Skip to main content

filtrační konvice, vhodnost vody

Obrázek uživatele Janact
Posted in

pěkný den všem,
jelikož budeme přecházet na městskou vodu, ještě 1x se vrátím k vhodnosti vody....

Určitě budeme pořizovat nějakou filtrační konvici.
Zaujala mě tady doporučovaná BRITA, přesto, chci se zeptat:

1) Používáte nějakou filtrační konvici Vy? případně jakou? a dáváte tuto vodu pít dětem? Myslím k přímemu pití, rovnou z konvice? od jakého věku?

2) A od jakého věku byste dali dětem pít vodu z kohoutku nepřefiltrovanou?

3) U konvice BRITA jsem si přečetla následující:
"Filtrovaná voda je vhodná i pro malé děti. Ale vždy je třeba upozornit, že pro přípravu dětských jídel musí být jakákoliv voda převařena. To platí i pro filtrovanou vodu"
- Tzn. vy tuto vodu dětem k pití převáříte???
- Co znamená pojem "malé" dítě? Do jakého věku? :-)))

celkem sporné otázky, je mi jasné, že se všichni výrobci podobnými výroky všemožně chrání a že co kraj to jiná kvalita vody, ale jen tak všeobecně mě to zajímá..

Abych to tak shrnula, jde mi zejména o to, zda můžou přefiltrovanou vodu z konvice pít 3leté děti? A to nepřevařenou, k přímému pitnému režimu. Dáváte jim ji?

Děkuji za všechny názory

Jana

my máme filtr Dionela

nevím, jestli nejsem mimo diskusi, ale my si nechali namontovat filtr na vodu Dionela a jsem spokojená. Beru skrz něj všechnu vodu na vaření (někdy také ne, ale většinou ano). Filtr vydrží tuším rok. Už je to déle, ale tuším, že tam psali, že má voda pak parametry kojenecké (s příslušným filtrem, mají jich vícero druhů) a pak jsem nepřevářela.

Tome ,díky za info.Já budu

Obrázek uživatele Jana_4447

Tome ,díky za info.Já budu dávat zítra nový filtr,tak uvidíme,jestli bude další v pořádku bez teček.

černé tečky

Obrázek uživatele Tomáš D

Tak teď mi Jitka psala z práce, že ty černé tečky mají. Též tam používají patrony Brita Maxtra.
Tom

Brno

Ono je to s tou vodou těžké. My máme v Brně dost tvrdou vodu (třeba po příjezdu na hory cítím hned rozdíl při umývání vlasů:-)) a četla jsem někde článek, kde rozebírali, jestli nejde plošně změkčit.
A právě tam psali nějací odborníci, že to samozřejmě jde, ale že by se tím zničily látky, které jsou tělu prospěšné. Že ta naše voda se blíží kojenecké a kdyby ji změkčili, tak by kvalitou dost klesla. Takže stojí za to radši koupit do pračky změkčovač než pít celý život horší vodu:-).

černé tečky

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,
jak jsem slíbil, píšu. Dali jsme tu novou patronu a černé tečky nemáme... tak fakt nevím, čím by to mohlo být... Možná by stálo za to napsat dodavateli a žádat o vysvětlení...
Tom

dám vědět

Obrázek uživatele Tomáš D

Určitě se ozvu, Jani. Máme ještě dva ty starší v zásobě a zítra dorazí nová várka. Za cca 4 dny nám končí filtr, co máme v konvici, schválně dám nový z té novější várky.
Tom

Nám právě dřív taky ne,taky

Obrázek uživatele Jana_4447

Nám právě dřív taky ne,taky jsme koupili v akci 6+2 a máme druhý vyndaný a dělají to oba.Tak dej Tome vědět,jak jste pochodili s novými filtry.

