Skip to main content

Porod dvojčat - kdy a jak?

Obrázek uživatele KovAli

Ahoj.
Chtěla bych se zeptat, do jakého týdne se dnes nechává těhotná s dvojvaječnými dvojčaty (bez vážných komplikací) a zda se může rodit vaginálně a není zbytečně upřednosňován císař?
Slyšela jsem, že déle jak do 38+1 mě těhotnou nenechají, i kdyby bylo vše v pořádku, porod se pak vyvolává a spíše se přiklání k císaři...
Měla bych rodit u Apolináře a ráda bych "přirozeně". Samozřejmě jsem četla v jakých případech to nelze (polohy miminek, preklampsie aj.), s tím jsem případně smířena.
Příští týden sice teprve začínám 6. měsíc a jsem po..., aby se nic ošklivého nepřihodilo před 30.týdnem (zvláště proto, že většina doktorů mě straší, že dvojčata se rodí většinou předčasně), ale snažím se být optimistka a s klukama jsem se "dohodla", že ven nejdříve 15. 9. :-).
Alice.

odpověď pro Serenka

Obrázek uživatele KovAli

Mrkni do Naše rodiny, Nika1 tam má fotky všech svých 6ti dětí :-). Slečna, mladý pán, dvojčátka a další dvojčátka v břiše. Také jsem v tom měla guláš :-D

pro NIKA1

Niki, kolik máš tedy dětí? 4? a čekáš 5.?Mirka

Mám bezva doktora, ale starší

Obrázek uživatele verika

Mám bezva doktora, ale starší dcerka šla císařem a tak mi doktor řekl, že by mi přirozený porod dvojčat po císaři nedoporučoval. Jinak myslím, že není nutné rodit dřív, pokud dvojčata vydrží. Aspoň tak mi to říkala kamarádka, která porodnictví dělá. Rozhodně také není nutné rodit císařem.
Jsem teď tuším (:-) 25. týden a jsem v pohodě, břicho mi netvrdne, nicméně taky mám břicho jak s dcerkou před porodem :) Při vstávání taky funím a chodím jak kachna. Bolí mě kyčle, což jsem s dcerkou nezažila. Akorát kluci jsou živější, než byla dcerka a tak se mi furt břicho vlní a já pořád cítím, jak kopou. Tedy přesně do chvíle, než řeknu manželovi, aby si sáhl na břicho - to okamžitě přestanou kopat a dělaj, jako by tam vůbec nebyli... :)

Já jsem byla celé těhu na

Já jsem byla celé těhu na rizikovce a nikdo za celé těhu ani nenaznačil, že bych měla rodit jinak než normálně a taky tak bylo, rodila jsem ve 34+0, když mi praskla plodová voda. Kluci byli otočení oba hlavičkou dolů, měli 2.66kg a 2.53kg a bojovali jsme 10hodin...

Díky

Obrázek uživatele KovAli

Jsem ráda, že k tomu občas něco připíšete, holky. Dnes jsem už 25+1 a začínám být klidnější. Kluci jsou sice ještě malincí, ale věřím, že rostou jako z vody a minimálně do konce srpna vydržíme :-). Začala jsem přibírat 1kg týdně a teď vypadám jako s dcerou před porodem (ve 41.tt - měla 3410g a 50cm). Manžel je z mých tvarů a zvuků funění při vstávání občas zoufalý a lituje mě, co mi to udělal :-). Ve vedrech mi stoupá tlak ke 140 a břicho každý den několikrát tvrdne jako kámen, ale celkově se cítím dobře a doktorka je v klidu. Tak se už tak nestresuju.
Alice.

