Skip to main content

Kde ještě škrtáte?

Obrázek uživatele RenataM
Posted in

Tento víkend trávíme s manželem nad rodinným rozpočtem. Jsme docela vyděšeni z toho, kolik peněz ulítne naprosto nekontrolovaně. Zjistila jsem, že vedení, transakce...na běžném účtu mohou jít až k 700kč/měsíc. Takže účet zruším a bude jeden, společný.
Kontrolovali jsme povinné ručení. Jsem několik let u jedné pojišťovny a tak jsem si říkala něco o věrném klientovi. Houby! Mám to nejdražší co je na trhu!! Ruším.
Hypotéka, pojištění domu, to má na starost fin.poradce.
Kde ještě utahujete?
Zapisuji teď výdaje za jídlo. To jen pro přehled, protože podle mne uteče hodně peněz i tam. Jdete pro rohlíky, plínky ...přihodíte např.tričko z akce za 199,-. To uděláme 4xdo měsíce a zase jsme někde jinde.
Napadne vás ještě něco?

Anno,

Obrázek uživatele LadaVac

tak já to mám podobně,taky byt nikdy ,ale menší domek jo.Já naopak preferuji město,stačí menší,protože náklady na dojíždění mi přijdou taky dost značné,takže jsem chtěli takové město,kde bude škola,lékaři,obchody a dobré autobusové i vlakové spojení.
Jinak na domácí zvířectvo nejsem,asi proto,že jsem v tom vyrůstala a nějak mě to neslovilo.
Myslím,že na posporu státu z naší generace už nespoléhá nikdo.Je více než jasné,že až mi se dožijeme stáří / jestli se dožijeme / o důchodu ,ze kterého by se dalo vyžít se nebude dát ani uvažovat.
Určitě je vše o prioritácha důležité je,aby každý z nás byl spokojený v tom,v čem je.

A to je přece ono, každý to

A to je přece ono, každý to má jinak. Já jsem uvedla pouze pár konkrétních příkladu ze svého života ( to byly ty úspory). Není to přece o tom jestli chovat slepice nebo nebo si při vydělávat ve svém zaměstnaní, každý to má opravdu jinak a je to tak v pořádku. Je to všechno jenom o pohledu na věc. Já například jsem šťastná, že nebydlím v paneláku, ne proto, že ho považuji za něco hrozného, ale proto, že v něm nemohu rozhodovat například o tom ,jakým způsobem budu topit a musím platit teplárnám jestli se mi to líbí nebo ne (mně vadí ta absence volby)jejich nehorázné ceny. To, že žiju na vesnici a máme zvířata a pěstujeme zeleninu a ovoce, není primárně o úsporách, je to o životním stylu. Věnovali jsme tomu dvacet let života, hodně práce a peněz, ale získali jsme "relativní" nezávislost. Když začnou v televizi říkat o kolik se zvýší cena nájemného, vodného, stočného, tepla...jsme celkem v klidu a můžeme se soustředit na získávání informací, jak efektivněji investovat našetřené peníze a jak si zajistit další příjem, a nebýt závislým pouze na příjmu ze zaměstnání (co když firma zkrachuje?) Jsme už holt "starší lidé" a neradi bychom ve stáři byli závisli na státní podpoře nebo dětech. Anna

Anno,

Obrázek uživatele LadaVac

pro mě je to taky pochopitelné,ale souhlasím s holkama,že to chce startovní úspory a pak třeba já nechci zahradu se slepicema,králíkama atd,pto je pro mě nepřijatelné a další starost,už jen tgřeba v tom,že když rodiče chctějí odjez na dovolenou,o zvířectvo se někdo musí přijet starat nebo musí žádat sousedy.
Otop dřevem jsem měli také,ale bohužel v našem kraji není tolik lesů a i když jdeme dělat dřevo sami,nevyjde to nijak levně.Určitě levněji než plyn,ale že by to bylo o tolik,to rozhodně ne.40 tis. js,e protopili v domě plynem / dům 2*100m2/,jen dřevem bychmo to nevyhřáli.

Moc vám přeji Anno

Obrázek uživatele Lucka V.

že se vám daří naplňovat své sny. Ale ne všichni jsme na to stejně a ne všichni máme stejné cíle. Já třeba než bych chovala zvířectvo radši si občas vezmu práci navíc ve svém oboru :)

Pro naší rodinu je nedostižné mít dům ve městě a tedy je potřeba se smířit s bydlením v paneláku. Je pro nás důležitější bydlet ve městě než mít dům na vesnici.

