Skip to main content

Ahoj, našla jsem docela zajímavý odkaz, tak jsem si řekla, že se podělím - je to video o hrubé stavbě, podrobně vysvětlené, jak se mají dělat základy a tak - třeba se vám to bude hodit, jestli právě stavíte domeček:
http://www.ytong.cz/cs/content/pracovni-postupy-ytong-jak-na-to.php

stavevbní dozor by měl být na

Obrázek uživatele Vladkax

stavevbní dozor by měl být na stavbě min 2x denně, v určitých chvílích skoro nonstop. U nás to dozoroval manžel (architekt) , samozřejmě to s prací bylo těžko stíhatelné, takže byl na stavbě jen jednou denně a to bylo málo. Proto by měla být ta smlouva důkladně ošetřená právníkem.

Lucko

No to je právě přesně ono. V paneláku je výbor, když si clovek staví pro sebe, je na to sám. A nebo je cesta do někoho zaplatit. Je to drazsi v tu chvíli, ale třeba jen na sroubkach apod. se to muze zaplatit. On dělá i klasické vyberko. Diky

Zuldo

Obrázek uživatele Lucka V.

Projekt na rekonstrukci nám dělala firma, součástí projektu byl i položkový rozpočet. Tento vynulovaný byl pak součástí výběrového řízení na realizační stavební firmu, která ho vyplnila a navrhla tak cenu díla. Z té už pak uhýbali jen pokud nebylo zbytí a důvody byly vždy popsané ve stavebním deníku. Příklad stavební firma navrhla že musí přidat nějaké šrouby do oplechování střechy ( zdánlivě maličkost, ale u paneláků navýšení ceny o desetitisíce ), konzultováno s projektantem ( autorský dozor jsme měli naceněn v projektu ) a teprve potom odsouhlaseno v deníku a následně dokoupen materiál a navýšena cena.
I když na vlastní dům asi člověk nedělá výběrko, já už bych se, kdybych někdy stavěla, chovala stejně jako ve výboru. I laik si toho dokáže dost ohlídat a nenechat se zbytečně okrást. Akorát to sežere hrozně moc času a nebo peněz za opravdu kvalitní stavební dozor. Protože aby ten dozor k něčemu byl tak na té stavbě ten člověk musí opravdu být a to stojí prachy.

Tak u nás

Obrázek uživatele LadaVac

typový projekt a firma jiná,ta nám dělala rozpočet a dodržela ho přesně,žádné platby navíc.

-

Ano, pokud je pořádný projekt a položkový rozpočet, pak ano. Ale já takové zkušenost nemám. Kdo vam položkový rozpočet dělá? Projektant?

Souhlas s Vladkou. Sice mam

Obrázek uživatele Lucka V.

Souhlas s Vladkou. Sice mam zkusenosti jen s rekonstrukci panelaku ale neplatili jsme ani korunu navic nad polozkovy rozpocet. Stavebni a autorsky dozor. Peclive vedeny denik. Kontrolni dny na stavbe. Jeste jsme usetrili za nedodrzeni terminu

Zuldo, my jsme neplatili ani

Obrázek uživatele Vladkax

Zuldo, my jsme neplatili ani o korunu za vícepráce navíc :-) Projekt je jedna věc (s důkladným položkovým rozpočtem), ale podle mě nejdůležitější je smlouva kontrolovaná právníkem. A pak pořádný stavební dozor.
Přeji, ať se vám vše podaří podle vašich představ, je radost číst popis vaší cesty k architeltovi, jsem za to ráda. Tak ať si padnete dobře v názorech a vše ať funguje na jedničku!

-

My právě nechceme stavět sami, stavěla by nám firma. Vyšší kvalitou projektu se určitě ušetří, o tom jsem přesvědčená. A že by nějaká firma spočítala přesně cenu domu a pak to přesně dodržela, tak to je sen. Ale nevěřím, že to tak v reálu funguje. Tedy pokud nevybereš z typového projektu, kdy dům pak staví ta konkrétní firma. My si z typového prostě nevybereme.

Zuldo,

Obrázek uživatele LadaVac

pokud si budete stavět dům sami,tak na realizaci opravdu můžete ušetřit.Jinak nechci brát naději,ale řekla bych že ne.U nás to vyšlo přesně dle stavebního plánu,takže nemůžu říct,že by nás něco překvapilo,ale bylo to asi díky tomu,že finanční realizaci nám dělala firma,která pak přímo dům stavěla.
Přeji,ať se daří.

