Skip to main content

Tibetská kefírová houba - zkušenosti?

Obrázek uživatele Tomáš D
Posted in

Ahojte,
ode dneška začínám "pěstovat" tibetskou kefírovou houbu. Návod vím, jen by mě zajímaly vaše zkušenosti s účinky, jestli to pomohlo vyřešit nějaký zdravotní problém, u dospělých i u dětí, případně tipy, jak houbu uchovávat v době, kdy nechcete vyrábět žádný kefír (třeba o dovolené).
Díky, Tom

kefír

Já si také dělám kefír z houby a můžu říct, že je kefír fakt výborný. Já ještě do toho dávám javorový sirup a to je pro děti teprve ňamina. Jinak ještě doplňuji vitamíny pomocí čínských a tibetských produktů odtud https://www.greenworld-zdravi.cz/.

podařilo se

Obrázek uživatele Tomáš D

Tak jen podávám zprávu, že se podařilo!!! Pachuť zmizela poté, co jsem ji začal pořádně proplachovat po každém scezení a taky se potřebovala asi pořádně zotavit.
Tom

3 dny?

Obrázek uživatele Tomáš D

Hanoušku,
3 dny? Aha, já nechávám jen 24 hodin a při pokojové teplotě. Spíš mi jde o to, že i tenkrát jsem nechával 24 hodin a bylo to OK. Alternativně se ale prý dá 7 dní v lednici, nebo 24 hodin při pokojové teplotě + pár dnů dozrát v lednici.
Večer ho okusím a když nebude nic moc, zkusím nechat déle, nebo prokombinovat s uležením v lednici. Dám vědět, ale věřím, že se houba potřebuje jen zotavit po kdovíjakdlouhém živoření ve vodě.
Jinak máme jak krabicové, tak klasické čerstvé chlazené z prodejny. Problém mám s oběma stejný, i když z toho čerstvého je to lepší. Ale zdá se, že den ode dne je lepší, tak třeba se dočkám :-)

Díky! (Hanouškovi i Lucce) :-)

ahoj Tome

Obrázek uživatele Hanoušek

a jeké používáš mléko? Mne se osvědčilo krabicové - trvanlivé plnotučné. Zkusili jsme udělat i z mléka co prodávají v takovém tom automatu a právě potom to divně smrdělo a kefír byl prostě jiný... Možná se chce houba opravdu jen zadaptovat :-) tak vydrž ono to půjde.
Jo a proplachuju normálně pod tekoucí vodu - studenou. Nechávám tak 3 dny v mléce. Pokud necháš déle je hustější - napovrchu to zežloutne.

No já tak moc přesná nejsem,

Obrázek uživatele LucieR

No já tak moc přesná nejsem, protože dělám zásadně půl litr a taky začínám na cca lžíci, ale houba doroste (časem jí začnu vyhazovat). Kefír dělám jeden den a houbu před výměnou mléka vždy proplachuji pod tekoucí vodou. Ani neřeším teplotu v místnosti. Tak nevím, kde je zakopaný pes. Jo kupovaný kefír se mi zdá mírně kyselejší, acidofilní mléko je o dost kyselejší.
Jestli byla v zuboženém stavu, tak se určo zotaví, rozroste...

pro Hanouška a Lucku - první várky kefíru nic moc

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,
tak teda nevím, jestli něco nedělám blbě... :-(
Houbičky jsem dostal asi 3 malé kousky, dohromady tak 1 menší lžíce, zalil jsem mlékem (tak jak jsem to dělal s velkým úspěchem kdysi před 10 lety), mám to dokonce na parapetu nad radiátorem, kde je kolem 26°C... přesto mám pocit, že něco není v pořádku. Hotový kefír je málo kyselý a smrdí "kozlinou", tj. asi tam vzniká kromě kysliny mléčné asi i kyselina máselná.

Na netu jsou bohužel hodně rozdílné informace ohledně poměru a ohledně proplachování vodou, styku s chlorem apod. Někde píšou, že 1 lžíce na půllitr a neproplachovat, jinde zase že dvě lžíce na čtvrtlitr a důkladně proplachovat... Jaký dáváte poměr? 1 lžíce na čtvrt litru? A proplachujete každý den po scezení vodou? Normálně tekoucí z kohoutku?

Tenkrát mi přišlo, že je to brnkačka a houba se množí ostošest, teď mám pocit, že se tomu moc nedaří, ba dokonce, že to živoří... Jen jestli mi ji ta kámoška nedala v zuboženém stavu... měla ji ve vodě v lednici.

Díky za rady, Tom

na trávicí potíže

Obrázek uživatele Tomáš D

No já mám právě občasné mírnější trávicí potíže, už přes rok, objevily se mi po drastické ATB léčbě z úplně jiného důvodu... naštěstí se stav nehorší, spíš vidím náznaky zlepšení... tak nějak věřím, že to spraví tohle. Jinak mě bude čekat gastro a kolono...

U nás se tradičně hodně pije,

Obrázek uživatele LucieR

U nás se tradičně hodně pije, co si pamatuju, měli jsem jí doma vždycky. Mě chcípá, bo jsem lempl, ale mamině se šíří o 106. Když kefír nechce, dává jí do vody, to lze dělat snad jen týden, pak už jí znatelně chybí živiny. Nesmíš trpět pocitem, že se o všechnu houbu musíš postarat, jinak nebudete stíhat pít (a krmit).
Podle mě má spoustu pozitivních účinků. Já si pořád říkám, že největší chudák v těle je trávicí systém, byť na něm visí úplně všechno a hlavně proto jí piju. I když, teď to pití vážně flákám. No a já mimochodem vůbec nemarodím, myslím virózy, rýmy...až letos se to pěkně sype a kefír jsem nepila už měsíce. Jenže víš sám, to může být náhoda. Děti jí pít nechtějí, Zuzi měla období, kdy jí pila, ale to jí přešlo.

máme - děláme - pijeme :-)

Obrázek uživatele Hanoušek

Ahoj Tome, houbu už děláme víc jak rok. Nejlépe dávat do tučného mléka - slévat tak za 3 dny, záleží jak chceš mít hustý kefír. Máme ve velkém keramickém hrnci - přikryté plátnem. Při slévání nepoužívat kov!!! takže scedím přes plastové síto. Houbu pak propláchnu studenou vodou a vložím opět do dalšího mléka. Pokud jedem na dovolenou - dávám houbu pouze do malého hrnečku s mlékem a dávám do lednice - tak se kefír udělá také, ale za mnohem déle. Mléko pak vyleji, houbu dát do nového mléka. Kefír se dělá při pokojové teplotě - mám v kuchyni, po slití dávám do keramického džbánku do lednice.
Jinak kefír pije manžel a děti - mají rádi. Jestli jsou nějaké účinky - asi jo lepší trávení :-) Kluk trpěl zácpou, vlastně jsme zkoušeli kvůli němu. Jinak používám na výrobu domácího chleba v pekárně - vodu nahrazuji kefírem a to je tedy jedinečné - chleba vynikající :-) Občas dělám kefírovou buchtu apod. lze použí jakkoliv. Zdraví Hanka