Skip to main content

Rozdělení dvojčat do první třídy

Tak jsem se právě vrátila z poradny a myslím, že snad s úplně nejhorší variantou na rohodování. Resumé zní rozdělit děti. Při prohlídce chlapečka bylo konstatováno, že odklad doktorka doporučuje a pokud by to bylo její dítě, určitě by jej odložila (motorika velmi špatně, soustředění a pozornost špatně). Dotaz před vyšetřením holčičky zněl .. jak moc jí uškodí, když je tedy odložím oba. Po vyšetření Terezky doktorka jasně konstatovala, že odklad u ní v žádném případě. Když jsem oznámila své rozhodnutí, že dělit je nechci, šla se poradit ještě se dvěmi dalšími kolegyněmi. Všechny tři se shodly, že by děti rozdělili. Terezku do školy a Davču do přípravné třídy. Jenže přípravka u nás letos možná ani nebude. Takže jsem se ptala, pokud by tedy nebyla přípravka a znamenalo by to jen rok zůstat ve školce .. doktorka znejistěla a říkala, že to vidí na intenzívní přípravu (takže alespoň kurzy motoriky a domácí trénink soustředění a pozornosti). A pokud bych prý tvrdošíjně trvala na nerozdělování, přikláněla se k nástupu obou s tím, že Dáda bude potřebovat hodně dohánět, trénovat atd. Že prý je jeho dvojče pro něj defakto demotivační, neboť v něm naše hrrr Terezka vyvolává již předem jisté pocity prohry. Srovnávání je prý taky běžná součást.. a ve škole se tomu prý neubrání ani děti ani učitelky. A prý ho to bude patrně stresovat. Což se asi v jisté míře děje již teď neboť jakoukoliv "soutěž" již předem odmítá. Společenské hry hraje tak, že se nad prohrou vůbec nepozastaví, zatímco Terezka dokáže zbourat půl baráku když prohraje. Rok odklad ho prý posune, a v kolektivu mladších následně prý patrně bude konečně třeba v něčem dominantní a dodá mu to na sebevědomí, které mu teď spíš chybí. Vše mluví v podstatě pro rozdělení dětí. Jen já se s tím nějak nedokážu srovnat. Já s touto variantou vlastně vůbec nepočítala. Varianta odkladu pro oba všechny lékařky jednoznačně zavrhly jako nejhorší variantu. Holky, je tu prosím mezi vámi někdo, kdo děti také rozděloval? Ráda bych si případně vyměnila pár mailíků a vyměnila si s dotyčnou maminkou pár zkušeností. Samozřejmě nepohrdnu ani ostatními názory .. naopak budu za ně ráda .. děkuji předem.

Ahoj,

ja jen snad sama za sebe - podle vseho jsem nastoupila do 1. tridy a ta zralost tam jeste nebyla (jsem nar. 1.7., drive se ta zralost moc neresila..), sice to trvalo, nez jsem se srovnala, ale protoze se mi maminka doma venovala, se vsim jsem se postupem casu dokazala vyrovnat a i pocatecni spatne znamky se obratily a nakonec jsem vystudovala 2 vysoke skoly se samymi.. A kdyz bude mit na pomoc jeste partacku sestricku, urcite to vsichni zvladnete!! Jen to chce opravdu trpelivost a dennodenni nevzdavani se pomoci... Preji, at to uspesne zvladnete!!!

připojuji se,

Obrázek uživatele loupik

tak se taky přidám. Řešila jsem nedávno to samé, máme květnovou holku a kluka a před zapisem do školy nám logopedka pro holčičku doporučila odklad. Tak jsme šli na posouzení do poradny a tam nám řekli: holka odklad a klučina do školy. Markétka mi to obrečela a já měla týden o čem přemýšlet, pak jsem jim řekla, že je rozdělit nechci a přihlásily jsme oba do logopedické přípravky(nulťák). Jsem ráda, že nás vzali a doufám, že jsme rozhodli dobře. Přeji hodně pokroků. Peta

:-)

Obrázek uživatele Janact

i já mám z tvého příspěku pocit, že tato varianta je pro všechny nejlepší a rozhodla bych se jak jsem už psala stejně.

držím palce, ať se i psycholožka vše správně pochopí a vyjde vám vstříc!

J.

Tak máme konečně resumé.

Tak máme konečně resumé. Konzultace s učitelkami ve školce také jasně rozhodla, že rozdělení dětí je jako varianta nepřípustná. Davča je schopen se od Terezky odpoutat natolik, že ho její dominance ve školce nikterak zásadně neovlivňuje. Je tam spousta dalších se kterými ochotně a rád soutěží nebo si hraje. Nejsou celý den jen spolu, ale velmi se "hlídají" a pomáhají si a potřebují se. Když je jeden nemocný, druhý jde do školky defakto hlavně proto, aby to tam vyřídil a zastoupil i toho druhého a mohl mu pak povědět, co se tam dělo. Považují to za poslání. A celodenní dotazování se .. co asi tak dělá doma Terezka (Davídek) je údajně velmi časté. Obě paní učitelky se shodly, že Davčovi by rozdělení spíš víc ublížilo než prospělo. A jelikož já se s touto variantou nebyla schopná srovnat taktéž, je jasné, že dělení nebude. Děti jsou červencové .. ještě možná kdyby byly lednové, tak by bylo řešení zase trochu jiné. Ve školce speciální přípravka nakonec bude, mezi spolužáky budou mít valnou část těch současných (je hodně dětí narozených v létě s odkladem a následně také zářijových a říjnových). Do školy ze současného počtu 9ti předškoláků, co mají ve třídě (z toho jsme dva páry dvojčat a třetí pár jsou říjnové holčičky tedy jen o 2m starší ) jsou nakonec asi jen dva školáčci a ti jsou oba říjnový .. tedy o rok starší. Paní učitelka na kroužku předškoláka, která tuto třídu o cca 10ti dětech povede mi říkala, že pokud uvidí u Terezky výraznější odstup od ostatních, určitě jí ráda připraví individuálnější režim, aby "nezlenivěla". To je asi výhoda těch menších škol a školek .. individuálnější přístup .. rodinnější charakter. Holky, mě se vám taaak moc ulevilo. Mám jasno. . konečně. A konečně nemám pocit, že varianta, kterou jsem vybrala, je v něčem špatná. Teď už jen přesvědčit psycholožku, aby mi napsala potvrzení o doporučeném odkladu i pro Terezku.
Dodatečně všem děkuji moc za názory a rady .. moc mi to "sdílení problému" pomohlo.

