naštěstí taky nejsme moc velcí jedlíci.Dcera to je vůbec nimra a živa by mohla být jen na mlíku.
Určitě bude líp,moc ti držím palce!

Evi

Obrázek uživatele Spider17

a víš jak se to říká? .... hubení budou studení :-)))) No hele, děti známky podvýživy nevykazují, no a já samozřejmě taky ne :-DDD Šmarjáááá já se na tebe tak těším v tom srpnu!!!!!

-

Ahoj Zdeni. Hm ... tak to my sníme každý jak tak koukám za 3. Taky jsme všichni tři doma pořádní .o) E.

pro LadaVac

Obrázek uživatele Spider17

ahojky, tak mi to nedalo a sedla jsem si s papírem a tužkou :-) 300Kč maso 3kg(mám levné od kamarádky), 300Kč mléko, 170Kč vejce, 90Kč čokokuličky, 70Kč Granko, 160Kč Olmíci, 140Kč Brumíci, 70Kč jablka a jsem na 1300Kč. Špenát, čočka, hrách, kopr, rajčatový protlak, brambory, nějaké rajče a paprika, sýry + pečivo. Uzeniny moc nekupuju, protože už nejsou, co bývaly. Max. když dělám buřtguláš :-D Ale to jsou už takové levnější položky, takže mi to vyjde do 1,7tis. Já moc nesním a někdy jdeme na Menu a tam beru jednu porci :-DDD Najíme se z ní všichni tři (zatím :-))) Nestěžuju si, protože máme konečně střechu nad hlavou a nejsem náročná.... No a navíc věřím, že bude líp :-)

Verčo,

Obrázek uživatele LadaVac

já tedy denně udělám nákup tak za 200-300 kč,větší jen na víkendy.Ale jak jsem psala,všichni chodíme na teplé obědy,taže u nás jedou studené večeře,o teplé nikdo nestojí.Hodně dělám pomazánky,z levných jídel palačinky s domácí zavařeninou,bramboráky,opečené brambory ve slupce s máslem,z teplých věcí pak polévky.Určitě se v jídle neomezujeme,kupuji ovoce / klidně i dražší hrozové víno atd./,zeleninu,my s mužem máme rádi víno,ale to si zajdeme nejraděj do vinotéky pro 2-3 litry najednou,já jsem klobásková a sýrová.Takže tady fakt nešetříme.Pravda je,že třeba dětem tři jogurty naráz nedovolím.Přijde mi,že když jich koupím plato,snědli by to na posezení,ale stejně je to nezasytí.Takže jsem je naučila dát si pečivo s něčím a na dojedení jogurt nebo ten jogurt s pečivem,aby je to zasytilo.Ovoce dětem krájím na misku na kousky.Když si vezmou jablko,pořádně ho nedokoušou apod.takže se mi osvědčilo k večeři namazat chleby,udělat misku ovoce nebo zeleniny,nakrájet k tomu domácí buchtu a najedí se všichni za docela rozumné peníze.

Ahoj Marťo, zajímavé téma k

Ahoj Marťo, zajímavé téma k zamyšlení:-) Máme taky jen dvě děti a strašně obdivuji rodiny s více dětma. Já se teda přiznám, že špatná hospodyňka, po tom co jsem si tady od vás přečetla, jsem určitě! Ale co už nadělám:-) U nás jednoznačně největší žrout peněz dvě auta a jídlo. Kam chodíte nakupovat, že dokážete utratit za jídlo třeba za měsíc "jen" 7 tisíc? Nebo spíš a kupujete taky hodně ovoce, zeleniny, čerstvé maso, ryby, sýry, víno a tak? Jinak si myslím, že to je o prioritách a o tom na co je člověk (i ze svého dětství zvyklý). My teda máme srovnatelné možná o něco menší výdaje s velkým domem (za hranicí Prahy) než s relativně (cca 100m) větším bytem v Praze. Jinak aspoň tedy nekupuji pro děti nové oblečení, tuny hraček a sladkosti, abych se pochválila jak šetřím:-)