Anno, to co píšete působí

Anno, to co píšete působí logicky a v několika bodech se i shodujeme - ale více méně na všechno co píšete jsou potřeba obrovské startovní náklady, na které by nejdříve člověk musel nějakým způsobem vydělat:-) ale ve většině jsme na tom stejně, jen manžel nechce slyšet o chování drůbeže...studna u nás naštěstí není třeba, platí se jen vodné a to směšné...takže také docela ušetříme na nákladech..na topení dřevem jsme letos přešli, už nám zbývá jen nahradit ohřev vody v bojleru, jenže na to právě nejsou peníze.

Pár dní jsem neměla přístup k

Pár dní jsem neměla přístup k PC, tak jsem teprve teď dočetla nové příspěvky. Nechtěla jsem samozřejmě nikomu nic vnucovat ani prodávat, chtěla jsem si pouze udělat takovou malou sondu, jak přemýšlejí jiní a třeba získat nějaký dobrý nápad, toď vše. Já totiž se dívám trochu víc do budoucna, možná zbytečně, ale nevěřím, že až já půjdu do důchodu, tak nějaký bude, a když ano, tak to určitě nebude na vyskakování. Asi před deseti lety se mi dostala do rukou knížka od Roberta Kiyosakiho: Bohatý táta, chudý táta, která troufám si to říct, změnila můj život. Vím, že všechny tady zápasite s nedostatkem času a únavou, ale snad si najdete chvilku na čtení, opravdu velmi doporučuji. Samozřejmě peníze nejsou všechno, ale život bez peněz není úplně jednoduchý. Není to o tom, že budu dřít do úmoru, to je přece pěkná blbost. Je to o tom nebýt závislý na systému, který v podstatě z nás dělá novodobé otroky. Pro mne to znamená: 1. mít vlastní bydlení (dům, ne byt v paneláku), a to se mi podařilo (už se mi dokonce podařilo splatit úvěr na bydlení),2.energetická nezávislost (voda, elektřina, plyn), tam postupuju systematicky: odbourali jsme plynové topení a přešlí na dřevo a uhlí (je s tím sice více práce, ale roční úspora 40 tis.Kč), zprovoznili jsme vlastní studnu (neplatím vodné, úspora 800 měsíčně), na ohřev teplé vody máme kolektory (úspora asi 800 Kč/měsí), chováme zvířectvo (slepice, králiky, ovce) a pěstujeme zeleninu (prakticky nekupuju)- taky to dost ušetří. Kromě toho se neustále snažím něco vymyslet, jak si zvýšit peněžní příjem, ale ne tak, že půjdu v noci někam uklízet, ale třeba tak, že jsem absolvovala kurz o obhodování s komoditami a teď se to snažím naučit na demo verzi. A takových věci je víc, ale třeba to nikoho nezajímá, tak raději končím a přeju všem hezký den. Anna

Renčo, k nám do školky chodí

Renčo,
k nám do školky chodí i děti z jiných vesnic, takže bych se pozeptala v okolí, možná ve venkovské školce bude místo, městské bývají přeplněné. Každopádně 5000 a více tisíc za školku je síla.
Váš problém by vyřešilo, kdybyste měli jen jeden domov, ale nejsme v Americe, aby se člověk zbalil, všechno opustil a přestěhoval se za prací.
Tvému rozhodnutí stěhovat se týden co týden s manželem ale rozumím a udělala bych to taky.

Reni,

to jo, je to síla, hlavně ta mínusová tabulka je podstatně větší jak ta plusová...:-/
Tu státní školku určitě zkus i přes případné odrazování okolí, že bez bydliště apod. vás nevezmou, když nic jinýho, budeš mít aspoň pocit, že jsi pro to udělala maximum. Já dávala vloni přihlášku u nás v Kuřimi, tam je školek snad 5, ale dává se jen jedna přihláška, tam byl i ten pobyt, práce... ale je tam dětí prostě moc, tak nás nevzali...To jsem tušila dopředu, takže jsme před tím dávala přihlášku do dvou vesnic kolem - tam nic. A v Brně myslím 7 přihlášek a nakonec to opravdu klaplo, takže zázraky se fakt dějí, tak třeba se přihodí i vám:-)) Zuzka

Renčo, bylo tam přímo psáno:

Renčo,

b) Kritéria pro přijetí dítěte do Mateřské školy, Trutnov

Zohlednění podaných žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání v pořadí:

1. děti s trvalým (nebo prokazatelně současným) pobytem v Trutnově v posledním roce před zahájením povinné školní docházky,

1. ostatní děti s trvalým (nebo prokazatelně současným) pobytem v Trutnově,

1. děti s celodenní docházkou podle věku – v pořadí od nejstaršího k nejmladšímu..