Ahoj, já mám děti červencové,

Ahoj,

já mám děti červencové, výška v 6 letech 105cm. Klučina - dle poradny - nadprůměrně inteligentní, ale neudrží pozornost. Holčička v pohodě. Dala jsem oběma odklad a jsem moc ráda. Klučina se za ten rok navíc trochu zklidnil. No ne že by teď seděl vzorně v lavici, ale dá se s ním bez problémů pracovat. Holčička si rok navíc užila ve školce a namám pocit, že by jí to nějak uškodilo. Já jsem teda brala docela v potaz i tu jejich výšku. I teď je kluk ve třídě nejmenší, ale rozdíl mezi těmi těsně nad ním není zas tak velký. Kdyby chodil o ročník výš, bylo by to o hodně znatelnější. Já jsem tedy volila odklad (u nás není přípravná třída) a jsem za své rozhodutí ráda. Po 6m ve škole jsou oba velmi dobří žáci bez nějakých výrazných kázeňských problémů. A ještě ke srovnávání sourozenců - záleží na učitelce. Ta naše to nedělá, protože nejde srovnávat nesrovnatelné. Klučina si hraje a zapadá mezi kluky, holčina mezi holky a tak to prostě je. Neboj se rozhodnutí, řiď se srdcem s svým rozumem!!! Kája

Ahoj já bych dala odklad

Obrázek uživatele Lida_3974

Ahoj já bych dala odklad oběma i za cenu že dle odborníků toho jednoho zbrzdim.přípravná třída předškoláků je něco jiného než první třídy takže by to takové zbrzdění vývoje být neměl.Další věc je že děti můžou udělat skokový popkrok no ale spolehnout se na to nedá.já mám kluky v květnu takže tam odklad snad nebude(pokud by byl měli by už velký věkoví rozdíl).je tedy pravda že honzík je víc pozdu proti Matějovi ale tak to budou mít všechny dvojčata to je tim nechtěnym srovnáváním že :).klukům bede tedy v květnu 5 let takže máme ještě rok čas.Pokud by měl mít jeden odklad dostane odklad i druhý bez ohledu na odborníky.Protože ty nebodu řešet jak organizační věci tak samotné rozdělení dvojčat a také jak už se tu psalo samotné vysvětlování proč já jsem ve školce a ty už ve škole.Přípravná třída je fajn ale pokud by byl jeden v první třídě druhý v přípravce tak stejně spolu nenasrtoupí do ruhé třídy tedy aspon si to tak myslim že to je.Co je týká našecho Honzíka je dost nesoustředěnje,roztěkanej nemá prostorovou orientaci.V jemné motrice mu dělaji problémy zapnout si knoflíky někdy i zip u bundy atd.Všechno kreslí vzhůru nohama napřed oči pak nad to nos atak.at se rozhodnete jakoliv bude to určitě správě.Lída

taky bych nedělila

Obrázek uživatele Janact

a dala odklad oběma, hlavním důvodem by bylo, že jsou narozené v červenci, kdyby byly děti o ten měsíc a půl narozené později, tj v září, šly by automaticky o rok později.

Já odklad jako brzdu vývoje nevidím, asi proto, že sama jsem narozena v září a šla jsem do školy taky automaticky v 7letech a opožděná a přibrzděná si nepřipadám :-)
Jeden rok ve školce navíc určitě nikomu neublíží.

Dej vědět, jak jste se pak rozhodli :-)

J.

Naprostý souhlas s Havvah4

Ahoj, tak jsem si myslela jak mám těžké rozhodování jestli dát prvnímu synovi odklad či nedat. To mě ani nenapadlo, že za tři roky můžu u dvojčat řešit rozdělení. Havvah4 to moc hezky popsala a naprosto s ní souhlasím. Určitě bych je nedělila.
Hezký večer

Katy to jo, to bych do toho

Katy to jo, to bych do toho šla asi taky, 11 dětí ve třídě je luxus :-)

Pro Havvah4 :-)

Obrázek uživatele katyvypl

Děkuji za reakci. U nás je vše snadnější v tom, že bydlíme na malé vsi, kde je základní škola po 4. třídu, do 5. třídy se jezdí už do nedalekého města. A tím pádem bude například letos ve tříde 11 prvňáčků - takže pro paní učitelku pohoda a může se každému dítěti věnovat více. A dalším podnětem bylo to, že všichni školkoví kamarádi syna do školy jdou, jak šestiletí, tak sedmiletí, co měli odklad vloni. Kdyby měl chodit do klasické městské třídy, kde je např. 25 dětí, přemýšlela bych o tom odkladu daleko více. Katka

Hani,

Obrázek uživatele LadaVac

ještě mě napadlo,když jsi psala,že děti vyplňovaly tři stránky-no to je sakra dost,takže bych přihlédla i k tomu.To si nedovedu představit,že by dal náš Martin te´d skoro na konci 1. třídy a to jí zvádá v pohodě.
Ve škole - aspoň u nás tvoří 2-3 řádky psaní celou hodinu.
Souhlasím s Katy,škola dávno není o 45 minutovém sezení.děti to mají tak pestré,dle popisu hodiny od naší učitelky při schůzkách dělají téměř každých 10 minut něco jiného,aby neměl nikdo problém s udržováním pozornosti dlouhou dobu.Sama nám říkala,že to se ani v 1. třídě nečeká,že bude hodinu sedět jak připíňák.
I my doma se s dětmi učíme tak,že třeba 10 minut píší,pak si jsou pohrát a za chvíli jsou číst atd.
Škola i příprava do ní je zatím stále baví.

