Skip to main content

Dneska jsme byli u zápisu s nejstarším, vymluvili nám odklad??? Pořád váhám???

Obrázek uživatele dadap

Ahoj,
syn je narozený 8.8., takže 6 let mu bude až o prázdninách, teď měří 122 cm, krásně mluví (nechodíme na logopedii) je chytrý, zvídavý...ve školce ho chválí jak je šikovný, pořád něco doma tvoří, ale kvůli věku a divočení (jak se vidí s dvojkama, tak řádí a sjede na jejich úroveň, je jim 3,5 roku) jsme původně chtěli odklad. Ve škole jsme vyřizovali papíry okolo zápisu a jedna paní učitelka si vzala syna stranou a zkoušela ho - barvy, tvary, obrázky, ptala se na naší rodinu apod. a pak přišli a říkala, že je moc šikovný, zralý na školu - slyšela, že chceme dát odklad. Takže jsem vyplnila zase jiné papíry a ty pro odklad jsem zmačkala.
Teď si říkám zda jsem udělala dobře. Fakt nevím, ale na druhou stranu se Ondra do školy těší i jeho kamarádi půjdou. Ale taky mám strach jak zapadne k těm dětem, které mají odklady z loňska a může jim být i skoro 8 let...
No a dál se pídím o batohu, poradíte jaký? Je toho moc a fakt nevím, hlavně lehký, pohodlný a rozumně uspořádané kapsy apod. aby byl přehledný a jednoduchý.

Ahoj, nedá mi to a musím

Obrázek uživatele katyvypl

Ahoj, nedá mi to a musím napsat. :-) Dopadli jsme totiž nakonec jako vy. Včera jsme byli u zápisu, paní učitelky syna moc chválili, že krásně mluví, počítá a je velmi chytrý a že si myslí, že odklad není vůbec potřeba. Navíc jsem zjistila, že z 11 dětí, které byli u zápisu, byl doporučen odklad od paní z pedagogicko-psychologické poradny 10 dětem (včetně našeho syna), což mi přijde vážně zavádějící, že by z 11 dětí mohlo jít do školy jen jedno dítě. :-)
Syn byl ze zápisu nadšený, do školy se najednou velmi těší a navíc s ním půjdou všichni jeho kamarádi ze školky. Takže u nás je také rozhodnuto. :-) Katka

Ahoj,

Obrázek uživatele LadaVac

když je tak šikovný a těší se,určitě by bylo škoda,dávat mu odklad.Neboj,zvládne to dobře.
Batoh máme Topgal,tříkomorý,dvoukomorový by určtiě stačil.Je pěkný,pevný,s řadou reglexních prvků.

pokud je takhle v pohodě, tak

Obrázek uživatele verika

pokud je takhle v pohodě, tak odklad bych určitě nedávala

batoh taky budu řešit :-)

Ahojky, náš syn je 10.7 a k

Obrázek uživatele katyvypl

Ahojky, náš syn je 10.7 a k zápisu jdeme tento čtvrtek. Jsem hrozně na vážkách, syn je chytrý, bystrý, zná všechny písmena, počítá, barvy a tvary (a všechny značky aut) umí snad od tří let. :-) Ale na druhou stranu těžce udrží pozornost, nedokáže se dlouho na nic soustředit, na logopedii, kam chodíme kvůli L a R mi řekli, že ta pozornost je vážně mizerná. Na pedagogicko-psychologickém vyšetření nám bylo sděleno, že je to zcela na hraně, hlavně malování není nic moc a ta pozornost... Syn je veliký, má 128 cm a 28 kg, ale to mě není rozhodující, já i moje mamka jsme byli na celé základce nejvyšší, o více než hlavu vyšší než naši vrstevníci. Takže jsme si nechali čas do května, kdy půjdeme na další vyšetření a pak se uvidí (k zápisu tak jako tak musíme), ale synovi se do školy teda ještě nechce, miluje školku a já si tak nějak říkám, že odkladem prostě nic zkazit nemůžu. Vím, že by to letos zvládl, ale bylo by to náročné, kdežto za rok to podle mě zvládne levou zadní. No uvidíme. Katka