Alčo, díky za tip. Zavolám

Obrázek uživatele RenataM

Alčo, díky za tip. Zavolám tam.

Zuzi, to je masakr,co? Já to

Obrázek uživatele RenataM

Zuzi, to je masakr,co? Já to taky tak nějak tušila, ale když vidíš součet čísel, tak je na zvracení.
Jinak tady je hernička, spíš herna pro děti od narození až po školní věk. Ale je ve 3.patře. Nemám je tam jak dostat. Chodili jsme tam dřív,když byly dvojčátka v přenosných autosedačkách.
Vladi, na to placení se zeptám. Myslím, že je ale ve smlouvě napsaná platba měsíc předem a fix.

RenataM

Ahoj Renčo, k letošnímu zápisu v Trutnově určitě běž - měli by vám dát přihlášku, když jim řekneš (respektive třeba dáš čestné prohlášení), že bydlíte v Trutnově - nemusí být trvalé bydliště - četla jsem to někde v podmínkách...a co zkusit školku u nás?:-) nevím jaký bude letos nával, ale hodně dětí by mělo jít do školy, letos mělo víc dětí odklad...

u nás šlo v soukromé školce

Obrázek uživatele Vladkax

u nás šlo v soukromé školce platit buďto paušálně anebo podle skutečně odchozených dní. Platila jsem furt jen ty dny. Sice to nebylo tak výhodné, ale měla jsem sichr, že při nemoci mě to nebude stát nic navíc.....

:-(

ty jo, to je drsný, to jsou horší ceny za soukromou jako v Brně...:-( tak v Trutnově bohužel neporadím... Já ještě využívala, (my teda kvůli věku, ale chodili tam i pětiletí) dětský klub při domě dětí, třeba je něco takovýho i v Trutnově(ale to už sis asi zjišťovala), koupila se pernamentka (kolik jsi chtěla hodin) a měla jsi jasné dny v týdnu, které dítko chodí. Bylo to jen na dopolko (spát se dalo jen dva dny v týdnu), ale splnilo by ti to ten kolektiv a "vyřádění" malé.
Na popud tvé diskuze jsme si taky začala tvoři tabulku v excelu...no nevím jestli to byl dobrej nápad, ten prvotní šok kolik výdajů je měsíčně povinejch (ne že bych před tím o nich nevědděla, ale takhle pohromadě a černý na bílým...). Tak budu mít aspoň finanční"analýzu" našich výdajů pěkně v tabulce:-))
Zuzka

Zuzi,

Obrázek uživatele RenataM

trvalé bydliště máme v Brně. V pracovní dny jsme v Trutnově. Takže tady přichází v úvahu jen soukromá. Malá chtěla mezi děti, už se to nedalo poslouchat. Tak jsme ji zapsali tady, protože s malými dvojčátky moc hřišťátka a pískoviště nešly. Bydlíme na konci Trutnova a odtud jedině autem. To jsem nedala-naložit, vyložit....
Jenomže od konce září marodíme. Občas týden školka, nové bacily a zase jedeme kolo. Přijde mi to zbytečné, nejraději bych ji měla doma. Včera přišla ze školky zdivočená, dvojčátka bila, strkala, brala jim hračky. Měla jsem nervy na pochodu. V noci nespala. Byla tak nabrnknutá, že ji to nešlo. Přemýšlím jak z té školky vycouvat.
1) finance
2) kolem školky je neskutečný fofr. Včera podobně popsala Ezka v jiné diskusi. Mám teda dvě holčičky a kluka, ona má tři chlapy. To bude ještě náročnější.
Třeba včera mě ti malí posunuli hodiny na troubě. Jsou jediný v domě. Řídím se podle nich. Stáhli čas o půl hodiny a to byly panečku fofry. Tak si říkám, jestli to za to stojí....
Školkovný je letos 5000+strava 1670, příští rok 10000+strava ( takže tam stejně budeme muset docházku omezit na polovinu).

Renčo,

ještě mě napadlo.... Nevím tedy, kde jste víc "doma" jestli v Brně nebo v Trutnově (snad to nepletu..), tím pádem, kde chceš řešit tu školku... Ale jestli v Brně, tak samozřejmě záleží v jaké části, ale určitě přihlášku (nejlépe víc) podej, my taky nemáme bydliště v Brně a nakonec (sice až poslední týden prázdnin) nás do jedné brněnské školky vzali (opravdu bez úplatku či jiného podobného přičinění), tak nezoufej a určitě to zkus-to je velká úspora oproti soukromé..:-) Zuzka

Já to chápu jako TOM

Obrázek uživatele Lucka V.