Pro Wall,

Obrázek uživatele LadaVac

určitě je jasný rozdíl mezi klukem a holčinou a já ani nečekám od narození,že to bude jinak.U nás se děti vyprofilovaly hodně po nás.Malá je živá,energická,vše má za minutu hotové.Malý je po manželovi hloubavější,ale zase pečlivější a je to kliďas,takže vím,že nemá touhu s někým soutěžit,stačí mu ,když tím tak nějak v poho prochází.
Já mám od narození dětí jasno v tom,že je mi úplně fuk,jestli vystudují nebo ne.Když jim to půjde,ráda je podpořím,ale když bude kluk jednou šťastný jako kuchař,hlavně ať dělá,co se mu líbí.To bude na jeho práci nejvíc vidět.
Já sama se nechala hodně směrovat rodiči a dneska bych si vybrala úplně jinou profesi,ke které mě to celý život táhne.Mám VŠ a přesto absolutně netoužím po kariéře,jsem ráda,že mě práce baví a mám kolem sebe moc fajn kolektiv,to je pro mě priorita.

Pro katyvypl

Katy už jsem to tu několikrát psala, že jsem dala do školy šestiletého kluka, kterému ani nebyl doporučen odklad, tj. vše v pohodě, že mi školu stíhal co se týče výuky perfektně, ale zapamatovat si úkoly popř. pohlídat si oblečení, stíhat organizační pokyny byl problém... Hlavně z toho důvodu, že většina spolužáků byla "odkladových", z velké části odklady, aby měli ve škole výhodu, takže byl můj chlapeček v šesti hlavně se sedmileťáky a učitelka měla laťku podle sedmileťáků, kteří byli i sociálně jinde.. Bylo to pro nás těžké období několik let..:-(

Nechci tím říct Katy, že jsi udělala špatné rozhodnutí, třeba je ve tvém případě správné, jen mi nedalo nenapsat tady tu naši zkušenost..

Bigblue - tak, jak to líčíš,

Bigblue - tak, jak to líčíš, tj. že by holčička dokonce měla radost, že půjde teprve do přípravky a ještě s kamarády, že jsou děti červencové, to vidím jednoznačně na odklad :-)
Už jen ty výhody, které z toho budete mít - budeš vozit ve stejnou dobu děti do školy a ve stejnou dobu je vyzvedávat - až nebude družina,občas odpadávají hodiny v pozdějších ročnících). Komunikovat tj. omlouvat děti při nemoci atd budeš jedné učitelce, stejné třídní schůzky, pokud zůstane chlapeček nesoustředěný (ten můj je pořád i v sedmnácti), můžete profitovat z toho, že holčička si bude úkoly pamatovat (tohle má i nevýhody, samozřejmě, občas se poveze :-(..)
Ale třeba školy v přírodě, výlety, děti budou spolu a ty budeš mít oddych nebo si s manželem můžete naplánovat dovču..Stejný začátek v cizích jazycích, shánění pomůcek na hodiny..Stejně tak kamarádi a jejich rodiče, nebudou ze dvou různých tříd, stejná doba přípravy a přijímaček na střední školu..Ono by jim to s tou školou stejně časem "docvaklo", třeba později, až ve vyšší třídě a i kdyby si něco o tom druhém mysleli podvědomě, ...A děti jsou zvědavé a kruté, už jen, kdyby chlapeček občas zaslechl - jo ty jsi to dvojče té holky z vyšší třídy a co ti je, že taky nejsi ve vyšší třídě? (popř. horší verze)
Kdyby děti byly lednové a holčička se moc těšila do školy, přemýšlela bych nad tím, abych neznevýhodnila holčičku, když jsou červencové a holčička by užila přípravky, úplně bych to vypustila a počkala s oběma rok..Stejně v dnešní době hodně lidí dává i připravené děti schválně o rok později, aby měly výhodu..

Napíši jen stručně - přečetla

Obrázek uživatele katyvypl

Napíši jen stručně - přečetla jsem všechny příspěvky a já osobně bych děti nerozdělila a dala je do školy oba. U zápisu v naší škole nám říkali, že pokud dítě samo čte, píše a nebo i počítá, rok odkladu mu nijak neprospěje, spíš naopak pozastaví další vývoj. Náš syn Adam je také červencový a byl mu doporučen odklad skrz udržení pozornosti a že mu moc nejde malování... Byla jsem téměř rozhodnutá pro odklad a ve škole mi pak řekli, že v první třídě už se dávno celé 4 hodiny nesedí v lavici, děti hodně sedají v kroužku na koberci, vše se učí nenásilně a hrou a pozornosti se naučí postupně. A tak do školy půjde - moc se těší. Dvojčata mám teprve 3-letá, ale rozdělení je pro mě nepředstavitelné, dělají vše spolu, jeden druhého v podstatě učí to, co umí a naopak, jsou si velkou oporou, ačkoli si to ani neuvědomují. Rozdělení by je možná osamostatnilo a byli by i víc individuální či jak to říct, zároveň si ale myslím, že by je to rozdělilo tak nějak ve všem. :-( Katka