Určitě jste, Dadap, udělali

Určitě jste, Dadap, udělali dobře. Co vidíš dobrého na odkladu? Pokud je dítě zvídavé, vyzrálé, spolupracuje, nevidím k tomu žádný důvod. Dvojčata jsou v srpnu a také bych o odkladu neuvažovala. Co mu přinese další rok ve školce? Ten Váš zápis mi přijde v pořádku, proto jde do školy, aby se tam všechno naučil. Samozřejmě, sluchové vnímání je velmi důležité, ale i proto jde do školy. Ptát se na to u zápisu mi přijde fakt brzo, nespojilo to tam žádné dítě, co jsem se ptala rodičů. Teď to trénují ve školce. Uvidím jaké argumenty pro odklad mi p. ředitelka předloží, ta pomalost je doživotní, odkladem se jí nezbavíme. To je můj názor.
Petra

Petino

Obrázek uživatele PetraN

sluchová diferenciace, sluchové vnímání (rozlišování prvních a posledních hlásek, určení počtu slabik, spojení písmen do slov, rozlišení, jaká písmena se v slově vyskytují atd.) jsou pro úspěšné zvládnutí první třídy docela důležité, určitě důležitější než aby dítě znalo celou abecedu nebo umělo počítat do sta (v první třídě se učí počítat do dvaceti). Některé školy (např.ty, kde je třeba rozšířená výuka jazyků a tutíž trochu náročnější program) toto ověřují už u zápisu.
To, že to syn nyní u zápisu neumí není určitě zásadní, ale bylo by dobré toto trénovat, nenásilně, formou hry (třeba slovní kopaná atp.), usnadní mu to zvládnutí čtení a psaní.
Pokud má škola pochybnosti, může sama navrhnout vyšetření v PPP kvůli možnému odkladu, já bych se vyšetření nebránila, uvidíš pak, jak syn na tom je a zda by mu třeba odklad opravdu neprospěl. Tyto testy se většinou dělají až v květnu, aby dítě bylo co nejblíže nástupu do školy. Do té doby dítě může udělat velký pokrok

Petino, myslím, že žádná

Petino,
myslím, že žádná učitelka není tak zákeřná, aby dokazovala rodičům, že jejich dítě ještě nemělo být v první třídě.
S pomalostí je ten problém, že se učitelky těm nejpomalejším nepřizpůsobují. Já nemám ty zkušenosti, protože moje děti zvládají první třídu dobře, ale vyměnujeme si informace na jiném serveru s maminkami prvňáčků a ne všechny děti zvládají první třídu tak, jako třeba ty moje. Tím samozřejmě nechci říct, že by Tvůj syn byl pomalý, protože ho neznám.
A chápu Tvoje rozladění,zvlášť, když jsi přesvědčená, že to syn všechno krásně zvládá.
Ale někdy odklad prostě pomůže, i když to není dítě narozené na konci srpna.
Mému synovi rozhodně pomohl (přirozený odklad říjnových dětí), je dokonce lepší, než dcera (jen ve psaní je o trošku horší).
Jana

Tomáši, mám známou, která

Tomáši, mám známou, která takhle protlačila do školy pětiletou holčičku, která byla, ja a zůstane drobeček. Je maličká, ale ze třídy nejlepší. Je už ve třetí třídě. Takže ve výšce bych problém neviděla.
Moje děti jsou říjnové, takže šly do školy, když jim bylo 6 let a 10 měsíců a vůbec nijak jim to neuškodilo. Chtěla jsem dát děti taky dřív, ale naštěstí mi to učitelky ve školce rozmluvily. Dcera by na školu tenkrát měla, ale syn ne. Ani dceři neuškodilo, že šla do školy později. Naopak jsem ráda, že jsem dětem prodloužila dětství. Teď přes týden děti na hraní opravdu moc času nemají a to jim příprava na druhý den na školu nezabere moc času. Je to docela mazec, ale já jsem detem vybrala náročnější školu, někde jinde děti třeba nemusí dělat domácí úkoly.
V každém případě Vás čeká návštěva PPP, když chcete, aby šly děti do školy dřív.
Jana