objednáváme nové, tak uvidíme

Obrázek uživatele Tomáš D

My používáme patrony, které jsme nakoupili někdy v lednu a ty to nedělají. Teď jsme ale objednali nové, zítra maí dorazit. Tak uvidíme, jestli ty to nebudou dělat. Kdyžtak je ihned vyreklamujeme. Ale ty co máme to fakt nedělají.
Tom

Ahoj,jsem ráda,že jste téma

Obrázek uživatele Jana_4447

Ahoj,jsem ráda,že jste téma otevřeli,protože jsem se zrovna chtěla zeptat na ty černý tečky.Poslední dobou je taky v konvi máme a nevim,co s tim.Většinou jsou usazený na dně,takže když mám v konvi zbytek,tak to vyleju.Dřív jsme to určitě neměli.

cerne tecky

Obrázek uživatele Tomáš D

Tak jsem si to poradne prohlidl, i proti svetlu a nic jsem neobjevil. Ani me moc nenapada, cim by to mohlo byt. Kazdopadne to je na reklamaci patron, jestli neni nejaka vadna varka. Ale skodlive by to byt nemelo, kdyz skrz to proteka pitna voda...

Taky máme černé tečky

Tak nám to taky dělá a pak si nejsem jistá, jestli to vůbec můžu dát dětem pít, takže jsem začala znovu kupovat kojeneckou vodu. Žaneta

-

Jojo, Maxtra. Z vody z konvice dělám dceři kaši. Naliju si trochu do misky a ohřívám v mikro. V té trošce vody jsou ty ťupky vidět, jinak bych si toho možná nevšimla.

nestává

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Zuldo,
zatím jsem nic takového nepozoroval. Ale to je divné, to by samořejmě nemělo... Používáš taky Maxtra?
Tom

Díky

za info i za vytažení tématu.
Stává se Vám, že v přefiltrované vodě plavou černý tečky z filtru? Mně poslední dobou skoro pořád. Neuvědomuju si, jestli to bylo před novými filtry nebo po. Každopádně každou chvíli vodu vylévám.

objevil jsem akci na filtry Maxtra 6 ks

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,
vytahuju toto starší téma, protože je dobrá akce na filtry Brita Maxtra v balení 6 ks, jeden vychází na 83 Kč. Třeba se někomu může hodit.
http://www.originalnifiltry.cz/cz/e-shop/609757/c35207-brita-maxtra-filt...

Tom

-

Do minulého týdne jsem kupovala přes bonus program ČS, už mi ale došly body. Minulý týden jsem prvně objednávala přes net, konkrétně přes supervyprodej.cz , druhý den jsem filtry měla doma a jeden vyšel na stovku i s poštovným, ale brala jsem tři sady po 4ks. Koukala jsem, že i na MMB jsou celkem dobré ceny.

Ahoj,chci se zeptat,kde

Obrázek uživatele Jana_4447

Ahoj,chci se zeptat,kde objednáváte nové filtry.Já je teď objednala na stránkách brita a za chvíli jsem zjistila,že třeba na stránkách nakupte-výhodně.cz jsou o dost levnější.Kde máte vy dobrou zkušenost? Díky Jana

.

Obrázek uživatele RenataM

a tak je to asi se vším. Něco se vychválí a za chvíli se zdá, že jde o věc zdraví škodlivou. Je třeba asi vše brát s rezervou.

článek proti filtračním konvicím...

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,
tento článek mě dnes docela dostal...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/264172-filtracni-konvice-berou-v...
My ale stejně používáme filtrovanou vodu převážně na vaření čaje. Ale i tak to filtrování asi nebude úplně košér...
Tom

Přestala nám fungovat baterie?