Všichni bysme měli být finančně gramotní a zapojit se tak do nějakého letadla :)

Myslím, že to jak si zvýšit příjmy uvažuje každý a zároveň má každý hranici za kterou už nejde a radši si něco odpustí než by se udřel.

Díky za všechny tipy jak ušetřit.

Já to chápu tak,

Obrázek uživatele LadaVac

že Anna možná naráží na využití finančního poradce.Ale to není nic nového a sploustu z nás ho už má,né?Ale třeba se pletu a bylo to myšleno jinak.
Kvebro,moc pěkně napsané,plně s tebou souhlasím!

Třeba to Anička myslela

Obrázek uživatele RenataM

Třeba to Anička myslela dobře. Možná vidí mne, jak hospodařím. Prostě nepřemýšlím, poctivě platím a pak se divím.
Dnes jsem vidělala 2500!!! Jsem gramotná :o)). Zavolala jsem na OÚ a trvala na tom, že nemůžeme platit paušálně stočné. A dostala jsem slevu.
Ještě musím zapracovat na pojištění domu. K hypotéce jsme dostali pojistku za 3199,-. Manžel dostal nějaký rok později nabídku u ČP snad za polovinu. Uzavřel a mne poslal do Spořky, at nahlásím změnu. Jenomže to spořka prý neumí kvůli vinkulaci. A to se táhne 2 roky. Takže to musím rychle vyřešit než zase zaplatíme 2x.
Tak možná to je a gramotnost. Neplýtvat a počítat a šetřit.
Dala jsem si vše do tabulky. Jak je to hezky přehledný !!! Až je mi špatně.

Tahle šetřící diskuze mě

Tahle šetřící diskuze mě naplńuje optimismem!!!! Je bezvadné, že se tu naprostá většina rodičů shodne na tom, že je pro ně důležitější jejich manželství a rodina než jen peníze. Jak často to ještě od lidí slyšíte!!!!
A já osobně se svých šetřivých zvyků nehodlám vzdát ani v budoucnu, až začnu zase vydělávat. Méně masový - více luštěninový, pohankový, zeleninový jídelníček nám zajistí štíhlost a zdraví. Nakupovat nové věci, když je tak obří výběr v sekáčích může jen blázen :) (sekáčové lovecké umění postupně přivádím k dokonalosti) a luxusní dovolené v 5* hotelích si necháme až na důchod, kdy nás bude bolet každý kloub v těle. Zatím mě láká něco víc akčního :)

pozor na reklamu

Obrázek uživatele Tomáš D

aha, tak to je pak jasný. Kolorzová Anna... jdu googlovat. Tipuju to na distribuci doplňků stravy, jako je např. kolostrum.

Tak pojďme se prosím zase vrátit k původnímu účelu této diskuse. Je to, troufám si tvrdit, užitečnější :-)

Tom

Tak tahle věta " používám

Tak tahle věta " používám finanční inteligenci, která mi umožní finanční nezávislost, tzn. že mám takové příjmy, které mi umožní život dle mých představ.". je mi nesrozumitelná.. Patrně mi taková inteligence chybí a zřejmě ji lze lehce získat :-)) a s ní už pak poplynou ty příjmy jaksi samy od sebe:-)
To, co píšeš nad tím že "jsem finančně gramotná(mám přehled o svých financích, neutrácím peníze zbytečně)" tak to je doposud náplň této diskuze..Satčí si ji přečíst..

No jasně, buď reklama nebo

Obrázek uživatele Halinka

No jasně, buď reklama nebo jen flamer ... tipuju reklamu :) viz toto téma:
http://www.dvojcata.org/node/702080

myslím, že člověk se snáz

Obrázek uživatele Vladkax

myslím, že člověk se snáz zajišťuje, když má děti ve školce a popř ve škole, než když je RD.... jestli ta diskuze směřuje tím směrem ,že na MD si mám promyslet, jaký bysnys rozjet, popř ho přímo nastartovat, tak můžu zcela s klidným svědomím říct, že s vřískajícími dětmi za zadkem a věčně probdělými nocemi jsem toho doopravdy nebyla schopná. Po ukončení RD je zas člověk vynervený z marodění dětí - buďto marodí, anebo nemarodí, ale to se zas člověk nervuje, aby náhodou neomarodily, aby nebyl problém v práci.... prostě na rozjetí a změnu zaměstnání musí být dle mého taky zázemí doma. Buďto babičky, nebo podporující partner a nebo alespoň dobře a vydatně spící děti :-)
Jinak já si rozhodně nestěžuji, po ukončení RD se mi pracovně daří, mám spíše ten obrácený problém, protože jsem v práci od nevidím do nevidím a pokud se chci věnovat dětem, tak jsem v neustálém poklusu, a vlastně nic nestíhám, o soukromém čase ani nemluvím.... na druhou stranu nemusím přemýšlet,kde ušetřit na jídle. Jenže co je lepší? Peníze a život v poklusu a dětství dětí mizící někde v dáli? Asi zlatá střední cesta... ale ta se myslím podaří málokomu.....
...ta reklama mě taky napadla :-)