moje holčičky

Obrázek uživatele janishe

Ahoj, moje holčičky (jednovaječné) se narodily v 38+3. Porod vyvolávaný, protože už jsem nemohla tahat břicho (přibrala jsem 20 kg a každá z holek vážila 2800g) a taky u jednovaječných dvojčat s jednou placentou se nedoporučuje nechávat je moc dlouho - tak do 36.tt (ten můj 38.týden už byl dost - bála jsem se,aby bylo všechno ok - ale ono bylo, jinak by mě doktoři nenechali tak dlouho). Dvojvaječná dvojčata by se měla narodit (co jsem četla všude možně) kolem 38.tt. Já začala rodit normálně (chtěla jsem spíš císaře - z důvodu jednovaječnosti a jedné placenty, ale doktoři si trvali na svém a chtěli,abych rodila normálně). No a nakonec to stejně skončilo akutním císařem :-( (pěkně jsem si to vyžrala i s kontrakcemi). Ale vše dopadlo dobře, v inkubátoru holky nebyly, narodily se naprosto zdravé, hned jsem je měla u sebe a za 5 dní jsme byly doma z porodnice. Co se týče porodu - no bylo to takové hodně stresově zakončené jinak naprosto pohodové těhu. Žádné otoky, tlak ukázkový, blbě mi nebylo ani minutu, holky hlavičkama dolů. Akorát ke konci už to byl záhul tahat. Po cca 10 měsících mám ještě 7kg nahoře - ale holky teď začínají pořádně řádit,tak myslím, že to půjde dolů teď už rychle.
Tak přeji, aby tvé těhotenství dopadlo na jedničku a ať máš i parádní a rychlý porod. A taky přeji hodně sil - přes léto to dá zabrat! (rodila jsem 10.9., tak vím, co tě čeká ;-) )
Tak hodně štěstí! Jana a holčičky.

Ahoj,dvojčátka ( dvojvaječná)

Obrázek uživatele Nika1

Ahoj,dvojčátka ( dvojvaječná) jsem rodila 34+0 přirozeně.Ráno mi začali kontrakce a večer se narodili.Porod naprosto v pohodě a moc ráda na něj vzpomínám.Přibrala jsem 25kg.Celé těhu jsem přibírala cca kilo za měsíc,jen ve 4měsíci jsem přibrala 16kg.
Teď máme s doktorkou domluvu,že vydržím do 36tt :D,déle to asi nebude a i ten 36tt by byl skvělý.Ze tří porodů jsem jen nejstarší dceru donosila do 38tt,syn i dvojčata se narodili dřív.A moc ráda bych rodila zas přirozeně.Jsem 22tt a přibrala jsem zatím tentokrát jen 8,5kg.

Já rodila v 35+0 (odtekla mi

Já rodila v 35+0 (odtekla mi plodová voda) císařem ve spinále. Během těhotenství jsem přibrala 11,5 kg a děti měli 2,7 a 2,79 kg. Od 28. týdne jsem se začala otevírat a v 31.týdnu mi běhěm hospitalizace napíchali kortikoidy, díky tomu bylo po porodu všechno v pořádku a po týdnu jsme šli domů. V šestinedělí jsem měla o 5 kilo méně než před otěhotněním, ale postupem času šla kila nahoru a půl roku po ukončení kojení (tj. 2 roky od porodu) jsem měla o osm kilo víc než před těhotenstvím :-(.
Držte se
Jana

39+4

Ahoj,mě vyvolávaly porod 39+4 ,normálně přibrala jsme 17,5kg kluci 2,90kg a 2,40kg.
A to mě ve 30.týdnu přepadli kontrakce,ale 14 dní klidu v nemocnici mi pomohlo.Lucie

37+2

Já měla celé těhotenství problémy - ještě ve 24.TT jsem špinila, šíleně zvracela, celé těhu jsem musela doma ležet (abych nemusela do nemocnice), procházka u mě znamenala cca 5min do obchodu a zpět... Nakonec jsem musela v 33+1 do nemocnice kvůli vysokému tlaku. Holky dostaly ještě i kortikoidy, protože hrozila preeklampsie. Ale nepotvrdilo se... Nakonec jsem porodila 37+2 - den předtím mi odtekla plodovka. Holky se z polohy napříč v 32.TT postupně otočily hlavičkami - ještě v nemocnici byla B označena "labilní hlavou" :-) Ale porodila jsem přirozeně a i přes komplikace jsem za to moc ráda. Měly váhy 2600g a 2560g :-) Přibrala jsem 6kg (6kg jsem v prvných měsících vyzvracela) a z nemocnice jsem šla s -8kg pod svou předtěhotenskou váhou ;-) Ale jsem kus ženský a ještě bych min 20 potřebovala :-P

33+6

Já měla taky celé těhotenství naprosto v pohodě. Ale ve 33+6tt mi praskla voda a šlo se,šla jsem na císaře (spinál),A bylo zadečkem dolů, B hlavičkou. Děti obě 2,2kg. A přibrala jsem 25kg...asi od 28tt šli kila nárazově nahoru,byla jsem hrozně zavodněná. Do půl roku od porodu jsem byla na své původní váze. Hodně štěstí!