Ahoj Petro,to co po Vás

Obrázek uživatele dadap

Ahoj Petro,
to co po Vás chtěli u odkladu (po dítěti) je teda síla. Náš Ondra počítá do 13 a písmenka ani číslice nezná, jenom píše třeba opisuje z časopisu nebo nějaký napíše a říká, že napsalo nějaké slovo. Chápe písmenka, ale nezná je. Ve školce to vůbec neučí tam zkoušejí jen vlnky, čárky, motanice, cvičí tvary...jediné z písmenek co máme natrénovat před začátkem školy je to, že se mají naučit svůj monogram např. OP v našem případě. Budou tak mít podepsané určité věci, tak aby si to děti poznaly. Nevím co máte za školu, ale ten zápis jste měli teda velmi těžký. U nás děti měly umět barvy, zvířátka, jméno + rodinu, kdy bydlí, větší/menší apod. nakreslit něco podle předlohy, znát tvary, spojit zvíře a jeho mláďě (jenom obrázky ani se neptali jak se mláďátka jmenují), ... mě to přišlo, že by to náš kluk zvládnul už ve 4 letech. Měli jsme pohodový zápis, prý ty odklady se dávají dětem, které nespolupracují, jsou nevyzrálí, nezvídaví...pokud je rozumět u nás mluvení neřeší, moc záleží na učitelce, kterou dostanou. Pořád mi to vrtá hlavou zda jsme udělali dobře a v pondělí jdeme za učitelkou ze školky, ještě se pozeptat, ale co víme, tak ho doporučila do školy.
Petro, nevím co bych ve vaší situaci dělala, já podle školy syna podhodnocuju, u vás je to opačně. Ale vašeho syna viděli u zápisu poprvé, vy ho znáte nejlépe, pokud jste byla dosud přesvědčená, že školu zvládne tak bych ho tam dala. Pokud na vás bude ředitelka tlačit sama navrhněte pedag.- psych. poradnu, kam musí chodit děti u kterých je odklad. My jsme tam chtěli se synem jít a ve škole nám řekli, že pokud jim tam udělá to co ve škole u zápisu je to bezpředmětné a určitě doporučí ať jde do školy. Do té poradny se prý posílají děti, které nejsou tak vyzrálé a posuzuje se tam, zda školu zvládne nebo je nutný odklad. Bohužel v dnešní době jsou ty odklady moderní a pak je spousta přezrálých dětí v první třídě. Já jsem ho synovi také chtěla dopřát, vlastně i chci, ale v té škole říkali, že odklad určite něpotřebuje. Každé dítě je jinak zralé na svůj věk, takže u nás, že je srpnový to prý nehraje roli, ale bojím bojím jak to bude od září :-( tak nějak to rychle uteklo, mám ho pořád jako malého klučíka, který mě všude potřebuje...

Ahoj, děkuji za toto téma,

Ahoj, děkuji za toto téma, zrovna řešíme to samé, ale úplně opačně. Syn je květnový, takže jsme o odkladu vůbec nepřemýšleli. Chodíme na logopedii r - ř. Teď ho chválila, r začal říkat, takže si myslím, že do září zmákne i ř. Zná všechna písmenka, číslice přečte dvojciferné i trojciferné. Počítat jsem ho slyšela do 130. V oblékání je pomalý, ale to se za rok nezmění, jak píše i Katka. Zápis mi připadal hodně těžký. Děti tam spojovaly tečky s čísly, poznávaly na jaké písmeno začíná slovo, dokonce i na co končí, dále např. N-O-S spojit a říct jaké to je slovo. To mi přijde jako látka první třídy a to tedy nevěděl. Výsledek je takový, že je syn pomalý a měli bychom uvažovat o odkladu. Což mě teda dopálilo, protože před námi tam byl údajně ten nejbystřejší ze všech a v té rychlosti jsme s manželem neviděli rozdíl. Paní ředitelka si mě prý pozve a bude do mě hučet ať dáme odklad... Nechci
odklad, ale bojím se, když ho do školy dáme, aby mi nechtěli dokazovat, že na to vážně nemá...Těžké rozhodování.
Petra

opačný problém

Obrázek uživatele Tomáš D

Nečetl jsem komentáře, ale my máme spíš opačný problém. Holky jsou prosincové, takže do školy by šly v 6 a 3/4, odklad nechceme, ale obáváme se, aby nebyl problém s jejich proporcemi. Mají 109 cm a necelých 15 kg.
Tak snad toto nebudou posuzovat... Holky si myslím, že na školu mají.
Tom