pro Annu

Obrázek uživatele Tomáš D

Já jsem teda už měl 2x rozepsaný příspěvek v tom smyslu, že souhlasím s většinou - že se raději spokojím s nižším příjmem než abych dělal od nevidím do nevidím, jen abych si mohl zajít každý druhý víkend zapařit nebo na nějaké dobré jídlo do taverny, na které samou únavou nebudu mít ani chuť, protože už mi jeden žaludeční vřed natravuje druhý... ale pak jsem to smazal - za prvé nepatříme mezi nízkopříjmové skupiny a za druhé o tom, co je to být na rodičovské dovolené, vím pendrek... ale plně se podepisuju pod to, že v drtivé většině regionů prostě vedlejšák sehnat nejde a k dětem to je kolikrát dost nemožné realizovat.
Aničko, nezlob se na mě - třeba se pletu a rád bych se pletl... ale: že Ty se nám sem oklikou chystáš hodit nějakou tu reklamu na přivýdělek? :-))) Rád bych se pletl... a hlavně, píšu to v dobrém. Třeba předbíhám a úplně zbytečně, ale pro případnou reklamu tu mysím není místo. Diskuse je hlavně o úsporách. I když na druhou stranu, pokud máš nějaký převratný návrh, jak docílit, abychom všichni zbohatli a tím zároveň podpořili daněmi náš zdecimovaný stát, sem s ním!!! :-)
Tom

zvýšení příjmu

Koukám jaká je reakce na můj malinko "kontroverzní" příspěvek a teda nic moc, myslela jsem, že se rozvine trochu větší diskuze, ale asi jste o tomto ještě příliš neuvažovaly a já se ani nedivím. Vím, že to vůbec není jednoduché (mám čtyři děti, z toho poslední 4,5-letá dvojčata), takže se umím vžít do pocitu ženy na MD, a právě proto bych chtěla obrátit vaši pozornost jiným směrem, trocha inspirace neuškodí. Zvýšení příjmu není přece jenom o tom, že si najdu lepší práci, případně druhou, třetí práci...Zvýšení příjmu je o tom, že jsem finančně gramotná(mám přehled o svých financích, neutrácím peníze zbytečně) a používám finanční inteligenci, která mi umožní finanční nezávislost, tzn. že mám takové příjmy, které mi umožní život dle mých představ. Chci pouze malinko vás vyprovokovat( v dobrém), abyste se nad tím pouze zamyslely a podívaly se třeba o kousek dál do budoucnosti (děti rostou-větší výdaje, nemoc, nezaměstnanost, stáří..jak se zajistit, aby člověk nebyl odkázán na sociální podporu). Těším se na vaše nápady a názory. Anna

Kromě toho co zde bylo

Kromě toho co zde bylo napsáno, kdyby pro každého bylo možné zvýšit svůj příjem, tak nejsou lidé s malými příjmy:-) je to bohužel asi nereálné..
Ale často je to opravdu otázkou priorit, i pro mě je důležitější moje rodina - malé děti -(něco jiného by to bylo s většími dětmi, které už by nás tolik nepotřebovaly) než vysoký výdělek. Ačkoliv nám měsíčně vychází opravdu málo peněz, tak si nemůžu stěžovat, protže po ostatních stránkách snad všechno funguje jak má... Raději budu šetřit než být od nevidím do nevidím pryč...děti se obejdou bez drahých věcí, dovolené atd - horší by pro ně bylo být bez rodičů.

Hani,

Obrázek uživatele LadaVac

určitě souhlasím,že je třeba myslet i na otázku,kterou jsi otevřela ty.Ale jednak jak píší holky,často více placená práce bývá na úkor rodiny a taky se musíme zamyslet nad tím,kdo kde z nás žije.Určitě jsou regiony,kde najít druhou práci,popř. lépe placenou není tak náročné.Naopak jsou kraje,kde jsou lidé rádi,že práci vůbec mají.Tím nechci říct,že by se neměli snažit hledat dál,ale holt někde jsou ty možnosti omezené.
Fakt je,že se poslední dobou dost často zabývám možností,jak zvýšit svůj příjem,ale vybrala jsem si sociální oblast a tu musí člověk dělat hlavně srdcem a ještě jsem nějak nezažila nikoho,kdo z toho zbohatl / většinou byl pak obviněn z korupce :)/.Ale i po těch 15 letech mě víc naplňuje pochvala lidí a jejich vděk,že jsem jim pomohla i když holt v peněžence bývá občas vítr.