Jo a ještě jedna věc mě

Obrázek uživatele Vladkax

Jo a ještě jedna věc mě napadla - jednu dobu tu se tu bavily maminy, co vychovávají děti v zahraničí a tam (co jsem pochopila) je pravidlem s nástupem dětí do školky dvojčata rozdělovat. Spolu jsou jen ve vyjímečných případech, musí na to být "papír" od odborníka. Asi to má nějaký důvod a předchází se tím asi i podobným problémům. (aby bylo jasno :-) - já jsem do první školky dala holky dohromady, a s problémem Hanky bych taky taky nějakou dobu zápasila :-)

Niko, já jsem se asi špatně

Obrázek uživatele Vladkax

Niko, já jsem se asi špatně vyjádřila - netvrdím že je hloupější ( ba naopak, co vím, tak lidé typu Matyáška v určitých věcech vynikají), jen že když bude mít od začátku asistenta, tak bude od začátku jasné, že má nějaký problém. Nikoho to nebude stresovat, ani jeho samého. Když tam nastoupí kluk, který bude roztržitý, neudrží pozornost apod, vědomostně bude výborný, ale bude furt pod tlakem, aby se vyrovnal "lepšímu" sourozenci, tak pak stačí pár "porovnávacích" poznámek od učitele a kluk bude hrozně zklamán, že těch kvalit prostě nedosáhne. A třeba ten boj vzdá....

Pokud

neni pripravka ve skole a deti jsou cervencovy,tak bych je asi odlozila i kdyz jsem v podstate odpurce odkladu. Nas taky ceka jednou rozhodovani, holky mely byt narozeny v zari, no ale jsou prave taky v cervenci.... Noc si nekaz dej tomu rozhodovani cas, za tyden to treba uvidis v jinym svetle. dobrou Zuzka

re

Ahoj, ja by som ich rozdelila. Ked ma maly problemy s motorikou, tak mu ten rok odkladu a intenzivneho treningu prospeje, inak by mu to mohlo skolu uplne znechutit, hlavne ak by natrafil na nejaku kravu ucitelku. My mame chlapcov rozdelenych, zatial su v skolke a v rovnakom rocniku, ale musim povedat, ze im to prospelo, a da sa to zvladat v pohode, aj ked som sa toho bala. Neviem aky vztah maju navzajom Hankine deti, ale kludne to moze byt aj tak, ze namiesto toho aby dievcatko toho slabsieho chlapca motivovalo, pomahalo mu a pod., tak sa bude za neho hanbit. Tym ze nie su jednovajecni, ale rozdielneho pohlavia, vacsina ludi vobec nebude vnimat, ze su dvojcata, ale budu ich brat ako surodencov, co su v roznych triedach. Ja sama napriklad ako decko som bola vynikajuci ziak, a nezabudla som nikdy mojej sestre pripomenut, ked som mala k tomu prilezitost, aka je ona blba.... Teraz sa za to sice hanbim, ale bolo to tak. Ona mi zase nadavala do sprtov, co si nikdy nenajdu frajera, lebo som oskliva... A to je medzi nami rozdiel tri roky... Ahoj, Martina

Holky, hrozně moc vám děkuji

Holky, hrozně moc vám děkuji za všechny reakce, i když se tak extrémně různí. Připadám si maličko "schizofrenní". Chvíli jsem nekompromisně rozhodnutá pro rozdělení, za hodinu je vše jinak a už bych oba odkládala. Pro variantu nástupu obou do školy jsem se zatím asi nerozhodla ve svých úvahách ani jednou. V podstatě všechny vaše argumenty mají hlavu a patu. Abych zareagovala na vaše otázky .. děti jsou červencové, narozené 36+3. Přemýšlela jsem i nad tím, že kdyby se defakto narodily o měsíc a půl později, nikdo by se vůbec nezamýšlel nad tím, že by holčičce roční posečkání ve předškolní třídě školky mohlo "ublížit". Automaticky bychom byli považovaní defakto za odkladové. A kterej chytrák teda stanovil rozhodným termínem září :) Taky hodně přemýšlím jak moc dobře tlumočím názor poradkyně a zda jsem ve chvíli sepisování nebyla zase ovlivněná konkrétní variantou :) Říkám si, že mi Davča nikdy nepřipadal v podstatě nespokojený se stavem na který je zvyklý .. to jest, že Terezka je holt průbojnější ženská a prodá i to co nemá. Davča je hloubavější. Sám se ve 4,5 letech propracoval ke čtení, v 5,5 mě poprvé překvapil vyplněnou dětskou křížovkou ve Sluníčku. Dvojciferná i trojciferná čísla mu na rozdíl od Terezky nečiní žádné potíže. Terezka je nedá. I poradkyně konstatovala, že inteligenčně je perfektní, slovní zásoba, výslovnost .. uff bylo tam takových hledisek .. v podstatě všechny testy by "inteligenčně a znalostně" zvládl (kdyby měl dost času). Problém byl v tom, že dostal tři listy .. první list 100%, druhý list už měl na 50% a třetí list už hrůza. Velmi výrazně mu klesá pozornost a díky tomu v podstatě i finální výsledek. No a grafomotorika měla taky výrazně špatné výsledky. Co se týče přípravky .. bohužel je u nás koncipována trochu jinak než je běžné. Třída přípravky není ve škole, ale ve školce. Je to speciální třída odkladových dětí, doplněná o pětileté, kteří jdou do školky poprvé (matky na mateřských s druhým apod) a následně doplněná případně o ty nejstarší předškoláky (zářijoví, říjnoví apod). Takže .. ne úplně přípravka, ale ani ne běžná školková třída. Z jejich současné třídy o 15ti dětech je 9 předškoláků a z těchto devíti do školy jdou zatím tuším 3 z toho dva jsou říjnoví, takže mají rok navrch. A když jsem viděla děti z letošní přípavky, šly na mě mrákoty. Jsou všechny fakt jak úplně z "jiného světa". Beru v potaz teď tedy fyzické hledisko. Oba měří jen 105cm. Jsou tedy malí a drobní.
No a k vysvětlování ... trochu se obávám, že když budu vysvětlovat, že Davídek zůstane v této přípravkové třídě, bude tam Terezka chtít také. Jedná se o novou budovu, o které mluví Terezka tento celý školkový rok, že by se jí tam mooc líbila a moc by tam chtěla. A když zjistí, že bude Dáda chodit do třídy s Áňou a Máňou (dvojčata od sousedů - říjnové holčičky) tak bude asi vymalováno. Když se zamyslím nad citovou vazbou .. řekla bych, že je spíš Terezka více citově vázaná na Davču než obráceně. A vůbec nejsem schopná domyslet to, co by mohlo jednou třeba následovat .. Hele Davi co my už se učíme ve škole .. a ty to ještě neumíš. Děti umí ublížit i necíleně... No koukám, že jsem se teda zase rozjela. Moc se omlouvám a děkuji za trpělivost ve čtení, pokud jste dočetli až sem :) Jdu pokračovat ve svém hloubání. Dnes asi neusnu :(