Obrázek uživatele KovAli

Ahoj.
Konvici Brita máme už několik let, filtr jsme měnili dle ukazatele. S chutí vody jsme moc spokojeni.
Jenže nedávno nám přestal fungovat ukazatel baterie! Zkoušeli jsme rozmontovat a vyměnit baterii, ale nic nepomohlo. Mám ale dojem, že je tam "pohon" částečně na solární energii? A k tomu jsme při rozdělání objevili kolem spodku víka pěkně chlupanou černou plíseň.
Nevíte někdo co s tím ukazatelem? A co s tou plísní? Jak často konvici a čím vymýváte? Dáváte do myčky? My jsme vždy při výměně filtru umyli jarovou vodou a opláchli, víko jen opláchli...
Ali..

My máme kojeneckou

Jé já to vůbec neřešila a teď tu koukám na tu diskusi. Tedy první dítko bylo komplet na kupované kojenecké. Pak nám tady vyměnili komplet vodovody a hlavně zdroj vody. Předtím byla děsně tvrdá, všechny spotřebiče nám trpěly. Jakmile nám změnili zdroj, voda byla chuťově vynikající.
Když jsme čekali další potomstvo, zavolala jsem si na vodárny se žádostí o rozbor vody a tam mi k mé velké radosti sdělili, že naše hodnoty odpovídají kojenecké. Do roka jsem převařovala od roka pijí normálně z kohoutku a my také.
Myslíte, že i kojeneckou dle rozboru máme filtrovat?
Namísto filtrační konvice máme skleněnou karafu "voda pro afriku" :-)

-

My těch 100 l uděláme určitě taky, možná až 150. Konvici doplňuju několikrát denně, pijeme z ní a vařím z ní kafe.
A používám jí i pro miminko. Sice ještě vodu nepije, ale dělám z ní kaši a někdy potřebuju naředit příkrm. Nepřevařuju jí. Nejspíš to není ideální, ale prostě to dělám takhle.

Ahoj Tome, díky za odpověď.

Obrázek uživatele Jana_4447

Ahoj Tome,
díky za odpověď.

Nám v konvici teda voda

Nám v konvici teda voda nestojí, přefiltruju tak 3-4 dávky denně a to ji používáme jen na pití.
Takže těch 100 l měsíčně asi přefiltrujeme. Jsem zvědavá, jestli se ke konci životnosti filtru změní chuť vody, jestli to poznáme.

voda a obsah bakterií

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Jani,
podobný text je i na většině kojeneckých vod. Je to kdyby náhodou někdo onemocněl z toho minima bakterií, které tam mohou zůstat, aby byl výrobce krytej. Filtr neodstraní všechny bakterie, jejich přítomnost ale výrazně sníží. Podle mě se upozornění vztahuje na děti po transplantaci orgánů, po chemoterapii, atd. Ne na děti, které trpí často na rýmu...

Tom

Ahoj,my máme konev už

Obrázek uživatele Jana_4447

Ahoj,my máme konev už dlouho.Teď jsem si četla informace o konvi a filtrech na Brita stránkách,tak jen přidávám odkaz,kdo by si chtěl počíst.

http://nakupujte-vyhodne.cz/faq-brita-konvice-filtry-maxtra

Jen mě tam překvapila informace,že děti se sníženou imunitou,by měli pít pouze převařenou vodu a to i filtrovanou.Syn má imunitu sníženou a vodu mu dáváme bez převaření.Tak by mě docela zajímalo,co je na tom pravdy.

ahoj, já nejdřív filtrační

ahoj, já nejdřív filtrační konvici hrozně chtěla ale pak jsme se ptali nějakého pána vodaře, už přesně nevím jeho obor zaměření ale myslím že to bylo něco jako čištění studní a říkal nám, že každá stojící voda se kazí a že filtrační konvice jsou blbost, známí konvici mají a říkají že jim voda chutná hořce, další dvě rodiny v našem okolí konvici používají a jsou spokojení, tak nevím jestli nakonec konvici pořídit, když vidím, že vy jste spokojení, děkuju za toto téma, mám o čem přemýšlet

100 litrů

Obrázek uživatele Tomáš D

Já myslím, že těch 100 l vody k přefiltrování za měsíc je docela hodně, to asi ne každý přefiltruje. To by musel každý den přefiltrovat minimálně 3 litry. Takže se plus minus dá říci, že ten měsíc filtr vydrží určitě a displej na to upozorní. Může ale vydržet i o něco déle, závisí na tom, jak moc to využíváte.
My ho měníme vždy po měsíci, nenecháváme ho déle, jsme tak nějak smíření s tím, že měsíc provozu nás stojí těch 110 Kč, co stojí patrona.