-

Mlete maso - ked som este nemlela doma a boli sme 2, tak som kupila cely kus masa u masiara (reznik) a nechala si to tam pomliet. Fungovalo to zadaramo. Kupovanemu uz pomletemu neverim a nekupujem.
Chilli stiplave pre Toma - pre nas robim s manzelom casto zvlast a my si to robime stiplave. To bola verzia pre deti.:)
Konzervu pouzivam preto, ze vacsinou toto varim ako rychlovku a nase deti zboznuju cervene omacky, takze sa im tym zavdacim a dostanem do nich aj maso.

Ja sa snazim usetrit a nevidim na tom nic zle. Jasne, ze clovek rozmysla ako zarobit, ale pre mna je to vzdy v pomere ake to bude pre nasu rodinu. Manzel zarobi o dost viac ako ja, takze po materskej som zmenila pracu a pracujem z domu, zarobim menej, ale som viac s detmi a mam to flexibilne, takze ak su deti chore alebo maju prazdniny, tak sa nemusim az tolko stresovat a vtedy robim vecer a v noci (v ramci svojich moznosti, otrokom teda nie som a tiez musim prezit, aby sa mal kto o deti starat:)). Prijmy by sme urcite mali vyssie, keby som nastupila na plny uvazok, ale nam to doma za to nestoji. Akurat by sme ziskali jednu dovolenku lietadlom, sice menej rozmyslania o nasej spotrebe, ale s detmi by sme boli ooovela menej.
E.

mě by zajímala ještě jiná

Obrázek uživatele Vladkax

mě by zajímala ještě jiná věc, z jakou nejnižší částkou dokážete vyžít. Komplet provoz domácnosti. Nemám moc přehled kolik stojí provoz té naší, raději to ani nechci vědět :-)
jinak co se týká úspor, kolikrát se nepřiznají cigarety apod, které v rozpočtu dělají fakt hodně. Znám jednu rodinu (děti velké), co brala dávky na kdeco, a furt měli problém s placením nájemného, ale cigáro měli v puse furt všichni. Bohatě stačí,když kouří jeden z rodiny... Asi to nebude nikdo z diskuse tady, ale v okolí jsem se s tím už setkala dost.

Souhlas se Zuldou, navíc -

Souhlas se Zuldou, navíc - eventuelní změna pracovního poměru u toho jediného vydělávajícího kvůli zvýšení příjmu je v době malých dětí riziková, když ten druhý nevydělává...A podobná diskuze je pro mne úžasně přínosná, nevidím tohle přemýšlení vůbec jako nedůstojné...Dnes jsem si třeba na základě toho článku níže v odkuzu udělala ovesnou kaši k snídani a byla fajn :-)

Anno,

to máš určitě pravdu. Ale je třeba vzít v potaz, že většina z nás jsme na mateřské, řešíme tu svojí aktuální finanční situaci, a jak tuto (krátkodobou) situaci snáze překlenout. Zvyšovat příjmy je určitě nezbytné, ale jak? Poslat tatínka na druhý pracovní poměr a být s dětmi sama? Chodit sama vydělávat na úkor péče o děti? Takové řešení třeba pro mě přijatelné není. A hledám cestu úspor. Jasně, že na rohlících nezbohatneme, ale různými opatřeními, které jsem uváděla, se dají výdaje snížit výrazně.

Napadlo me neco podobneho

Obrázek uživatele Hana H.

Napadlo me neco podobneho jako Annu. Ale nechtela jsem to sem psat, protoze otazka znela jinak. Nevim jestli je to dobre, ale ja premyslim spis kde vydelat nez kde usetrit. Oboji ma sve pro a proti.