Ahoj, tak moje zkušenost byla

Ahoj, tak moje zkušenost byla trochu jiná. Rozhodně nechci strašit. Celé těhotenství jsem měla bez problémů. Čekala jsem dvojvaječná dvojčata, holčička i chlapeček byli oba otočení hlavičkou už od 27 týdne. Dělala jsem si tedy naděje, že bych mohla rodit přirozeně. V 35+6tt. jsem šla na kontrolu k doktoru. Naměřili mi vysoký tlak a hned jsem nastoupila do porodnice. Druhý den ráno jsem rodila akutním císařem - měla jsem začínající hellp syndrom, malá měla zelenou plodovku, malej pupečník okolo krku a u obou hrozila hypoxie. V porodnici jsme byli 14 dnů. Děti byly bez větších komplikací prvních 7 dnů na JIPu a pak už se mnou na roomingu.
V životě by mne nenapadlo, že to skončí takhle. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být problém. Jen doporučuju trochu se sledovat a vše konzultovat s doktorem. Posledních 14 dnů těhotenství jsem měla velké otoky nohou a občas velmi podivné pocity, které jsem si spojovala s těhotenstvím a říkala si, že to tak má asi každý. Možná to byla předzvěst problémů, ale to jsem netušila.
V každém případě držim palce ať jste v pořádku, vydržíte co nejdéle a vše proběhne dobře. Můj případ je opravdu výjimečný a netřeba se stresovat, jen na sebe dávej pozor. :-)
Ju a přibarala jsem 25kg a 20kg jsem nechala v porodnici. :-)

odpověď Maklinka

Obrázek uživatele KovAli

Tak takovou nádheru chci také :-). Přibrat 15kg, přirozený porod a pak ještě takhle krásně zhubnout! To gratuluji.
Jsem 22.tt a začala jsem přibírat asi půl kila týdně, břicho se vyvaluje. Ale hlavně, že jsou kluci v pořádku a hezky rostou!
Díky všem za to velké množství příspěvků!! Jsem teď chytrá jako rádio :-).
Alice.

Ahoj, moje holky se narodily

Ahoj, moje holky se narodily vyvolávaným porodem 38+1, v porodnici si mě nechaly 2 dny předem. Neměla jsem žádné komplikace, přirozený porod trval 6,5 hodiny. Přibrala jsem 15 kg (před otěhotněním jsem byla plnoštíhlá). Přibírat jsem začala hlavně po 20. týdnu. Do konce šestinedělí, nejspíš i dřív jsem byla na původní váze a půl roku po porodu jsem měla 10 kg pod původní váhu :) Pohodový porod, ať už přirozený nebo císař. Hlavně, že budete všichni 3 v pořádku :)

38tt, + 21kg

Ahoj Alice. To je ale příspěvků. Tak za mě. Měla jsem nastoupit do porodnice 14dní před termínem porodu ( Teplice v Čechách ), tj. v 38tt. V den nástupu do nemocnice se mi spustil porod přirozeně, ráno kolem 6hod. se mi uvolnila hlenová zátka s trochou krví. Tak mě manžel odvezl do porodnice, byla jsem tam kolem 8hod., uložili mě na pokoj, cítila jsem se vpohodě, žádné kontrakce, nic. Kolem 11hod. mi praskla plodovka a protože poloha miminek nebyla vhodná pro přirozený porod, tak přišli prckové na svět císařem ( 3050g a 3150g :o). Do 38+0tt jsem přibrala 21kg, po porodu byla váha do týdne jako před otěhotněním ( šlo to dolů úplně samo až mě to překvapilo, přitom jsem hrozně moc jedla ). Ale nabrala jsem během prvního roku dětí 10kg, málo jsem spala, hodně starostí a hodně papala ... Tak se držte :o) Eva

ja rodila 39 + 1

Ahoj, rodila jsem 39+1, Motol, planovany cisar (chlapecek byl koncem panevnim). Jinak ja sama jsem dost drobna a deti mely 3,5 a 2,9 kg... nikdo mi nenavrhoval drivejsi porod. Ale mozna, ze u dvojvajecnych je to trochu jinak nez u jednovajecnych. A pribrala jsem 17 kg, ale jen bricho a prsa... jinak jsem spise behem tehu jeste zhubla.