Tak jak jsme pokročily

Vladko, Katko. Máme za sebou první schůzku s architektem, a už mi to konečně do sebe vše zapadá. Tušila jsem, o čem mluvíte, ale až když mi vše dopodrobna vysvětlil, pochopila jsem vše do detailu. A došla k závěru, že to je právě to, co hledám :)
Příčí se mi totiž práce projektantů: Tak jak to chcete, bez rady, bez nápadu.
Děkuji za rady. Částečně mi při hledání pomohly Vaše odpovědi, částečně náhoda. Nejsme velké město, přesto jsem cestou ze školy, kdy jsem náhodou zabočila do jiné ulice, narazila na dům, a vylétlo ze mě wow. Sto let starý dům, tak vkusně přistavěný a upravený, že bylo na pohled jasné, že to dělá odborník. Přes katastr jsem zjistila, že dům je mé známé a už to jelo :)
Člověk za to zaplatí, to ano. Ale přesně ví, na kolik ho dům vyjde. Nemůže nastat situace: tady jsme zapomněli napočítat tuhle příčku, tak zaplatíte o desítku víc, apod. Věřím tomu, že ve finále člověk dost ušetří na realizaci, takže náklady na architekta jsou zanedbatelné.

u stavební čáry je možné

Obrázek uživatele Vladkax

u stavební čáry je někdy možné "diskutovat" nad procentem dodržení té hranice. Někde je v regulativech třeba uvedeno, že se musí držet v min 50% délky, tzn, že polovinou baráku tu čáru dodržet nemusíš. Je dobré se na toto poptat. Anebo žádat ty podmínky výstavby. Obecně vždy radím, aby budoucí stavitel šel na stavební úřad s tím, že bude návrh vlastního domu zadávat architektovi (bez ohledu na to, že pak bude stavět katalogový domek) , sám tomu vůbec nerozumí, ale potřebuje pro to zadání všechny podklady na papíře, s informacemi co se tam jak smí a nesmí stavět. Úředníci jsou většinou rádi, že nemusí nic vysvětlovat a investor není ve stresu, že nechápe o čem je řeč :-)
Těžko si můžeš v katastrální mapě namalovat půdorys baráku,když netušíš, jak bude vypadat
... opravila jsem stavební čáru místo uliční, už jsem zblblá.... uliční je většinou plot....

-

Tu konzultaci bysme dělali právě před navrženém baráku. Až budeme mít hrubou představu, máme si to načárat do mapky a požádat o stanovisko, písemné.My ten pozemek máme docela šikovně. Sice trojúhelníkový tvar, ale prakticky bez sousedů. Soused by mohl být jen z jedné strany, ale ten na pozemku stavět nehodlá. Máme omezení z jedné části, kde vede plyn, takže na části stavět nemůžeme a tuto část jsme dostali. Čeho se bojím, je ta uliční čára, jak píšeš. To už na výstavbě něco říkali, že musíme dodržet odstup od hranice pozemku stejný jako mají sousedi ob tuto parcelu. Tj. 8 m, a to bysme byli nahraný. Ale jsem si jistá, že postupem času odkryju další chuťovky, o kterých píšeš :( A nakonec bude stejně vše jinak.

s tou konzultací až po

Obrázek uživatele Vladkax

s tou konzultací až po navrženém baráku si můžete naběhnout, protože někde je daný odstup od pozemku souseda 3,5m bez ohledu na to, kde má soused dům, jinde je nutno dodržet normových 7m od stěny baráku souseda (pokud ho má na hranici, vy těch 7m vlastního pozmku nemůžete zastavět). Obojí ma velký vliv na návrh toho baráku, umístění oken, orientaci obytných místností, osvětlení a oslunění těch místností atd, pokud tedy nemáte velký pozemek, kde odstup od sousedů nehraje roli... dále tam může být striktně dán tvar střechy, popř i jeho sklon. A taky procento zastavěné plochy, stavební čára a uliční čára. Vše určuje, jak daleko od hranice pozemku je možné stavět. Je dobré si taky uvědomit, kde je veřejné osvětlení (vjezd na pozemek, nonstop noční osvětlení pokojů) a kde jsou přípojné body sítí. Podmínky výstavby jsou základem pro výběr (návrh) baráku
jo a to, že vám paní na úřadě odkýve během konzultace váš návrh vůbec nic neznamená.... příště se na to podívá jiná paní a může mít k tomu jiné připomínky. Když dodržíte psané závazné podmínky výstavby, nemělo by pak dojít k žádným nedorozuměním

-

To jsou super postřehy. Přiznám se, že tohle mě vůbec nenapadlo. Ostrůvek by se dal vyřešit, schodiště už hůř. A máš naprostou pravdu. Člověk na to kouká jinak, když je dětem 8 a 5 a jinak za pár let, až si budou vodit domů kámoše apod. Moc díky.
Na stavebním jsem domluvená, že nejdřív přineseme nákres stavby na pozemku s popisem rozměrů (nevím, jak se to jmenuje přesně, ale můžu si to namalovat sama), aby se nám předběžně vyjádřili.