A co tak zvýšit příjmy

Sleduji tuto diskusi a vidím, že jste kontinuálně přešly od šetření k vaření, což není určitě marné. Já bych ráda obrátila vaši pozornost trochu jiným směrem. Rozumné šetření jistě má své opodstatnění, ale pouze do určité míry. Rozhodování zda-li mám koupit rohlík nebo housku, protože jedno je levnější o 0,30 Kč než druhé mi připadá nedůstojné. Já si myslím, že kromě rozumného šetření, je nutné zauvažovat jak zvýšit příjmy, jinak se ušetříte k smrti. Na této diskusi je krásně vidět, jak se projevuje mediální masáž, kdy neustále slyšíme úspory, snížení zadlužení apod. Ale bez zvýšení příjmu se šetřením dluhy ve výší 130% HDP nedají splatit (Řecko) a stejné je to v rodinných rozpočtech, takže zkuste se zamyslet, jak kromě šetření zvýšit příjem domácnosti. Anna

Alčo,

Já si tedy melu maso doma a to jak mě napadne (obyč ruční mlýnek), někdy jen hovězí, někdy to namíchám s vepřovým, podle toho co koupím. Vždycky koupím cca 3kg nějakého masa a namelu si do sáčků do mrazáku. K rajské dělám hodně sekanou a nebo ty kupičky a i ty kuličky dám do takové té zapékací skleněné nádoby, podliju vodou a peču jak sekanou, ke konci nepřikryté, aby byla nějaká "kůrčička". Sousedka je dělá na plechu na pečícím papíře, ale to je na mě moc "křupavý" spíš až vysušený. Holky to mletý maso celkem dávají, jedna ho sjede i tak samotný v docela velkým množství:-)

Tome a to uvaříš pohanku a pak to smícháš s namletým masem a dál pokračuješ jak s obyč sekanou? Zuzka

Tome, Albert v Trutnově a

Obrázek uživatele RenataM

Tome, Albert v Trutnově a maso k vyhození před datem spotřeby potvrzuji.

-

Přidám se k diskusi o mletém masu. Výborné mají v Lidlu, cenově vychází dobře a je tam 100% masa - až jsem tomu nevěřila. Sekaná je z něho výborná. Kuličky do rajské se můžou nejdřív orestovat nebo jen uvařit ve vodě, a pak přidat do rajské. V omáčce je nevařím, protože ta nepotřebuje vařit tak dlouho jako maso.
Dneska jsme měli knedlo zelo vepřo. Pořizovací náklady (maso, 2 knedlíky, 2 balíčky zelí) 150 Kč a budeme to mít všichni zítra ještě jednou.

Katka mi připomněla jednu

Katka mi připomněla jednu zapomenutou kategorii úspor - přírodní zdroje:-)
V létě se dají sbírat borůvky, maliny, ostružiny, houby, brusinky... není to zanedbatelné - a ta radost dětí, když mohou v lese trhat ostružiny a být celé fialové:-)

Kupujeme bílé jogurty a do

Kupujeme bílé jogurty a do toho dávám marmeládu. Vyrábíme sirupy např. z černého bezu, pečeme buchty, bábovky, koláče. Já piju vodu z kohoutku a učím to i děti. Věštinu příbuzných mám na vesnici a tak jim vždy řeknu o přebytky, zpracuju úplně všechno... od babičky občas dostaneme vajíčka, od mamky jablka, od soukromého zemědělce si nakoupím brambory, cibuli, česnek. Jídlo vyhazuji výjimečně, dělám knedlíky z vajíčkama, opečený chleba s vejcem. Snažím se zpracovat vše. Uvařím maso, z vývaru udělám polívku, k masu udělám omáčku, k omáčce knedlíky, když mi zbydou udělám knedlíky s vajíčkama. Místo drahých olejů se dá použít i dobré sádlo (na smažení). Na podzim sbíráme šípek, houby, v létě mirabelky.

Ani zábava s dětma nemusí být drahá, stačí vynalézavost. Například tento víkend jsmem s dětma vyráběla divadlo z krabice. Malovaly jsme kulisi, postavičky, ale zdaleka nemáme hotovo, takže zábava bude pokračovat. Vřele doporučuji knihy od Toma Hodkisona : Líný rodič, Jak být volný, Jak být líný.

A propo knihy si půjčujeme v knihovně. A přesto, že nejsem učitelka, děti vyučuji doma francouzky a hrát na flétnu -zdarma.

Pamatuješ správně, jsme

Pamatuješ správně, jsme přesně na rozhraní dvou měst, takže na nákup to máme stejně daleko:-)

Trutnov

Obrázek uživatele Tomáš D

Aha, já žil v domnění, že bydlíš poblíž Dvora... v Hajnici? S čím jsem si to popletl, už nevím...
Písnu Ti mail.
Tom

Do Dvora jezdím vyjímečně -

Do Dvora jezdím vyjímečně - respektive jezdila jsem občas kvůli akcím do tesca, ale teď už ho máme u nás...no o moc lepší to není, teda prodavačku, která mlátí zmraženou zeleninou o mrazák, aby byla sypká jsem se ještě nesetkala, ani vlastně s ničím zkaženým, ale kvalita všech druhů pečiva je víc než zarážející...ale to jsem trochu odbočila od tématu:-) i když o peníze pořád jde...

slovo prezervativ (případně sundáme prezervativ:-)) by se jim určitě líbilo, už to slyším zítra ve školce :D

Alčo

Obrázek uživatele Tomáš D

strašný, děs běs... předám :-)
A ve Dvoře ty markety?

jinak s paprikama to máme stejné. Sloupneme jim ten prezervativ a dostanou je maso, kozy mlsný...