Tome, aha:-) To je teda dost

Tome, aha:-) To je teda dost k ničemu. Měla bych si přečíst návod, četl ho jen manžel a já jsem si nevím proč myslela, že to měří litry. Jak se teda pozná, že je nutné vyměnit filtr, jen podle chuti?

Brita konvice a filtry

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Ivano,
ten BritaMeter počítá týdny, ne litry. Takže teoreticky pokud byste filtrovali vodu i pro zalévání květin a přefiltrovali za 14 dní 100 litrů, bude vám meter ukazovat ještě 50%, přestože filtr bude vypotřebovaný. To nás trochu zklamalo, myslel jsem, že to počítá litry podle průtoku. No nevadí, za 680 Kč nečekejme zázraky, že?
Ale jeden poznatek za 2 měsíce používání - voda je chuťově dobrá i na samém konci životnosti, ale díky tomu, že ji používáme i na vaření čaje, jsme zjistili, že vodní kámen plně vychytává jen 14 dnů, pak už nějaký zůstává. Poznáme to podle dna konvice. Jakmile uplynou 2 týdny, na dně se začne usazovat kámen, ale rozhodně ne v takové míře jako u nefiltrované vody...
Kupujeme druhý kus pro tchána k narozkám :-)

Tom

Tak jsme konečně koupili

Tak jsme konečně koupili konvici, tuhle: http://vodni-filtry.heureka.cz/brita-elemaris-cool-meter/. U nás je to obrovský rozdíl v chuti a vůni. Používáme ji 14 dní a ukazuje 50% náplně, tak to odpovídá tomu, že by to mohlo vydržet zhruba měsíc. Návod byl i v češtině, ne v oficiální brožurce, ale tištěný zvlášť.

Ještě doplním: Kupovali jsme ji taky na www.mader.cz a přišla za pár dnů a v pořádku. Chtěla jsem ji vzít na osvědčeném mall.cz a vyzvednout osobně, ale byla tam snad o 500,- dražší.

Tome

já jsem na to narazila v nějakém eshopu, nepřišlo mi to moc výhodný kvůli poštovnému, tak jsem se tím víc nezabývala.
Jinak jsem jukla na filtry, mám nenačatou krabičku po 2ks. Je v češtině. Popisky na krabičce i návod. Ale jak už jsem psala, nemyslím, že by to znamenalo rozdíl v chuti nebo kvalitě.

Recyklované filtry

Ahoj,
tady dávám odkaz na recyklované filty do konvice:

http://nakupujte-vyhodne.cz/brita-filtry-maxtra?product_id=319

Já mám použité filtry doma nasyslené, ale jsem líná je zatím vyměnit. Ty recyklované vycházejí za méně než stovku za kus.
Osobní zkušenosti s tím nemám, ale vím už dlouho, že se dají vyměnit.
Jana

moje zkušenost s filtrem bez českého popisu

Obrázek uživatele Tomáš D

Tak jsme dnes vyměnili filtr za nový - koupený bez českého popisu (v zásilce s filtry jsme nenašli ani překlad do ČJ). Vodu jsme ochutnali a je dobrá, bez zápachu po chloru, jako kojenecká voda. Tak jste Jani asi měli smůlu, že vám prodali ty filtry staré...
Ale proč vracím toto téma do hry - už jste někdo slyšel o tom, že by někdo vykupoval staré použité filtry a se slevou Vám za ně dal filtry nové? U nás v Rychnově to dělají, akorát netuším, k čemu je to dobré. Ale napadlo mě, že tu cartridge nějak rozdělají, vymění náplň a dají zpět. Přece jen ta cartridge taky něco stojí....