jo jo, u něj někdo přemýšlel

Obrázek uživatele Vladkax

jo jo, u něj někdo přemýšlel :-) fasáda by tedy chtěla trochu učesat, ale dispozičně mi to přijde dobrý. Teda až na tu linku , tam to není dořešené, musí se obcházet ostrůvek do špajzu a v ostrůvku je vedle sebe sporák s dřezem a žádná prcovní plocha. Ale to by se dalo upravit.... Doporučuji taky si důkladně rozmyslet, zda vám bude vyhovovat průchozí obývák. Schodiště v obýváku sice vypadá skvěle, ten obývák se tím zvětší, ale furt to bude průchozí hala.
Jo a na stavebním úřadě si zjistěte regulační podmínky výstavby, odstupy od sousedů, sklony střechy, celková výška baráku atd. Je jedno, co stojí v okolí, ty podmínky se můžou měnit ....

-

Ano, to je on. Co na něj říkáš?
Právěže v Nehvizdách, ani z katalogu od Canaby, jsme nevybrali.

nemáš na ten dům odkaz? Na

Obrázek uživatele Vladkax

nemáš na ten dům odkaz? Na stránkách těch Nehvizd ho nevidím... od jakého je to dodavatele? Jo a jaká je vaše cenová představa?
Je to tento?
http://www.hoffmann.cz/rodinny-dum-abele

Holky

moc díky. Pro mě jsou tyhle zkušenosti strašně cenné.
Vzorové domy Nehvizdy. Máme to ne nedosažitelně daleko, a na rozjezd dobré. Prohlídli jsme tři domky, potřebujeme min. 5+1, takže menší jsme vynechali, krom bungalowu. Dispozičně se nám celkem líbily. Mají velice lákavé nabídky, že člověk opravdu nemusí téměř nic, jen zaplatit :) Ale podle našich představ nebyl žádný. Trvám na polokryté verandě a krytém vstupu z garáže a hlavního vchodu, a nechceme šikminy :( Vchod ze strany, ze Z, orientace na J. Narazila jsem dům ABELE, který splňuje naše představy. Ale je montovaný a hrubá stavba moc drahá.

kde jste se na ty typové

Obrázek uživatele Vladkax

kde jste se na ty typové domky dívali?

Rozdíl mezi architektem a

Obrázek uživatele Vladkax

Rozdíl mezi architektem a stavebním inženýrem je právě v tom návrhu baráku. Klasický stavař neumí číst mezi řádky, podle zadání nerozpozná, co ten investor vlastně ve skutečnosti požaduje, byť hlásí obývák a tři ložnice :-) jen nakreslí dané počty místností, neřeší, jak to tam bude vypadat a jak se tam budete cítit, baráku nedokáže dát osobitou "tvář". Architekt při návrhu baráku už rovnou zakreslí (zjednodušeně) nábytek, abyste si dokázali představit, co se jak do té dané místnosti vleze, např. kuchyni kreslí rovnou s linkou, takže se nestane, že pak nelze pořádně zařídit, protože je tam špatně umístěné okno. A hlavně by to měl navrhnout tak, aby nikde nebyly žádné hluché protory, zbytečně jste nevyhazovvali peníze za něco, co vlastně nechcete. Tzn, že nikde nebude prostor "to tak vyšlo". Ideálně je sehnat někoho na doporučení. Věhlasné jméno neznamená záruku dobrého výsledku, navíc každému sedí něco jiného. Stavební inženýr má navrch oproti architektovi v řešení technických detailů, v koordinaci stavby (statika, prostupy kanalizace, vytápění, chlazení atd) Jsou architekti se stavebním vzděláním, kteří zvládnou obojí, ale většinou mají v týmu toho stavaře.
Co se týká typových domků, jednu dobu bylo pár firem,co si typové domky od architektů nechali navrhnout, jak je to teď netuším, je pravda, že některé dispozice jsou fakt hrozné, nepraktické. Cena se liší velmi, záleží na tom, zda návrh zpracovává arch.kancelář nebo jednotlivec. Je také možné nechat si udělat jen ten návrh, který pak vyprojektuje jakýkoliv stavař. Pak ale doporučuji nasmlouvat si přípomínkování toho projektu architektem, stavaři mají tendence určité důležité "detaily" přehlížet. Jinak znám i pár lidí, co si nechalo udělat nezávisle tři různé návrhy, a pak si vybrali jeden finální. Ale to se jednalo o velkou investici.
Ještě k těm cenám, nám stálo stavební povolení před 8-mi lety 60 tisíc (Praha), bratranec loni platil 80 tisíc (střední Morava). Vždy to bylo včetně instalací a statiky, bez architektonického návrhu, ten byl řešen samostatně.