Tome, papriky slečnám také

Tome, papriky slečnám také nevoní:-)
Ano, maso bylo kluzké a páchlo už den před min. spotřebou - v ten den bylo zakoupeno a do lednice se dostalo v čas:-) Ale to je v Trutnovském Albertu normálka, tam mají samé lahůdky:-) a krásně ozačenou jakost zeleniny ovoce, znovu zamraženou zeleninku a tak..

pro Alču - masové kuličky

Obrázek uživatele Tomáš D

Alčo,
my to moc neděláme - spíš plněné papriky - ty osmahnu na tuku a dusím na malém množství výpeku, a až když jsou hotové, vyjmu je a udělám tu rajdu. Určitě by to tak šlo i s těma kuličkama.
K tomu masu ze SM - páchlo před datem spotřeby?

Mleté u nás také moc nejede -

Mleté u nás také moc nejede - a další problém, nemám mlýnek na maso, už dlouho o něm uvažuju, ale Ježíšek mi ho nedonesl, ani kuchyňského robota, lajdák jeden:-) - a kupované je někdy velký problém, u řezníka mají pouze vepřové mleté a v supermarketu už maso nekupuju, tolikrát jsem se spálila a maso za desítky korun letělo do koše (před datem spotřeby)..

Ty masové kuličky vaříte ve vodě nebo v rajské - má to vliv na chuť (omáčky i masa)?

a ještě rýže

Obrázek uživatele Tomáš D

A ještě k rýži - taky výborný zdroj železa. My máme svůj recept na vaření rýže, který zachovává veškeré živiny. Je to japonský recept z makrobiotické kuchařky, jen se musí přesně odměřit množství rýže a vody.
Odvážená rýže by se měla před vařením propláchnout na sítu pod tekoucí vodou, poté se 300 g rýže zalije 400 ml studené vody, přidá se lžíce kurkumy (není podmínkou), NESOLÍ se, přikryté dobře těsnící pokličkou prudce se přivede k varu a pak stáhne na minimum, vaří se opět přikryté cca 15 minut, bez míchání - voda se vstřebá, po 15 minutách se stále přikryté odstaví (aby se dokonale odlepila) na dalších 15 minut a pak se může podávat krásně kyprá a voňavá rýže. Já už ji ani jinak nedělám...
Lepší je rýže natural, ale ta se musí vařit s větším množstvím vody a alespoň 40 minut. A je drahá :-(

Teda! Chtěla jsem ušetřit a

Obrázek uživatele RenataM

Teda! Chtěla jsem ušetřit a jen připisuji na nákupní seznam :o)). Mám hlad!
Tome, tu pohanku zkusím. I já jsem železochudec a to od narození.

pro Alču a Renču

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Alčo,

to děláš dobře a plně Tě chápu, když maso nechtějí, asi s tím nic nenaděláš - my jsme na tom byli až donedávna podobně. Železo jim snad neschází.
Jak výborný zdroj železa můžu doporučit např. mák, pórek, brokolici a další zelené druhy zeleniny.

Renčo, to je viď? Nejdřív se snažíme ušetřit a pak se tady virtuálně debužíruje, hlava nehlava :-)) Fazole z konzervy klidně dej, i když asi tam bude spousta živin ztracených. Ale jinak to samozřejmě ničemu nevadí. Žádné konzervanty tam nejsou.

Ještě k tomu mletému masu - holky taky dlouho nechtěly maso, poznaly i mleté. Ale mám recept, jak docílit toho, že i mleté maso bude krásně klouzat do krku. My ho mícháme 1:1 s vařenou pohankou (tedy v sekané, v plněných paprikách, v již zmínených kuličkách v rajské. I pohanka je výborným zdrojem železa!

Tom

Mňam,

Obrázek uživatele LadaVac

já jsem tedy masožravec a u nás to nejde bez klasických omáček- svíčková,hovězí na houbách,rajská,guláš.Většinou koupím větší kus masa a máme to na vícekrát,takže oběd pro 4 myslím nevyjde taky nějak šíleně draze.