14kg :-)

Obrázek uživatele Janact

tak já jsem rodila neplánovaně v 34TT, praskla mi plodová voda a jelikož byl chlapeček (B) v poloze příčné, byl císař jasný,. zvolila jsem si jen, že chci epidural, abych byla alespoň trošku u porodu :-)
Rodila jsem v Praze-Krči.
Jinak já jsem přibrala za celé těhotenství jen 14kg :-) děti měly obě shodně po 2kg

Asi se to nedá dopředu takhle říct, záleží opravdu na strašně moc okolnostech, do kolikátého týdne děti donosíš, v jaké budou poloze, jaký zdravotní stav budeš mít Ty,určitě i na zvyklostech nemocnice - co vím, tak pokud je vše v pořádku, děti jsou hlavičkou dolů, klidně můžeš odrodit přirozeně a do 38TT, Tě určitě děti donosit nechají :-)

I já přeji děti, co nejdéle v bříšku a ať bude porod přirozený či císař, ať je vše v pořádku :-)

J.

20 kilo

a to jsem rodila o 8 týdnů dřív. Ale určitě se toho neboj. Přibírala jsem od prvního dne, půl kila týdně. Výchozí váha 54 kg, žádné chutě jsem neměla, jen jsem jedla o jednu večeři víc, jinak mi bylo zle.
Za dva tři měsíce po porodu jsem byla na svém, aniž bych pro to něco dělala (krom kojení).
Teď přibírám naprosto stejně, ale musím přiznat, že mi od kojení zůstal zvyk jíst sladké.
Z toho že mám přírůstek úplně stejný usuzuju, že hodně jde o dispozici. Takže klid, jsi v půlce a máš navrch minimum :)

NO u me to slo po 20tt co

NO u me to slo po 20tt co tyden, to kilco nahoru. Pred otehotnenim jsem pri 170cm, vazila 60kg. Na konci tehu tech 90kg!!! paradoxne jsem svak vypadala v obliceji hubensi, nez 2 roky pred tim u starsi dcery. TAm jsem pribrala 21kg a v obliceji to byla sila(do roku jsem mela pote jeste o dve kila min nez pred tehu). Na puvodni vahu jsem se nedostala, ale tak nejak si
mi vse na tele jinak rozlozilo, ze se to da"=))Do pul roku jsme byla na vaze, jaka mi doposud zustala. Ted mam cca 62kg. Jinak me se hodne zadrzovala voda a tez si nemyslim, ze bych sem se prejidala.
Drzim palecky, at deti pekne rostou a vahu bych proste neresila"=))

Já jsem přibrala 30kg, děti

Já jsem přibrala 30kg, děti každá 2,7 kg, z porodnice 4 kg navíc a po 3 měsících původní váha

Alice,

neměj strach, je to fakt individuální. Já s trojčaty přibrala 11 kg (za 32 týdnů), děti měly dohromady přes 6 kg a já se za ty poslední 2 měsíce snažila do sebe dostat opravdu co to šlo, dá se říct, že jsem jedla i na sílu, protože žaludek byl tak utlačený, že mu stačilo opravdu málo a cítil se být naplněn. Říkala jsem si, že když se narodí dřív, ať jsou alespoň "vykrmení".
Alice, nemysli na nejhorší, užívej si bříška, pozitivní myšlení je základ úspěchu! Všechno bude dobrý!

re

Ahoj, ja som pribrala za 37 tyzdnov iba 12 kg, ale nikto z lekarov sa netvaril, ze je to malo. Jedla som dobre, aj som sa snazila vselijako sa dovykrmit (jedla som aj v noci a pod...), ale nepodarilo sa mi to. Asi je to ozaj velmi individualne. Ahoj, Martina

Ahoj, já přibrala celkem 16

Ahoj,
já přibrala celkem 16 kg, z porodnice jsem šla skoro na své váze, nyní (klukům je 9 měsíců) mám ještě o 5 kg méně než před otěhotněním. Nikde jsem nic neměla, jen to břicho a prsa:) Kluci měli 3 kg a 2,5 kg. A břicho jsem na dvojčata taky neměla až tak obří, všichni se divili, kde tam ty dva prcky schovávám.
Alice

Ahojky Alice, s tím

Obrázek uživatele dadap

Ahojky Alice, s tím přibíráním je to individuální. Např. já přibrala při monotěhu 12 kg (po šestinedělí jsem měla jen 1kg navíc než před těhu) a při dvojčatech jsem přibrala 24kg, nijak jsem se nepřejídala, byla jsem normální, jen to obr břicho. Po 5 dnech co jsem byla v porodnici jsem měla o 16 kg méně, takže navíc už jen 8 kg, který bohužel nosím doteď. Kamarádka přibrala s dvojčátky 15 kg a když šla z porodnice domů tak měla navíc jen 2kg. Toho přírůstku na váze se neboj, hodně kilo půjde dolů porodem...já začala nejvíc přibírat po 6 měsíci...