Zuzko,Vladi souhlas,

Obrázek uživatele LadaVac

já bych do bytu nešla ani za nic a náklady na domek budeme mít stejné jako v bytě,neměli jsme veliké vlastně ani v původním domě / když pominu opravy domu/,ale byly to nadbytečné metry.Jinak já bych bez zahrádky a kávy na terase taky nežila.I u nás v malém městečku je to stejné,jak píše Vlaďka,pořizovací cena nového bytu je stejná jako cena,za který postavíme domek.
Ta ceny za soukromé školky mi vždycky vyrazí dech.Já nevím,asi si každý představuje,že rodina má jen tak 15 tis. navíc,tak proč je nedat do dětí.Já tolik ani nevydělám,tak kdybych měla platit soukromou školku,tak nevím,z čeho bychom žili.Ten náš stát,to je podpora rodin!

my jsme s domkem skoro

Obrázek uživatele Vladkax

my jsme s domkem skoro nastejno jako s placením poplatků v bytě 2kk. Domek stál i s pozemkem( za Prahou) méně než stejně velký byt(v Praze) Ale u domku je potřeba sekačka... a zahradní nábytek.... a pískoviště :-) ... a trampolína.... a houpačky atd.... no a to je pak navíc nad ten byt. nehledě na údržbu... ale letos refinancujeme hypotéku, tak se příští rok, předpokládám, trochu rozšoupnem :-)

:-/

jj. je to přesně tak jak píše Tom, člověk míní a "ono" se to mění nebo jak to napsat. Já mám dneska děsnou depku, že jsme asi na celé prázdniny (kromě 14dní) bez školky, tolik dovolené nemám, takže asi soukromá školka, ještě nevím...a nebo neplacené volno, chjo mě teda opravdu nenapadlo, že po týdnu zveřejnění náhradních školek bude plno....no třeba nás ještě někde vezmou... Naivně jsme zkoušela univerzitní školku, ketrá "vychází" vztříc svým zaměstnancům a měsíc v ní by nás vyšel na necelých 15tis.kč + jídlo (prázdninový provoz), takže to je lepší ta soukromá školka.
Jinak ohledně šetření, asi hlídat ty pravidelné měsíční výdaje a jejich možnosti tj. refinancování hypotéky, změny pojistek, telefonu apod. v tom jsou nemalé peníze. Velkým žroutem peněz je auto. Na jídle se dá taky ušetřit, ale pokud člověk nakupuje rozumně už teď tak se toho moc neušetří. Oblečení ve výprodejích (na holky kupuju dost dopředu) a mám jednu maminku od které jsme si brali věci, ale bohužel už začínáme mít moc podobnou velikost....
Tome s tím bydlením asi hodně záleží na okolnostech, my máme min. stejné náklady na bydlení jako moje babička v paneláku. Pravda pořizovací náklady jsou vyšší a tím pádem vyšší hypotéka, ale zase ta zahrada přímo doma je fakt k "nezaplacení" Zuzka