Projekt jsme řešili cely

Obrázek uživatele KaterinaAd

Projekt jsme řešili cely minuly rok. Nemám tedy zkušenost s projektantem, ale architektem. Už jsme s nim jednou spolupracovali na úpravách našeho současného domu, takže teď už jsme šli najisto. Obecně je asi dobre poradně si projít, co ma architekt za sebou, proste jestli je to vas styl a vkus. Nic se nedá lámat přes koleno a ani jedna strana by neměla dělat velké ústupky.
Výhoda architekta je pro me jasná, on proste "ví":-). Dokáže se na spoustu věci podívat jinyma očima a hlavně ma zkušenosti, to co je pro nás nove a neznáme, s tím on pracuje dnes a denně.
Už si uplne přesně nepamatuji jak šli jednotlivé kroky po sobě, ale na začátku bylo několik schůzek, kde jsme si sdelovali svoje představy a možnosti, pak byli první studie, x variant řešených po mailu, další schůzky až po zadání dílčích projektu specialistům (u nás napr. "Tzv inteligentní dům"). Architekt zpracoval veškeré podklady pro stavební povolení, jednal s památkáři, hasiči, archeology...nakonec připravil polozkovy rozpočet pro výběr stavební firmy.
Nevyhoda je jasná - cena. Je to kvalitní služba za kterou člověk kvalitně zaplatí. U nás to je suma v radu statisíců.
Pokud někdo plánuje domek za 2 miliony s nemá složitý pozemek, je přizpůsobeni typoveho projektu asi reálnejsi varianta.
Kamarádka teď staví taky dům. Projekt asi za 40.000,-. Úpravy asi 20.000 max.. ale ve stylu "chtěli bychom tenhle pokoj o trosku větší - tak posunul 2 čáry, nelíbí se nám dispozice koupelny - 2 návrhy změn v ceně, cokoliv navíc zaplatit, změna jak kdybych ji dělala ja, bez nápadu...

Vladko

to je ale právě to, jak toho architekta najít. Byla bych vděčná za konkrétní tip. Jak jsem psala, typový projekt jsem zatím vyhovující nenašla. A to si myslím, že nemám žádné přehnané nároky. A jaký je tedy rozdíl mezi architektem a projektantem? Díky

úpravu typizovaného projektu

Obrázek uživatele Vladkax

úpravu typizovaného projektu většinou ty firmy nabízí, za nějakou úplatu. Je to nejrychlejší a nejlevnějěí cesta. Pokud chcete domek na míru, sežeňte si architekta, nikoliv stavebního inženýra,je v tom velký rozdíl.A samozřejmě je i velký rozdím mezi architekty. Cena za projekt bude ale několikanásobně vyšší. Je dobré se zamyslet nad tím, zda v ceně stavby v řádů milionů šetřit na tom základním v řádů desetitisíců. Je ale fůra rodin, kterým typové domky s drobnými úpravami vyhovují.
Za mě radím, hlavně si u čehokoliv během návrhů a výstavby nepřipusťte variantu "ono se to PAK nějak vyřeší"

Zuzko,

Obrázek uživatele LadaVac

my do projekti nešli.Jednak z časových důvodů a jednak z finančních.Koupili jsme typizovaný v této firmě http://modularsystem.cz/. Upravili nám ho vzhledem ke stávajícímu pozemku,byli velmi vstřícní,ochotní,vše řešeno přes maily a telefony a bez problémů.Stavěla nám ,místní parta,za 1 měsíců jsem se stěhovali.Máme zděný domek.Stavební povolení nám řešila projektanka,ktetou jsem k tomuto účelu zaplatili.Stálo to sice 10 tis.,ale vše bylo velmi rychle v kupě a bez starostí.

Nechci zakládat nové téma

proto navazuji.
Hodně Vás v nedávné době stavělo nový dům, tak poprosím o zkušenosti. Pozemek máme již několik let, počítali jsme, že začneme asi do tří let. Nyní jsme se s ohledem na několik vlivů, rozhodli začít "ihned". Zatím to vypadá, že z typových domů si nevybereme. Což mě docela mrzí, jelikož by to byla nejrychlejší a nejjednodušší cesta. Včera jsme se byli podívat na vzorové domy, v podstatě bysme za půl roku mohli bydlet, ale .. Máme určité představy, přes které vlak nejede.
Jak jste začínali? Kde a jak jste našli projektanta, se kterým jste si sedli, kolik jste za projekt platili? Nějak nevím, jak se odpíchnout. Díky Zuzana

Ahoj,

Obrázek uživatele LadaVac

moc děkuji za oba odkazy,stavbu domku začínáme s podzimem,tak určitě ráda nahlédnu. L.