Ahoj, nečetla jsem všechno.

Ahoj, nečetla jsem všechno. Já rodila plánovaně 38+1 císařem (kolizní poloha), ale dýl mi nechat nechtěl i když jsem byla bez jiných komplikací. Jinak sem přibrala 20 kg a kluci měli 3,05kg a 2,75 kg. Držim palce ať je u vás všechno ok ahoj Lucka

já přibrala celkem asi 20 kg

Obrázek uživatele Peri

já přibrala celkem asi 20 kg ale s tím, že jsem na začátku těhu 7 kg zbubla, protože jsem neměla moc chuť k jídlu - takže celkem 13 kg nad normální váhu a z porodnice jsem šla "hubenější" než před otěhotněním. U každého je to jinak, tak se neboj!

Pro xdickie - 30 kg nahoru!!??

Obrázek uživatele KovAli

Přibrat 30 kg! No to je hrůza! Jak jsi to mohla ve zdraví přežít? :-).
Já jsem na začátku 3kg zhubla, protože mi bylo celé dny šíleně zle od žaludku. A nahoru šly zatím jen 4 kg, vlastně vyrostlo jen břicho (v pase o 23 cm). Takže mám jen o kilo víc než před otěhotněním!! Kluci byli na utz ve 20. týdnu oba akorát a už teď mi dělá problém vstát.
Holky, neříkejte mi, že ještě přiberu víc jak 15 kg, to přeci není možné! Zítra začínám 22.tt.
Alice.

Porod dvojčat

Rodila jsem 38+4tt přirozenou cestou (porod byl vyvolávaný kvůli těhotenské cukrovce). Plod A hlavičkou, plod B zadečkem. Od vyvolání porodu byly holky na světě za dvě a čtvrt hodiny. Na výběr mně nedávali. Řekli, že se budou řídit momentálním stavem. Císaře jsem se bála, takže jsem šťastná jak to hezky vyšlo.

Ahoj, já rodila v 38+2tt U

Obrázek uživatele Peri

Ahoj, já rodila v 38+2tt U Apolináře a to plánovaným císařským řezem. Poloha dětí nebyla přímo kolizní (A hlavičkou, B zadečkem), ale pan doktor mi doporučil vzhledem k možným komplikacím při porodu, radějí císařský řez a tak jsem dala na jeho odborný názor a kluci šli císařem. Nemám zkušenosti s normálním porodem, kluci jsou moje první děti, ale když tak slyším i v okolí, co se vše může při přirozeném porodu semlít, jsem ráda, že šli císařem a bez komplikací. Donosila jsem je v pohodě a kdyby bylo na mě, tak bych je klidně ještě nějakou dobu nosila - těhotenství mi nijak nevadilo a ani ke konci mě výrazně neomezovalo. Takže držím palce, ať je i u tebe vše bez komplikací a kluci se narodí až jako donošení :-))

JA rodila planovanou sekci v

JA rodila planovanou sekci v 38t+3, chtela jsem jiy o tyden driv, ale na to dokrori nejak nehledeli. V brne na Obilnaku se rodi planovane az po ukoncenem 38tt a to i dvojky. Fakt zalezi, co ktera nemocnice preferuje.
Jinak my meli deti v kolizni poloze, tskze jina moznost nebyla. Ale jinak preferovali prirozeny porod.
Drzim palecky, at vse dobre zvladnete.
Ja se ridila teorii, ze kdyz moje deticky chteli byt v brisku dve, aniz jsme si to tak planovali, tak tam prece maji vydrzet az do konce, jinak by se tam neuhnizdili"))) Usetrila jsem si tim hodne psychickych problemu, kdy vestina doktoru strasila, zatimco ja si to nepripoustela a vedela, ze se deti narodi jako donosene"=))NAkonec jsme meli 3300 a 3200g"=)) a ja 30kg nahoru")

