Skip to main content

danění výplaty

Posted in

Ahojte, mám před sebou po dlouhé době výplatní pásku (ještě navíc úplně jinou než u starého zaměstnavatele) a vůbec se v ní neorientuju, což dohromady s tím, že už vůbec nemám ponětí jak je to s odpočky z daní je dost mazec. Teď už není žádna odpočitatelná položka nebo jak se to dřív jmenovalo z daně? Díky moc za vysvětlení stávající situace....Zuzka

krásná ilustrace!!!

Obrázek uživatele Tomáš D

Lucko,
já myslím, že to stačí, protože je to hezky a přehledně vysvětleno. Teď jen ještě srovnat se s termíny typu "bonus" a "odpočet", tj. odpočet je na poplatníka a jde jen do nuly a bonus je na děti a může jít i pod nulu...
Tom

PS: Jsem teď v Maďarsku na školení o auditování, šílená nalejvárna, milióny definic... a najednou mi to účetnictví přijde ve srovnání s tímto jako brnkačka, byť jsem měl na SŠ i VŠ z ekonomiky pokaždý trojku :-(

Tak ještě jednou podrobně

Obrázek uživatele Lucka V.

1. Každý má nárok na odpočet na sebe.

Pracuji, jsem oSVč, dohodář bla ..... Vždy můžu uplatnit odpočet. U zaměstnanců v klasické pracovním poměru je ta výhoda, že odpočet uplatním v každém měsíci, tedy nemusím čekat na roční zůčtování.

Tento odpočet není ničím podmíněný ( kromě toho, že musím něco vydělat, jinak nemám z čeho odpočítávat ) Pouhou vaší existencí máte na tento odpočet nárok.

2. Následují další odpočty které už jsou podmíněné. tedy splnuji nějakou podmínku a tím získám další odpočet.
- manželka. Můžu si odečíst za manželku ale ta nesmí vydělat víc než 68 000 za rok. ( ona si uplatní odpočet na sebe když vydělá ! )
- studium - musím splnovat podmínky studenta
- ZTP
atd.

Tyto odpočty mi nulují vypočtenou daň z příjmu do nuly.

3. daňový bonus. Má na něj nárok jen jeden z manželů, Ten co uplatňuje musí zpravidla doložit, čestné prohlášení toho neuplatňujícího, že to skutečně nedělá.

Daňový bonus jde do plusu, takže pokud vychází odpočet do mínusu tak vzniká nárok na bonus který je vyplacen.

Příklad:

základ daně je 10 000
daň z toho je 1500
odpočet 2070
neplatím daň

x

základ daně je 20 000
dan je 3000
odpočet 2070

zbývá 930
odpočet na dítě je 1100 ( je to ted méně já vím:)
Fu mi vrátí 170 korun.

Tímto končím účetní poradnu :)

ahoj, pokud si nezčala

ahoj, pokud si nezčala pracovat k 1. dni v měsíci, tak nemáš v první výplatní pásce slevu na poplatníka, ale od další bys ji měla mít. Z této výplatní pásky to dostaneš v ročním zúčtování. Jinak děti si uplatňuje jeden s partnerů/manželů.

snad jsem trochu pomohla, minulý měsíc jsem to také řešila

Hanka

:-((

Chjo to si mě teda Tome moc nepotěšil...:-(( Ta výplata bez toho odpočtu vypadá dost zajímavě:-(( No ale bude lepší když si to uplatní manžel, já bych to celý nedala... Díky za info Zuzka

nejde

Obrázek uživatele Tomáš D

Uvidíš, co napíše Lucka, ale to určitě nejde. Máš nárok na 24840 Kč ročně. Buď ho uplatníš (v zaměstnání) každý měsíc ve formě 2070 Kč úlevy na dani, NEBO v ročním zúčtování daně Ty sama, NEBO v ročním zúčtování daně Tvůj manžel. Dvakrát ho pro sebe uplatnit nemůžeš. Na stejnou úlevu má nárok i manžel (tak jako každý zaměstnanec v této republice), tomu se to určitě strhává měsíčně ze zálohy na dani a má to na výplatnici.
Tom

Lucko,

takže si můžu uplatnit já ten klasický měsíční odpočet 2070kč a manžel (taky ho uplatňuje ročně, myslím, že to jinak nejde) pak ten roční na mě taky? To by bylo super:-) Dneska nestíhám, ale zítra se zkusím na té účtárně stavit...Zuzka

Hlídat si

Já si myslím, že se klidně účetní zeptat můžete, já se ptám pořád. Někde si vše hlídali a sami mi řekli, jaké jsou možnosti. Někde jsem se odpočtu musela dožadovat sama - ani nevěděli, že něco takového existuje.....takže pokud máte podepsané prohlášení, odpočet by měl proběhnout.