Vladkox, víš že jsi napsala

Obrázek uživatele Nika1

Vladkox, víš že jsi napsala náš největší problém. Matyášek je chytrý a šikovný kluk. Jeho nejoblíbenější knížkou je dětská encyklopedie, právě modeluje slunce a planety a ptá se na všechno co se týká vesmíru. Má rád seriál Byl jednou jeden život. Rád počítá, sčítá, odčítá aniž bychom ho to učili apod.A to je právě to kde Matyášek táhne Martinku. Problém neni, že by Maty nezvládl školu vědomostně, problém je v sociální adaptaci. Proto asistent a proto odklad. Ale pro většinu lidí je Matyášek hloupější. Přitom se může učit líp než Martinka.

Ahoj

Obrázek uživatele PetraN

nemáš lehké rozhodování
Mám taky kluka a holku, do školy jdou letos taky a naštěstí jsou narození v září, takže tohoto dilematu jsem byla ušetřena..ale být o měsíc dřív, musela bych to řešit a děti bych rozdělila..dcera de fakto už vloni byla na školu připravená, ....syn by naproti tomu na školu neměl ani náhodou, a navíc vloni touto dobou, kdy byly zápisy mu byla škola naprosto ukradená...takže pro něj by to v té době žádné trauma nebylo. U nás tedy není problém s přípravnýma třídama, takže já byh měla možnost dát jedno dítě do první a druhé do přípravky

podle mě hodně záleží na tom, jak se k nástupu do školy staví chlapeček, zda se vyloženě těší, mluví o škole, nebo je mu to tak nějak jedno. Pokud se těší, že bude školák, tak by mu rozdělení mohlo dost srazi sebevědomí, že sestra může a on ne, na druhou stranu, pokud má neutrální postoj, tak bych ponechání ve školce neviděla tak tragicky.
V zásadě se k tomu stavím stejně jako Vlaďka, takže důvody proč bych je rozdělila už nebudu vypisovat.
Ale myslím, že první rok školy je zásadní, formuje se vztah dětí ke škole, k učení..a pokud dítě nastoupí do školy předčasně, nebude stíhat, zvládat, bude mít problémy se psním...může to poznamenat jeho vztah ke škole celkově a může toho na něj být prostě moc, nešťastní budou všichni, dítě, rodiče, učitelé....na intenzivní předškolní přípravu doma bych se nespoléhala, pokud dítě není zralé, a bude hnáno do něčeho, na co nemá, tak nevěřím, že to pomůže, spíš bych se bála, že se mu škola znechutí

Ahoj,

Obrázek uživatele RenataM

Mám všechny tři děti malé, takže si neumím dost dobře představit, co mne čeká. Dvojčátka jsou hodně rozdílná. V teto chvíli bych se nebránila rozděleni. Slabší bych nechala "dozrát" ve školce a šikovnější nebrzdila. Přijde mi, že spíš mi dospělí v tom hledáme potíže. Prece kdyz jeste neudrzim pozornost, tak to neznamena, ze jsem hlupak.
Děti to řešit nebudou. Tašky bych klidne koupila oběma. Jeden ji může nosit do školky a druhý do školy. Úkoly klidně můžou dělat spolu....nevím co by mohlo být větší stres, jestli být stín svého druhého já nebo být "já", sám sebou.
Nakonec se tu řešily i výhody rozdělení dětí. Po povinnostech se mají " raději".
Spíš bych se srovnala s verdiktem, požádala o přezkoumání před začátkem školního roku a vzala na vědomí, že to, jak cítím já, tak to budou cítit i děti. Když jsou děti po roce, nikdo neřeší nástup do skoly staršího. Určitě jsou i pripady, kdy starší ma odklad a jde do třídy s mladším. Je potreba to ustát.

pro Ladu

Ahoj Ladi, děkuji za Tvůj názor, trochu mně to uklidnilo. Rozdíl mezi holčičkou a klučinou určitě taky vidíš, že? U nás chlapeček dožene holčičku a někdy je najednou dokonalejší, on je se vším hned hotový.