Ahoj, já rodila plánovaně

Ahoj,
já rodila plánovaně císařem v 37+6 kvůli kolizní poloze dětí. Ale asi by u mně vydrželi ještě dýl, celé těhotenství bylo bez problémů, ani to břicho mi netvrdlo. Původně byl císař naplánovaný až na 39. týden, ale pak to zkrátili kvůli váhovému rozdílu, najednou měli mezi sebou půl kila.
Alice

:)

Mně taky budou tři děti stačit :)
Dvojčatům bude v době porodu 2,5 roku. Otěhotněla jsem taky neplánovaně, i když jsme třetí dítě ještě chtěli, jen o rok či dva později.
Museli jsme hodně změnit plány - původně jsem se po MD chtěla vrátit do práce, trochu se zahojit, prodat byt, postavit dům a pak mít třetí. No, nevyšlo to, ale nelitujeme. I když momentálně rozšiřujeme byt a už jsme hodně nad plánovaným rozpočtem. A to ještě potřebujeme vyměnit auto :(
Věřím, že děti i my mimčo zvládneme, ale finance mě straší a už teď vím na 80%, že další MD bude jen dvouletá. Trhá mi to srdce, ale kompromis je nutný.

A nechápu!

Obrázek uživatele KovAli

Jak to, že po dvojčatech je Vás tu hodně znovu těhotných!!
Mě tedy budou tři děti bohatě stačit, už teď nevím, kam je dáme a jak finančně vyjdeme. S jedním dítětem to byla taková pohodička a penízků bylo vždycky dost a dost.
Alice.

Díky za Vaše zkušenosti!

Obrázek uživatele KovAli

Moc díky Vám všem. Jak se zdá, je to případ od případu a nemocnice od nemocnice. Mám dceru 9 let a rodila jsem 41.týden spontáně bez komplikací, proto pro Vás (asi nepochopitelně :-) upřednostňuji přirozený porod i u dvojčat. Přestože jsem otěhotněla úplně neplánovaně a ještě k tomu ten šok, že jsou tam dvě!!, jsem přeci jen o deset let starší, strach o děti je větší, takže tomu nechám volný průběh.
Přeji všem miminkům hodně zdraví a maminkám pevné nervy. Jak to tady pročítám, občas to asi bude na špagát :-D.
Alice.

-

Já jsem rodila už ve 33. týdnu, takže nemůžu moc radit. Porod se spustil spontánně a císař by "jasný", jelikož béčko bylo v příčné poloze. Rodila jsem v Podolí, po dlouhé hospitalizaci na rizikovém odd. a tam se spíše přiklánějí k císaři.
Celou dobu jsem se ale způsobem porodu nezabývala. Prioritou pro mě bylo bezpečí dětí a lékaři měli mojí maximální důvěru. Doporučili císaře a já vůbec nepolemizovala, jen jsem si rozhodla způsob narkozy (epidurál).
Je fakt, že císař je operace, nese s sebou rizika, nejen aktuální, ale i do budoucna, pro případné další těhotenství. Ale ani přirozený porod není stopro bezpečný.
Prostě to neřeš, nechávej tomu volný průběh a pak uvidíš. Přeju Ti, aby vše bylo v pohodě a abys pak doktory prosila, ať ti porod vyvolají. Poslední měsíc totiž musí být strašně náročný. Teď jsem v 9.m a břicho mám menší než u dvojčat v době porodu :)

Ahoj Alice

mně porod vyvolávali v 38+1tt, také mi řekli, že se dvojčata déle nenechávají, porod měl být vaginální, ze začátku byl hrozně rychlý, za dvě hodiny od prasknutí vody už jsem byla otevřená na 9,5cm, doktorka mi řekla, že je to fofr a holky do 20minut budou na světě, ale plod A vůbec nechtěl ven, doktorka viděla i hlavičku a stejně nic, rodila jsem ve všech možných polohách a nakonec jsem po osmi hodinách skončila na císaři. Byl to pro mě ale nejhezčí zážitek v mém životě.
Přeji ti bezproblémový porod, ať vše dopadne co nejlépe a krásná, zdravá miminka.
Zuzka

Iris, souhlasím s Tebou,je to

Iris, souhlasím s Tebou,je to operace, to určitě Ještě po 6 týdnech mě břicho bolelo atd., ALE pro mě byly primární zájmy kluků. Císařem jsem eliminovala rizika pro ně. Samozřejmě pro matku je sekce větší zátěž, ale to jsem vědomě podstoupila.

