Skip to main content

Mít či nemít auto?

Posted in

Ahoj všichni,
chtěla jsem se zeptat, jak to řeší ti z vás, co nemají auto, což je momentálně náš případ. Vlastní auto jsme nikdy neměli, donedávna jsme měli zhruba rok k dispozici auto mého bratra, což bylo ideální - platili jsme si pouze bezín a veškerou další údržbu obstarával bratr. Já jsem si na auto docela zvykla a ted když už ho zase nemáme, mi chybí ta možnost kdykoli a kamkoli se bez problémů dostat a klidně bych si auto pořídila. Ale můj muž je opačného názoru: bydlíme v Praze a máme roční jízdenku na MHD a většinu víkendů trávíme v Praze, kde se MHD pohodlně dostaneme kamkoliv bez čekání v zácpě. Auto využijeme několikrát do roka (cca 7x), většinou o různých svátcích a prázdninách, když jedeme k prarodičům na Moravu a Vysočinu, takže vlastnit a udržovat auto se nám finančně nevyplatí. Půjčujete si někdo příležitostně auto z půjčovny, ze které a za kolik a jste spokojení? Nebo někdo sdílíte napůl auto s někým jiným a jak to funguje? Nebo máte ještě nějaký jiný tip?
Díky za rady a zkušenosti

Re:

Ahoj, tak já teda obdivuju všechny, kteří to bez auta zvládají, já si to představit neumím, jsem na něj zvyklá od 18ti, bydlíme také v Praze, i když jsem byli s manželem ještě bez dětí a pracovali v jedné firmě, stejně jsme měli od začátku 2 auta, prostě kdybychom jeli oba někam jinam :-) navíc představa týdenních nákupů bez auta mi nějak nejde přes mysl :-) Ano, všude jde o zvyk, ale myslím, že jak si na auto a určité pohodlí člověk zvykne, tak už se mu měnit nechce. Nepovažuji to za zbytečný luxus, ale v dnešní době spíš za nutnost. Výdaje zas tak hrozné nejsou, myslím, že půjčovat auto se spíš nevyplatí..

Re:

Ahoj, my si auto půjčujeme, jsme také z Prahy. Ze začátku bylo rozhodnutí nepořídit si auto z přesvědčení. Bez dětí je to v pohodě i s jedním dítětem je to bez problému. Se 3 už to limitující je. Výlet mhd po Praze zvládáme bez problému, ale jsou místa kam se mi s dětmi mhd vláčet nechce. No, čím je člověk starší tím je pohodlnější, takže my o koupi auta do budoucna uvažujeme.
podle manžela je výhodnější si auto půjčovat, pokud jezdíte jen příležitostně, při používání auta 1 za měsíc už je lepší si ho koupit. No dřív jsme si půjčovali od Alimexu, ale zrušili pobočku v Holešovicích a jsou jen u letiště, to je pro nás z ruky. ale občas s nimi býval problém. Dobrou zkušenost máme s www.automoc.eu/ sídlí v centru, nižší ceny a ochota. Alena

Re:

Obrázek uživatele KaterinaAd

já jsem taky z Prahy, MHD kousek od bytu, ale bez auta bych si ani neškrtla:-)

Re:

Obrázek uživatele Olitwins

Ještě možná dodám, že jsem sousedkou komunálního politika, který má 2 docela malý děti a auto z principu nemají. Všichni jezdí na kole, do školy-školky je vozí v charriotu za kolem. Na výlety třeba dojedou autobusem nebo vlakem, případně děti třeba vezmou známý... i to je možnost. U nich je to hodně dáno přesvědčením žít ekologicky. Obdivuju je v tom....

Re:

Obrázek uživatele Olitwins

Zajímavé téma. My jsme si auto pořídili ještě bez dětí, ale reálně jsme ho využívali pouze na nákupy...a pár výletů, pak manžel zlenivěl a začal jezdit do práce. Já jsem nikdy neřídila, ale pak jsem se po narození dvojčat přestěhovala tam, kde MHD naprosto neexistuje a musela jsem se naučit řídít a musím říct, že z přesvědčeného příznivce MHD se ze mě stal člověk, který umí ocenit auto. Jsem teď přes 2 měsíce v Praze a jezdím MHD, ale čekám, až budu mít auto, protože mi to prostě dá větší svobodu. Ono je fakt "trošku" obtížnější zajet třeba z Prahy 4 na Hanspaulku MHD s dvojkočárem, autem pojedu mimo špičku a je to v pohodě. Nemluvě o výletech mimo Prahu, třeba zahrada v Průhonicích atd. O nákupech ... chodím nakupovat i s kočárem, ale "velký" nákup si takhle nedovedu představit. Máš pravdu, auto je po všech stránkách drahý, ale můžeš si koupit malý, ojetý atd. Půjčovna si myslím není moc řešení, my jsme se teď párkrát auto půjčili a je to podle mě šíleně drahý. Spíš se zamysli, co ti na tom mít auto tak vyhovovalo. Znám spoustu lidí, co se uskromnili v jiný oblastech, jen aby mohli mít auto a jezdit s dětma na výlety..... Ať se dobře rozhodneš, ať už jakkoli....

Re:

Obrázek uživatele Laaja

Ahoj Věrko,
také bydlím v Praze, ale bez auta si to jaksi neumím představit. Nevím, jak bych táhla domů v rukách větší nákup (balíky vod, plen, několik kilo masa atd.) nebo třeba nábytek. Víkendy teď také trávíme v Praze, ale až prckové povyrostou, začneme jezdit na výlety mimo. No a jednou měsíčně jezdíme k příbuzným na Moravu. Bez auta si nedokážu představit, jak bychom fungovali. A to kdekoliv. Když si představím, že by se něco stalo dětem a já třeba budu čekat půl hodiny na sanitu, a pak budu v nemocnici čekat další hodiny na sanitu domů, tak je mi úzko... Auto mi nepřijde jako zbytečný luxus, ale jako nutnost. Je spousta situací, kdy je fakt potřeba ho mít. Měj se Lája

Re:

Obrázek uživatele LadaVac

Ahoj Věrko,
tak moji rodiče nikdy auto neměli a mít už nebudou.Nemají ani jeden řidičák a hlavně k tomu nemají absolutně vztah.Jsou nadšení turisti,takže i na dovolené a všude se přepravují vlaky,autobusy a to bydlí na vesnici,takže spojení zase nic moc. Ale zvykli si na to a vyhovuje jim to.
My s manželem auto máme a já sama jezdím velmi ráda,ale sdílíme auto jedno dohromady s rodiči manžela.Přijde nám to oboustranně výhodné. Do školky vozím děti na kole,v zimě na saních,oba s manželem dojíždíme do práce 10 km a autobusy nám jezdí co hodinu.Nehledě k tomu,že třeba zaparkovat v Náchodě,kde pracuji je skoro nadlidský výkon,takže nemusím řešit,autobus mě vyhodí téměř před kanceláří.
Když jsem si nedávno kupovali nové auto,přeci jen nás to stálo polovinu,taktéž bezín ,údržba a nemáme s rodiči problém,kdy ho potřebujeme my a kdy oni.L.