Ahoj ,

Obrázek uživatele LadaVac

zajímavé názory,ale taky bych děti nedělila.S ohledem na to,že Hanka říká,že malý od 4 let sám čte,luští křížovky a je velmi šikovný,tak pro mě nějaká menší soustředěnost v poradně v březnu by nebyl důvod pro rozdělení.
Určitě chápu i důvody,co píše Vlaďka a neříkám,že jsou špatné,ale u nás by to taky mělo přesně ten efekt,že syn by si připadal horší,nešikovnější.Dali jsme je oba stejně/ rození v červnu/,učitelka je po měsíci rozdělila,takže každý sedí s někým jiným a vůbec nemám pocit,že to syn zvládá hůř než dcera.Naopak,velmi se podporují a když třeba jeden marodí,druhý mu ochotně nosí úkoly,vypravuje co bylo ve škole.
Je ale taky pravda,že naše děti jsou na sebe hodně vázané a i přes klasické sourozenecké boje je jim spolu líp než každému žvlášť.

Já nejsem zrovna vhodný adept

Obrázek uživatele LucieR

Já nejsem zrovna vhodný adept na odpověď, ale nějaké typy mě napadly...protože je to velký problém, chtěla bych slyšet názor ještě alespoň jednoho psychologa. Pokud by se oba shodli, váhala bych pouze mezi tím, zda nechat holčičku ve školce, nebo rozdělit. Děti podle mě nějakou dobu nebudou chápat rozdělení jako třídění slabších a silnějších, hlavně když se jim to dobře poddá, s čímž by taky mohl pomoc psycholog. Holčičce bych asi trochu potají říkala, že chlapečkovi se ze školky ještě nechce. Bude to opakovat ve třídě. Výhoda podle mě je, že jsou různého pohlaví, okolí se bude chvilku blbě vyptávat a možná se brzy zapomene na to, že to jsou dvojčata (pokud by ti to nebylo nějak líto, mě třeba ani ne). Většinu lidí tahle otázka ani nenapadne, ti bližší budou dávno vědět...Já to chápání dvojčat jako celek tolik necítím. U nás jsou holky nebe a dudy, samozřejmě dvouvaječné, takže dalo by se říct, dvě děti se stejným termínem. Je milé, že chtějí být spolu a pomáhají si (taky se hádají a rvou), ale my si pomáhaly i se sestrou, která je o 2 roky starší, pořád jsme spolu jezdily do ŠVP, na táboře jsme byly každý rok ve stejném oddíle, až to člověka otravovalo. Ale zase věřím, že jiná, byť dvouvaječná dvojčata, jsou si opravdu hodně (tak dovjčatově :)) blízko a tohle by mohlo celé rodině dělat potíže. No a napadá mě ještě poslední možnost, najít připravku pro obě děti(je to velký problém?), ale do stejné třídy bych je stejně nedávala.

ahoj,

Obrázek uživatele Iris05

já bych nedělila stylem jeden školka x druhý škola. Ideální se mi jeví přípravka x 1. třída, pokud by přípravka nebyla, tak 2 různé první třídy. Oba ve školce bych se snažila taky nenechávat. Rozdělit v rámci školy mi přijde ideální, nebude taková soutěživost a srovnávání a přitom by se kluk neměl cítit méněcený. Hani kdy se dozvíte, jestli bude ta přípravka a do kdy se musíš rozhodnout ? Navíc opravdu od března do září je ještě relativně dlouhá doba, kluk holčičku určitě nedožene, ale může se posunout tak, že bude školu dobře zvládat.
Já mám teď rozdělené děti ve školce, ale ne v paralelních třídách, holčička šla výš než chlapeček a přestože to původně vypadalo ok, začínám mít pocit, že to nefunguje, že to kluka demotivuje a není to úplně dobré. Takže já bych takovéto rozdělení neudělala.

pro Niku

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Niko,
Ty jsi to tak krásně napsala. A od mamky dvou párů dvojčat je to opravdu od srdce :-) Mám stejný pocity.
Nicméně Hanky problém je mailinko zapeklitý a ani jedno řešení nemusí být správné. Proto si myslím, že nejlepší varianta by byla trochu kluka "popostrčit", aby se s nástupem do školy rozdíly minimalizovaly, s dobrým psychologem to určitě zvládnete. Sám si nedokážu představit, kdybych měl ségru dvojče, jaké bych měl pocity z toho, že chodí do vyšší třídy. Stres je hrozná věc, obávám se, že by ho to ještě víc přibrzdilo. Nehledě na to, že děti bývají někdy zlý a posmívají se...
Tom

Ahoj, já bych děti nedělila.

Ahoj, já bych děti nedělila. Možná by to bylo dobré pro holčičku, ale pro chlapečka? Myslím si, že holčička je vždy napřed. Také máme páreček. Snažím se jako Nika, hodně chválím chlapečka. U nás je holčička upřednostňovaná - bohužel prarodiči. Děti jsou narozené v létě a děti, se kterými půjdou do školy jsou hodně podzimní a zimní, vůbec nevím, jak to budu řešit.
Držím palce pro dobré rozhodnutí.

no, mě zas přijde pro to

Obrázek uživatele Vladkax

no, mě zas přijde pro to slabší dítě lepší mu jednou důkladně vysvětlit proč nebude ve třídě se sestrou a tím se jednou pro vždy zbavím problému. Když ho dám se ségrou do třídy, budu x let bojovat s tím, že je furt ve všem horší. Navíc pokud je ta holka dobrá a po 1. stupni by se dostala na víceleté gymnázium, a kluk ne, jak se bude cítit potom? Bude chtít vůbec na přijímačky? Řekla bych že ne.... a co v té třídě pak bude? Hele, ségra se dostala, jak to že ty ne? Myslíte si, že když bude o rok později, že si to dá vůbec někdo do souvislosti? Možná nějaká učitelka letmo něco pronese, ale podle mne nebude pod takovým tlakem. Navíc když půjde o rok později, má podstatně větší šanci se tam dostat, než když půjde se ségrou, může vyniknout v čemkoliv jiném, takto se bude jen soustředit na to, aby "dohonil" sestru.
Co se týká toho asistenta - tam už Matyášek asi nastoupí rovnou s tím, že prostě ségru nedohoní, bude to jasné od počátku. Slabší dítě bez asistenta bude furt stresované, protože jeho horší kvality budou vyplouvat na povrch postupně....