Ahojky, dvojčátka jsou

Obrázek uživatele dadap

Ahojky, dvojčátka jsou rizikovější a rodí se častěji dříve než monoděti, ale není to podmínkou. Já měla bezproblémové těhotenství, byla jsem hodně aktivní (když se dvojčata narodila bylo nejstaršímu synovi 21 měsíců) a rodila jsem v 39+3tt. Doktoři mě chtěli nechat do 40+0tt, ale já je uprosila na vyvolání, už jsem to chtěla mít za sebou :-) obě děti byly hlavou dolů, takže se mě nikdo neptat, jak chci rodit. Nakonec se narodily císařem, porod se zasekl a vůbec nepostupoval. Nenech se ničím strašit a užívej si stav 3v1 :-) Dáša

no Marti,

Obrázek uživatele Iris05

já bych tedy ten císař až tak nebagatelizovala - je to operace jako každá jiná a tak s sebou může přinášet různé komplikace. Souhlasím s tím, že asi spíše pro matku než pro děti, ale i tak... A že císař může skončit špatně jsme viděli naposledy dnes ráno ve zprávách :
http://www.novinky.cz/krimi/234638-kvuli-proriznuti-mocoveho-mechyre-rod...

re

Ahoj, ja co si pamatam ze som niekde citala, tak trojcata sa nechavaju do 32 t, jednovajecne dvojcata do 34-36 a dvojvajecne do 38 tyzdna. Ja zas nechapem, ako niekto moze chciet dobrovolne s dvojcatami prirodzeny porod. Mozno je to preto, lebo vo svojom blizkom okoli mam dva velmi zle pripady DMO po prirodzenom nevydarenom porode, a o nevydarenom cisarskom som este nepocula. Ja som mala chlapcov planovanym CS v 37 tyzdni, kvoli poloham zadockom a priecne a aj kvoli mojmu myomu, ale som velmi rada ze som sa nemusela rozhodovat, resp. prosit o CS. Bol to moj prvy porod, s periduralom, bola som pri vedomi a tych par dni bolesti potom mi za tu istotu ze chlapci budu v poriadku stalo. A aj to, vediet ze v piatok 10. oktobra rano "ideme na to" bolo celkom fajn, neviem si predstavit ake to je cakat na to kedy pridu kontrakcie... Ahoj, Martina

ahoj Ali, já měla mít

ahoj Ali,
já měla mít naplánovaný císář na 38 tt, ale rodili jsme o týden dřív, protože mi praskla voda. Máme dvouvaječné kluky:-)) Kluci byli sice otočený hlavičkami dolu, ale po konzultaci s ošetřující lékařkou jsme se rozhodli pro císařský řez, chtěla jsem co nejbezpečnější příchod na svět pro kluky a to mi bylo jednoznačně řečeno, že pro děti, je lepší císařský řez a pro mě je to operace jako taková se všemi riziky a následky , hlavně jsme byli hospitalizovaní 3 měsíce před porodem, byla jsem oslabená a absolutně bez sil, tak nevim jak bych přirozený porod zvládla.
nevim , když se nebojiš, tak je asi určitě lepší přirozený porod, ale já měla panickou hrůzu z toho, že se něco při porodu klukům stane. O dvě miminka jsme již přišli, a naši kluci byli vymodlení a odležení, tak jsem se rozhodla ,tak jak jsem se rozhodla a nelituji. Sice pár dní po císaři bylo krušných,ale s injekcemi proti bolesti se to dalo přežít. Tak držim palce ať jste bez komplikací a porod a svatba:-))ti vyjde,tak jak si budeš přát. Měj se Denisa

38+3

Ahoj,

tak jak jsem vyčetla a byla informována před porodem, nenechávají těhotenství s dvojčaty déle než 39+0. Pak dochází k rychlému stárnutí placenty. U jednovaječných dvojčátek vyvolávají porod ještě dříve.