jak žijeme

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojky,
ono fakt záleží na spoustě okolností. Vlastnit dům s pozemkem je sice dobré, ale zároveň děsný žrout na peníze - kromě vysoké pojistky je tu vysoká spotřeba energií a další náklady, zejména pokud je na to ještě hypotéka, tak jsme šli cestou většího bytu v OV a plně nám to vyhovuje. Do toho máme starý dům se zahradou v horách s velmi skromným vybavením, využíváme jako chalupu jen pro víkendové pobyty nebo pro letní dovolenou.
Myslím, že díky tomu si můžeme dovolit leteckou dovolenou u moře aspoň 1x za 2 roky.
Ono je to taky trochu o prioritách, jsou lidi, kteří by nešli bydlet do bytu ani náhodou, pořídí si dům na splátky a pak to prostě neutáhnou, jiní se zase spokojí s 2+1 a při dobrých příjmech můžou jezdit i při 4 dětech každý rok na luxusní dovolenou. Oba dva případy znám ze svého blízkého okolí.
Ale dotaz zněl, jak hospodaříme a žijeme - tak to první - taky šetříme, neutrácíme zbytečně, vloni jsme dokonce sloučili účty, abychom měli výdaje pod kontrolou, daří se nám měsíčně hodně uspořit (oba pracujeme), ale úspory jsou určeny hlavně na novou střechu víkendového sídla. Sice nám ze stropu nekape, ale domek ji potřebuje jako sůl...
Jindy si zase říkáme, že tento měsíc ušetříme enormní částku, no a pak se zjistí, že jarní boty jsou malé, sandály jsou malé, bačkůrky taky a oblečení též... k tomu zjistím já, že jsem prošlapal jarní boty a teče mi do nich... a rázem je 10 tisíc fuč...
Tom

my se finančně celkem držíme,

Obrázek uživatele Vladkax

my se finančně celkem držíme, ale platíme hodně vysokou hypotéku, takže to nám to zase sráží dolů. plus provoz dvou aut... plus pojistky...spíše jen reauguji na tu cenu oblečení - náhodou jsem se dostala ke zdroji, kdy sousedky sestra má dvě větší dcery (ne dvojčata, pár let od sebe), ty holky moc hezky oblíká a mně pak velmi levně ty hadříky prodává. Až mě mrzí, že mě to nenapadlo dříve, furt jsem řešila dvojčecí maminy. Ušetří mi to troufám si říct tisíce ročně. Mám od ní i značkové povlečení, čelenky, plavky.... doveze mi 2x do roka dva až tři pytle s naceněným oblečením, já si to doma v klidu proberu, zbytek vrátím. Párkrát jsem třeba na MMB dokupovala druhý kousek, ale to bylo u vyjímečné věci. Holky jsou nadšené, že mají hezké oblečení, přitom každá má něco jiného, ale "svého". Takže to co dokupuji v novém nebo dvoje stejné nošené na MMB, toho je už fakt minimum.... navíc tedy kupuji nové kvalitní boty. to je taky pálka...
jo a u moře jsme ještě nebyli (a letos ani nebudem), první dovču v beskydech jsme meli loni v létě a letos prvně relativně drahý týden v zimě na horách (jizerky). Takže extra vyskakovat si nemůžeme, na druhou stranu oproti některým z vás jsme na tom dobře....

Také jsem na toto téma

Také jsem na toto téma párkrát přispívala a jak tu někdo psal - šetříme hl. nákupy v akcích a hlavně ve velkém - tedy potravin, které mají delší trvanlivost...Také jsem začala víc péct a vařit podle ceny jídla ( hovězí mi vyjde na jeden oběd za 45,-Kč, takže paráda).
Jsme tedy extrém co se týče výletů a akcí - byli jsme pouze 1x v ZOO a letos se chystáme na Seč a toť vše:-) Žádná dovča, žádné výlkety...samozřejmě žádné oblečení pro nás dospěláky, žádná kosmetika, žádná manikůra, žádné kino, ani kadeřnice.
Ale pro děti jsme třeba loni pořídili bazén (nadzemní), mají houpačky, trampolínu...takže určitě nijak netrpí, naopak oproti jiným (městským) dětem mají úplný luxus.
Kdybychom třeba bydleli u rodičů, nebo v domě bez hypotéky, tak bychom si také nemeěli na co stěžovat, u nás je bohužel výdaj na bydlení (hypo + elektřina + pojištění + voda) více než 701% měsíčního příjmu... Před hypotékou a dětma byl náš příjem x200% a výdaje asi 30% oproti dnešku :-)))

A to ještě dodám, že máme také jen 2 děti! Ale přijde mi, že i kdybychom jich měli víc, tak už se to extrémně lišit nebude - alespoň v prvních letech, kdy děti všechno podědí.