Tom

Tome

Obrázek uživatele Janact

e-shopu kulczycka nebo její příbuzní - no, naštěstí jsem zboží vymámila :-)

no, moje je to taky taková první špatná nebo spíš nepříjemně, otravná zkušenost s e-shopem. Platíme předem převodem z 90% a vždy vše proběhlo hladce.

J.

konvice

Obrázek uživatele Tomáš D

Takže dotspot nebrat -
Jani, tos měla vážně smůlu, skoro, jakoby zakladatelka toho e-shopu byla kulczycka nebo její příbuzní :-(((

Ivano, My jsme kupovali v MadeR za podobnou cenu:
http://www.mader.cz/simpleSearch?page=0

Ale s osobním vyzvednutím na prodejně v Hradci Králové, kde jsme platili v hotovosti. Měli jsme ji asi do 3 dnů. Skoro mě děsí ta smůla na e-shopy. Já jsem poslední dobou kupoval možná 10x s platbou převodem před dodáním a vždy jsem měl zboží do 3 dnů doma. Ale jak to tak čtu, není to vůbec pravidlem...

Tom

Ahoj já jsem se ještě

Ahoj já jsem se ještě nerozhoupala konvici pořídit, ale jsem ráda za další zkušenosti. Tome a další co jste spokojení, v kterém obchodě jste ji prosím kupovali? Vidím, že dotspot nebrat:-)

-

Obrázek uživatele Janact

no manžel to udělal přesně jak píšete. strčil maxtru do otvoru a dvě dávky vylil ke kytkám ...
myslela jsem jestli se nemá někdě něco otevřít nebo tak...

tak nevím, asi máme moc zhýčkané chutě - přes 3 roky jsme pili jen kojeneckou vodu... :-)

o ten návod jsem si napsala k prodejci.

Filtry sem kupovala tady, stejně tak i konvici:

http://www.dotspot.cz/Brita/2017-BRITA-Maxtra-patrony-3-1.html

ale už bych tam nekoupila nic -
konvici jsme zaplatili předem převodem, po cca 4dnech, pán volal, že platba došla, ale že kolegyně omylem zapoměla zablokovat, takže jí prodali v kameném obchodě a jestli nechci jinou barvu, nechtěla jsem, s tím, že si počkám.
to pochopím, stát se to může. Slíbil, že jí další týden dodají.
Týden ušel jako voda - konvice ani zpráva co se děje nikde.
tak jsem psala maila, na kterého nikdo nereagoval,tak jsem psala druhý mail - pak jsem se podívala na stránky a vidím - "konvice skladem, k dodání ihned!"
tak to už mě docela dožralo a napsala jsem třetí mail, na který mi přišla odpověď - že mi byl poslán mail (bohužel do dnešního dne nedorazil) s informací a že konvici zrovinka naskladnili,,,
no dnes konečně dorazila cca po 3týdnech od objednávky (objednávala jsem s tím,že je skladem a ihned po připsání platby bude expedována) , ale bez návodu v ČJ....

tak možná mi ta voda zhořkla tím vším a nechutná mi :-(

díky.

Zuzko,

Obrázek uživatele Tomáš D

Aha, tak to byl ten typ akce, jak o něm mluvili v telce. Den před platností akce zdražili o 100% a pak na to hodili -30% :-)))

Tom

Tome

já je zatím kupovala jen přes bonusprogram ČS. Nedávno je měli v tescu, v akci 2 ks za asi 350. To mi nepřišlo až tak dobrá cena.

kde koupit filtry?

Obrázek uživatele Tomáš D

Jo a kde kupujete filtry?
Já našel tady v tom e-shopu nejlevnější:
http://www.originalnifiltry.cz/cz/e-shop/c35207/brita-maxtra-filtry.html

Nedají se koupit někde v kamenném obchodě, abych nemusel platit poštovné a balné?