Já rodila 38+3, porod byl vyvolaný a vaginální. Měla jsem výhodu, že mám ještě dceru, která je starší od dvojčátek dva roky. A - holčička byla celou dobu hlavičkou, b - chlapeček se přetočil v 30-tém týdnu nožičkami dolů. Tak setrval do 37. týdne, kdy se otočil opět hlavičkou dolů. Rodila jsem na Obilním trhu - i kdyby se nepřetočil, tak jsem rodila klasicky. Nedávali mně na výběr, ale já byla rozhodnutá pro klasiku. Jinak porod proběhl v pohodě, jen chlapeček se tam nakonec nějak zasekl a podařilo se ho porodit normálně.

Přeji hodně štěstí
Iva

Přirozeně 38+3

Rodila jsem v Krči, porod mi museli vyvolávat.A to mě strašili že porodím už od 32. týdne.Vzhledem k tomu, že jsem byla druhorodička a holky byly hlavou dolů tak mi nikdo na výběr nedával, a jsem za to ráda:)

Ahoj Ali, každý porod je

Ahoj Ali,
každý porod je samozřejmě jiný.
Já rodila 38+5, dali mi vybrat jestli chci císařem nebo přirozeně. Tak já přirozeně, jenže pak mě doktor prohlídl a béčko se otočilo, takže plánovaný císař, 38+5 v 7 ráno. Ten den, ale ve 3 ráno mi praskla voda a šli jsme na to.
Tak ještě máte dost času. Drž se.
Petra

Přirozeně 37+2

Obrázek uživatele katyvypl

Ahoj, já rodila své dvojvaječné kluky spontálně a přirozeně v naší maloměstské nemocnici. Vše jsem měla ukázkové a v pohodě. Dost se lékaři nemohli shodnout, do kdy mě nechají kluky v bříšku čekat, ale oni se rozhodli přijít dřív než padlo nějaké rozhodnutí. :-) Jinak jsem si mohla porod vybrat - zda císař nebo normálně. Kluci byli oba hezky hlavičkami dolů, tak jsem neváhala, císaře jsem se bála. Porod byl náročný, ale za dvě hodiny od prvních kontrakcí byli na světě - deset minut po sobě. A jsem moc ráda, že jsem se takto rozhodla, lékaři se na mě poté chodili dívat jako na absolutní raritu a gratulovali mi, jaká jsem statečná a úžasná. :-) Držím palečky,ať ti vše dobře dopadne. Katka

Ahoj, nevím jestli poradím,

Ahoj,
nevím jestli poradím, ale myslím, že se asi jednoznačně odpovědět nedá.
Určitě bude záležet na konkrétním zdravotním stavu a také porodnici.
Sama jsem také slyšela o tom, že dvojčata rodí v 38. tt., ale nevím jestli to opravdu platí, u mne to tak bylo. Od jiných maminek dvojčat vím, že rodily i později.
V menší středočeské nemocnici, kde jsem rodila, tak pokud to bylo možné, tak tam upřednostňovali spíš přirozený porod dvojčat. Já ale měla plánovaný CS kvůli kolizní poloze dětí.
Přeji hodně zdraví a klidné léto :-)

ahoj,

Obrázek uživatele Iris05

myslím, že hodně záleží na okolnostech, poloze, dvoj/jednovaječnosti apod. ale taky na zvyklostech nemocnice i doktora. Pravda je, že ten 38 týden je asi většinový standart, ten císař (myslím plánovaný, ne akutní) už podle mě zdaleka ne tolik. Pokud si dobře vzpomínám, na Dvojkách byla dokonce holčina, která rodila v 42. týdnu...

Ahoj, rodila jsem císařem

Ahoj, rodila jsem císařem 38+5 kvůli akutní preeklampsii. Nebýt jí, ještě by mě nechali a vypadalo to na přirozený porod. Těhotenství jinak zcela bez komplikací.

Rodila jsem v Podolí 36+1

Rodila jsem v Podolí 36+1 předčasně o 1 týden, císař byl plánován na 37+1 dle doporučení doktorů. Určitě záleží na doktorech.
I když oba kluci (dvojvaječní) byli hlavičkou dolů, nechali výběr způsobu porodu na mě a já zvolila variantu dle mě bezpečnější pro kluky a více nepříjemnou pro mě, tj.císař . Jen jsem nechtěla císař v celkové narkóze, ale jak jsem psala, porod se konal o týden dříve, takže to bylo šup na sál bez volby.
Jinak ten termín je ošemetný.Pokud jsi po IVF, víš datum početí vždy, jinak je to +- 2 týdny.
Ať se daří a mysli jen na to pěkné. Žádný stres!
Držíme palečky.
Jana a kluci