Souhlasím s Katkou,

Obrázek uživatele Spider17

:-)

Vlaďko, když jsou v rodině 2

Vlaďko, když jsou v rodině 2 děti různého věku, tak mají mezi sebou přirozenou hierarchii dle věku. Starší dítě je vždy ve všem napřed, mají to tak od počátku a uznávají, že to tak má být. U dvojčat je to jiné. Jsou stejně staré, všechno dělají stejně a ve stejnou dobu (nástup do školky, školy apod.). V rodinné hierarchii jsou na stejné úrovni. Pokud jedno dáš do školy a druhé ne, tak tu hierarchii narušíš. Chlapec bude uměle "udělán" mladším, bude snížen na úroveň "pod" sestru. Já bych nechtěla být v jeho kůži. Myslím si, že takový krok by byl omluvitelný jenom v případě, že by jedno z dětí bylo postižené.

Tome, tak já se k tobě

Obrázek uživatele Nika1

Tome, tak já se k tobě přidám. U nás je to to samé a to jsou dvojčata teprve předškoláci. Vypadá to, že školku jsme ukočírovali. Dvojčata půjdou spolu do normální školky a Matyášek bude mít asistenta. Je možné, že asistent s ním půjde i do školy. Uvidíme. Každopádně veškeré snahy o rozdělení našich dvojčat odmítám.Jsem zastánce toho, že dvojčata spolu vyrůstala od narození, doplňují se a mají spolu hezký a pevný vztah, nechci ho narušovat, jsou ještě malí. Oni se věkem rozdělí sami, ale proč to dělat násilím. Učím dvojčata jak si vzájemně pomáhat a čím jeden druhého doplňuje. I to slabší dvojče ( u nás Matyášek) má co nabídnout. Taky, jako u vás, všechno vzdává, protože Martinka je rychlejší, vytrvalejší a tak vyhrává. Učím Matyáška čím to může vykompenzovat a Martinku, že jsou věci v kterých je Matyášek lepší a že se od něj má co učit. Martinka bude na Matyho čekat a do školy půjdou spolu. Letíme na gymnastiku.Píšu si tady s vámi a už zase nestíhám :D :D

Já si myslím, že odklad jen

Já si myslím, že odklad jen pro kluka by ho psychicky poznamenal daleko více než společný nástup se sestrou do školy. Pokud je rozdíl mezi nimi opravdu výrazný, můžou třeba chodit do souběžných tříd. Já bych se asi poradila s dobrým dětským psychologem (ne psychologem z pedagogicko - psychologické poradny). Ta ženská v poradně taky zjevně nebyla nadšená z varianty, že by kluk zůstal ve školce. Asi věděla proč.

teď tomu nerozumím, ten kluk

Obrázek uživatele Vladkax

teď tomu nerozumím, ten kluk už se za méněcenného pobažuje nyní (vycházím z popisu Hanky) Když je dám společně do třídy, tak se to ještě prohloubí. K čemu to tedy bude dobré? Když už by byl nějaký extra důvod je tam zaráz dát, pak bych je dala každého do jiné třídy, kde by ho nikdo se spolužáků ani učitelky neporovnávali se sestrou....
jinak sama vycházím z toho, že mám doma dvě děti, každé jiné, s jiným nadáním, s jinou dovedností. narodily se stejně, říká se jím dvojčata. když by se narodil každý zvlášť, fůru věcí bych neřešila. jen proto, že jsou dvojčata, jsou kolem nich nějaké zajeté představy, které kolikrát hodně omezují. Když by se Hanky kluk narodil o pár let dřív nebo později, nutila by ho do školy za každou cenu? Asi ne.... a holku by nechávala zbytečně ve školce? taky asi ne... kolikrát si to děláme sobě i dětem zbytečně složité....

Já bych volila variantu oba

Já bych volila variantu oba do školy nebo oba odklad. Bála bych se, že to kluka úplně psychicky zlomí, když zůstane ve školce a sestra nastoupí do první třídy. Kluk si to může vyhodnotit tak, že on je ten hloupější, slabší, ten "zoufalec a budižkničemu", a proto musí zůstat ve školce. když doteď dělali všechno spolu a naráz, tak odklad jen pro kluka je oba vyhodí z rovnováhy, kluk už bude napořád ten "menší", "pozadu", co zůstal ve školce. Začala bych buď pracovat na tom, aby se kluk vylepšil, nebo bych začala přemýšlet nad nějakými aktivitami pro holčičku, které by ji během toho roku navíc ve školce rozvíjely (hra na hudební nástroj, cizí jazyk apod.). Tyto aktivity bych zaplatila i klukovi (aby se necítil blbě) s tím, že od něj bych prostě nějaké zázraky nečekala.

Jo a taky bych až tak moc nedala na hodnocení z pedagogicko-psychologické poradny. Co jsem slyšela, tak dávají odklad pomalu každému, kdo u nich zaklepe na dveře.

No a co se týče srovnávání, to bude vždy, i když nebudou chodit do stejné třídy. Moje o 2 roky starší sestra tím taky trpěla - učitelé jí předhazovali, že se učí hůř než já.