Pokud se Vám to nezdá, zavolejte si. Už se mi nejednou stalo, že jsem potřebovala odpočet někde zrušit a zapomněli na to a odpočetli mě na dvou místech 2x....nebo mi to naoapak místo zrušení na 1 měsíc zrušili úplně. Sice to už člověk musí podepisovat, ale absolutně se v těch kolonkách neorientuju, tak jsem spoléhala na účetní....bojím se těchto "nepřesností" kvůli finančáku (i když si to podle účetních prý nemá jak spárovat), takže v nervu jsem z toho byla já! Takže já jsem raději za otravnou, než pak přicházet zbytečně o peníze, nebo, nedejbože, platit nějaké penále.

Když pracují oba manželé

Obrázek uživatele Lucka V.

Tak odpočet na manželku neuplatňuji u zaměstnance měsíčně, ale až v ročním zúčtování, kdy mi zaměstnanec dovalí potvrzení o manželčině příjmu. Do měsíčního to pokud vím ani dát nejde, právě proto, že rozhodná doba je rok. Možná to jde, ale já to rozhodně nedělám.

každý má nárok na odpočet. Takže pokud na své pásce odpočet nemáš, rozhodně si za účetní zajde. Některé jsme hodné fajn ženské, co zaměstnancům všechno hezky vysvětlíme :)

Jani

takze muzu uplatnit bud slevu ja na "sve" dani a nebo si me muze uplatnit manzel, takze oboji nejde? Ja si naivka myslela,ze to spolu nesouvisi,ze pokud proste nevydelam vic jak tech 68tis.tak si me uplatni,ale vubec me nenapadlo,ze ja budu mit vyplatu bez toho odpoctu..... Jinak takovy to ruzovy prohlaseni mam podepsany. No noc,zitra tu ucetni teda asi zkusim... Zuzka

Ahoj Zuzko, pokud si

Ahoj Zuzko,
pokud si nevyděláš víc jak 68 tisíc, tak si může Tvůj manžel uplatnit slevu na vyživovanou manželku.
Tobě slevu na poplatníka zřejmě neuznávají, protože jsi nepodepsala prohlášení, že slevu uplatňovat chceš. Navíc sleva na manželku je vyšší, než máš Ty daně. Ale záleží na tom, jak vysoké daně platí Tvůj manžel. Chtělo by to propočítat, co se víc vyplatí. Pokud má malé daně (případně bonus na děti), tak si slevu na Tebe ani nebude mít z čeho uplatnit. Tady už se vyplatí počítat.
Pokud bys dávala daňové přiznání, tak si slevu můžeš uplatnit dodatečně v tom přiznání.
Jana

odpočty

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Zuzi,

já odpočet na poplatníka 2070 Kč za měsíc na výplatnici mám, plus tam mám ty děti. Jinak je to na peníze úplně jedno, kdo si odpočet uplatní, ale většinou je to manžel, protože ten to tak má po dobu Tvé RD a pak už se to té rodině nechce (zbytečně) složitě měnit. Na těch 12x2070 na poplatníka = 24840 Kč máš každopádně nárok a můžeš to uplatnit buď Ty v ročním zúčtování daně, nebo manžel jako odpočet na Tebe. Jednodušší si myslím bude, když si to uplatníš sama.

Tom

zavolej

Obrázek uživatele Spider17

Zuzi pokud by jsi potřebovala podrobné vysvětlení, zavolej mi... Ahojky

ahoj,

,

:-))

Moc díky za odpověď:-)) Tady je to s účetníma jako všude ve velké státní organizaci...takže to zatím odkládám:-) Jinak už jsem taky hledala a šlo mi právě o tu odpočitatelnou položku na poplatníka tj. 2070kč měsíčně, ta mi odečtena nebyla, tak nevím čím to je... Jsem ještě stále na RP až do července a taky jsem nastoupila až v půlce měsíce...tak asi uvidím další měsíc jak to tam bude či nebude. Toto je nárokovatelné pak při ročním zúčtování v březnu, to si myslím, že by mi měli vrátit daně vpodstatě celý, protože ta sleva je 24800kč ročně a to teda mít do konce roku nebudu. Akorát nevím jak jestli to můžu uplatňovat, když ještě chci, aby si mě manžel odečetl za letošní rok z daní taky těch 24800kč (protože nevydělám víc jak těch 68tis./rok), ale to je na sobě asi nezávislé, ne? Chjo, sem si měla dát během studia i to účetnictví... Zuzka

Ahoj,

Obrázek uživatele LadaVac

co já vím,tak se odpočítává za děti a ty může mít na sebe jen jeden,většinou je to chlap.Jinak že částka bez daní a tu,která ti opravdu dopotuje na účet je sakra rozdíl,to tedy je:(
Mrkni sem,tady je nějaké vysvětlení možných položek na tvé pásce
http://www.mesec.cz/clanky/vyznejte-se-ve-sve-vyplatni-pasce/
Jinak bych se nebála jít za účetní a zeptat se,co jednotlivé položky znamenají.