Tom

konvice a český návod

Obrázek uživatele Tomáš D

Jani, též jsme k tomu dostali návod v ČJ. Pokud Ty ne, je to chyba prodejce. Ale dá se najít na internetu...
Též si myslím, že se moc chyba udělat nedá. Filtr strčíš do připraveného otvoru a 2 dávkami přefiltrované doby zaliješ kytky. Rozdíl v chuti jsme poznali ihned. Vaříme z té vody čaj a vůbec se nám nedělá v konvici kámen. Tak jsem zvědav, kdy začne...
Tom

Jani

návod v ČJ mám. Nic špatně jste podle mě nemohli udělat. Vybalíš filtr, zacvakneš ho dovnitř do konvice. 2x naplníš a vyleješ, hotovo (návod je i u filtrů). Rozdíl v chuti a zápachu je poznat hned, ale je fakt, že čím déle konvici používám (a odvykám chuti přímo z kohoutku), tím víc ten rozdíl cítím.

Ahoj, my máte taky Britu a

Ahoj, my máte taky Britu a filtr nám vydrží vždy celý ten měsíc, max o 3-5 dnů méně. My tu máme hodně tvrdou vodu, tak filtrovanou používám i do rychlovarné konvice a jak se začne dělat kámen, je čas měnit filtr ... a to právě vychází zhruba po tom měsíci. Jinak na chuti vody před koncem filtru a s novám rozdíl nepoznám. K.

:-(

Obrázek uživatele Janact

tak jsme po šílených peripetiích dnes obdrželi konvici BRITA.
Bohužel bez českého návodu :-( Chci se zeptat, je to běžné? Nebo vy jej máte?

A voda teda chutná úplně stejně jako bez filtrace - jelikož nemáme ten návod - nevím jestli jsme vše udělali správně :-(
poradíte?

díky
J.

filtr 17. den - zprávička

Obrázek uživatele Tomáš D

Tak se hlásím, používáme již 17. den filtr Brita Maxtra a zatím ťuk ťuk, voda chuťově i tvrdostí jako na začátku filtrování. Uvidíme za 13 dnů, až skončí životnost...

Tom

-

Včera jsem měnila filtr už po 3 týdnech. Asi jsme filtrovali víc. Najednou byla voda hnusná. Takže pach a chlor po chuti i zápachu poznáte bezpečně. Kor když už si odvyknete. Ale ty chemické látky, o kt. píše Subaru, asi těžko. Taky mě zajímá, co napíše.

Jani

Obrázek uživatele Tomáš D

Jani,
proto by mě zajímalo, jaké látky začal filtr propouštět. Všechny asi ne, protože řada z nich se likviduje předpokládám navázáním na složky filtru za vzniku nerozpustných sloučenin. Uvidíme, co subbarru

chlor a tvrdost vody

Obrázek uživatele Janact

myslíš, že ani ten chlor a tvrdost vody se nepozná po chuti?

když přijedeme někam, kde mají měkkou vodu ihned to poznám po chuti od té naší tvrdé a třeba v rychlovarné konvici by se to taky mělo poznat, né? Rozdíl usazeného vodního kamene s novým filtrem a kdyby přestal účinkovat, tak se to tam začne usazovat víc... a vůně chloru je snad také poznatelná....

No, nezbude mi než věřit konvice je objednaná :-)

J.

Jani

Obrázek uživatele Tomáš D

Právě nevím, Jani, jestli by se to na té chuti poznalo... většina látek, které filtr má vychytávat, je bez vůně a zápachu. Ale též věřím výrobcům, že by si to nevzali na triko. Uvidíme, jestli se subbarru ozve, u jakého filtru to zkoušeli. Třeba u toho starého a třeba to byl důvod, proč je nyní nahrazují novými Maxtra filtry.