Ahoj Hani,

ja s tim tedy osobni zkusenost nemam,deti maji 3 roky, ale uz ted vidim (a cele okoli, a take srovnava ...), ze dcera je sikovnejsi a prubojnejsi a syn je dost v jejim stinu. Mne to rozdeleni tak hrozne nepripada a myslim, ze by to Tvemu synovi spis prospelo a dceru bych ve skolce nebrzdila. Logisticky to musi zvladnout i rodice deti rok, dva po sobe.
Mne se to zatim lehko pise, ale za me bych je nejspis rozdelila.
Asi nejnarocnejsi ukol vidim v tom, vysvetlit to okoli,at se lidi neomalene nevyptavaji..
Hodne stesti!
Hanka

Nevím,

pro odklad obou bych asi nebyla. Který měsíc jsou narození? Pokud by se otevřela přípravka, bylo by to super, nejlepší varianta, oba by chodili už s aktovkou a do stejný budovy a oba do školy. Kdy se dozvíš jestli bude nebo ne? A dokdy se musíš rozhodnout? Co se zkusit s malým na toto soustředit, nejlépe v nepřítomnosti sestry a zkusit ještě dohnat co se dá, aby v případě neotevření přípravky mohl do školy s co nejmenšími problémy. Já bych to úplné rozdělení škola/školka taky asi špatně nesla, měla bych z toho stejné pocity jako Havvah4. Zuzka

u nás když jsem holky

Obrázek uživatele Vladkax

u nás když jsem holky rozdělovala, tak s tím neměly témeř vůbec žádný problém. Spíše ta silnější, co všemu šéfovala to nesla trochu hůře. Ta slabší byla nadšená. Povídali jsme o tom, jak budou mít každá svou paní učitelku, své kamarády a že odpo po školce si vždy řekneme, která co dělala, kam ze školkou šli apod. To že bych jedno dítě dala do školy a druhé ne bych klukovi obkecala nějak na způsob toho, že paní doktorka říkala, že ségra má ve škole soutěžit a snažit se vyhrávat se stejně namotivovanými dětmi, a jemu paní doktorka chce dopřát ještě bezstarostný rok s více hrami a s možností najít si bezva kamaráda, se kterým by pak šli do školy. A že až půjde do školy rok poté, že bude ségra hledět jak je šikový, protože když by šli zároveň, byla by furt lepší a to by se mu nelíbilo... obecně si myslím, že způdob jak to okecat (když by bylo nejhůř) navrhne každý dětský psycholog.
Přijde mi nefér demoralizovat kluka k dobrým výkonům jen proto, že chci mít dvojčata pohromadě... myslím, že žádný skok mu nepomůže, pokud i doma o nic nebojuje, je smířen s lepší sestrou....
Co se týká vyzvedávání ze školy - pokud jsou rodiče oba pracující,bez babiček, tak děti vyzvedávají většinou z družiny, tudíž je jedno že mají ten den jiný počet hodin. V tom problém doopravdy nevidím....
jo a při nákupu školních potřeb pro holku bych koupila echt dobrou hračku pro kluka. Až by rok poté kupoval brašnu on, pak bych zas koupila hračku holce.... (sami by si vybrali)
ještě co se týká třídních schůzek - zatím mám zkušenost jen s tou školkou, ale výhoda rozdělených dvojčat spočívá v tom, že učitelky se snaží sladit termíny mezi sebou, popř rovnou nahlásí, kam máte jít první :-) nejhorší na rozdělení dvojčat je z mého pohledu ranní ztráta cca 10min, kdy je člověk musí dopravit do jiných tříd (pavilonů)

odklad oběma?

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Hanko,
teda vůbec si to nedokážu představit... už s ohledem na to., co píše Eva, bych se pokusil udělat všechno proto, aby šli do školy stejně. Možná i za cenu (dle dr.) té nejhorší varianty, tj. dát odklad oběma. Asi nebudu mít moc podporu tohoto názoru, ale já to prostě takhle vidím. Je to prekérka.
Držím palce, ať se to nějak vyřeší. Ale přece jen je do září ještě dost času, nesrovalo by se to? Jedna známá učitelka (učí druhý stupeň) mi říkala, že školní děti dělají pokroky ve skocích. Půl roku stále stejné, najednou ze dne na den skok. Třeba se to podaří.
Tom

Zní to tak, že by to mohlo,

Zní to tak, že by to mohlo, pokud by se to šikovně podalo, být dokonce ve prospěch chlapečka, tj. nemusel by se trápit ve stejné třídě, kdyby se později nevyrovnal sestře :-) Jenže otázka je, JAK jim to podat a zdůvodnit - to nakupování školní tašky a vyptávání lidí, jestli už půjdou do školy, může být poměrně bolestné :-(
Taky logisticky to budete mít celá leta výrazně horší, dvoje třídní schůzky v jeden termín, jiné výlety, atp atp.. Vůbec ti to nezávidím..Asi jsem neporadila, nebo dokážete to "ukočírovat" a nějak šikovně podat a zdůvodnit?

Hani, klídek! :-) myslím že

Obrázek uživatele Vladkax

Hani, klídek! :-) myslím že nejvíc se tím stresuješ ty.... napiš Ivaně SZ, ta ti o demotivaci slabšího dvojčete řekne své... (nebo ji můžeš vyzpovídat na sletu :-) vždyť o co tím rozdělením jde? Budeš mít čas na úkoly dcery, a ta pak po nastoupení syna mu bude moct pomáhat. Už budete vědět jak na to, hodně mu tím pomůžete. A kluk konečně nebude ve stínu ségry a "rozkvete".... myslím, že až tu informaci sama víc zpracuješ, tak ti to taková katastrofa nepřijde. Držím pěsti, ať vše dopadne ke všeobecné spokojenosti.

Pokud bylo resume takhle

Obrázek uživatele KaterinaAd

Pokud bylo resume takhle jednoznačné, začala bych se s tím smiřovat:-)