Ahoj zakladatelko, mám doma

Ahoj zakladatelko, mám doma prvňáčky, za týden čekáme první vysvědčení :-). Děti jsou podzimní, takže jim bylo 7 v říjnu. Mají jen jednoho spolužáka, kterému bude osm teď, zbytek je buď sedmiletý, nebo jim sedm teď bude. Takže osobně bych moc osmiletých ve třídě nečekala.
Pokud učitelky řekly, že malý na školu má, tak bych jim věřila. Rozhodně to neřekly proto, že by potřebovaly žáky (jako že by byl nedostatek dětí). A jistě posoudily i to, že se dokáže soustředit.
Pokud jde o náročnost, tak každá škola je jiná. Já jsem dala děti na jazykovku v Praze, děti šly normálně k zápisu, nedělaly žádné jazykové ani jiné testy a dostaly se. Známkování mají ostré a tempo docela vražedné, ale naštěstí jim žádný předmět nedělá potíže. Každý den mají úkol ze čtení (vždy jedna stránka ze slabikáře) a k tomu buď počítání (třeba 20 příkladů) nebo napsat 3-4 řádny v písance. Trochu mi vadí, že z AJ pořád něco vybarvují, ale zase na to mají celý týden, AJ mají jen jednu hodinu v pondělí. Nicméně jsem ráda, že budou mít děti výborný základ :-). Co mám informace, tak drsné to začne být od třetí třídy, ale to je ještě daleko :-).
Jana

Dobrý den, náš syn taky půjde

Obrázek uživatele Kateřina 459

Dobrý den, náš syn taky půjde je 16.7., taky ho ve školce chválí, je zvídavý, zná už některá písmenka, ale náš problém je v tom že je hrozně pomalý v oblékání, ale to by se asi nenaučil ani kdyby měl odklad 2 roky :-), jsem hlavně zvědavá na ty úkoly, já z práce k tomu doma rozjívený dvojky to bude paráda.......

Ahoj, já to taky řeším, dcera

Obrázek uživatele Lenka.x

Ahoj, já to taky řeším, dcera je 30.6., u zápisu jsme byly před týdnem a byla přijatá, obě učitelky ve školce ji chválí,že je moc šikovná a chytrá, mluví dobře, ale stejně mám pochybnosti. Všichni prázdninový nepůjdou. Do zápisu jsem byla rozhodnutá,že půjde,ale když jsem slyšela od známé nároky na první třídu,tak mě to docela vyděsilo, prý mají denně několik úkolů tak na 1,5 hodiny,to je normální všude? Po čtyřech měsících docházky píší denně diktáty, čtou pohádky, počítají jak o život, nějak si nevzpomínám,že toho bylo tolik v 1. třídě. Tak aby pak stačila těm starším. Taky se bojím, jestli je dost samostatná a zodpovědná, i když ji k tomu vedu, ale mám pocit,že někde jednou nechá hlavu, pořád něco někde zapomíná.
Naštěstí je čas do dubna, kdy to máme nahlásit.
Aktovku dostala na vánoce od babičky tuto: http://www.skolni-potreby.eu/batohy-aktovky-penaly/skolni-batohy/batohy-... ,
je krásně vypolstrovaná a lehká, myslím,že se ji bude nosit dobře.

Pokud je šikovný a do školy

Pokud je šikovný a do školy se těší nebraňte mu a pusťte ho,zbytečně se nebojte,já jsem také srpnová 2 a zvládla jsem školu,sice naši říkali,že mi měli dát odklad,ale nakonec jsem šla.Uvidíte že budete nakonec rádi,mám také dceru a dvojky,teď je v první třídě a celkem to jde,první není tak náročná jako ty ostatní třídy,nebo máme
tedy alespoň supr p.učitelku.
Jo ještě doplním máme ve třídě dvě holčičky,jedna odklad vůbec nepotřebovala,ale vůbec,byla šikovná a těšila se a nakonec je z ní p.uč.šílená že je to druhá p.učitelka,myslím,že chybu vůbec neuděláte.
batoh máme topgal,jsme spokojení,jelikož to nebude taška jen pro 1.třídu,ale vydrží déle.

nebála bych se toho

Obrázek uživatele Janact

já myslím, že to takový rozdíl nebude. dětem, které mají odklad z loňska bude spíš skoro 7let, než 8 let, né?
Je zbytečné ho zdržovat, pokud je takto šikovný :-)

Já jsem narozená v září (takže jsem šla o rok později automaticky) a kamarádila jsem se se spolužačkou, která byla na konci srpna, byť rozdíl téměř rok, myslím, že ani jedna z nás tím nijak netrpěla, rozuměly jsme si skvěle i na střední škole!.
děti v té třídě jsou rozsety věkově ve všech měsících, budou tam jistě i jiné srpnové, červencové děti - takže určitě zapadne...

příští rok by si si mohla zase říkat, že tam bude nejstarší a nezapadne mezi mlaďochy :-)

rozhodla si se dle momentální volby a ta bude správná....

s batohama neporadím..

J.