Skip to main content

Opět plíseň :-(

Posted in

Ahojky všem,
chtěla jsem se zeptat těch kdo bojují s plísní v bytě, my ji míváme v ložnici, už se zase pomalu blíží její čas:-(...vždy to nějak pytlíkujeme postřikem savo proti plísni apod, ale stejně se další rok objeví zase. Ale co je taky blbý, že se nám ta plíseň objevuje i v ložinici ve skříních, na oděvech....napadá mě , zda třeba existuje nějaký prostředek - pohlcovač vlhkosti? Myslím tím i třeba nějaká rostlina, která hodně pohlcuje vhkost?
Díky za rady a hezký den
Svatka

Re:

Díky všem za odpovědi. My se příští rok chystáme na rekonstrukci baráku, tak snad s tím zničíme i tu plíseň, do té doby musíme teda nějak vydržet s postřikama a větráním. Musím taky dát za pravdu Tomovi s tím větráním. Dotaz o plísni jsem sem dávala i vloni a poradil mi to větrání a opravdu nám to hodně pomohlo, plíseň se objevuje už jen v rozích, dříve to bylo skoro na celé stěně. Zkusím letos větrání zintenzivnit. Tak plísním zmar!
Hezký slunečný den.
Svatka

pro Radku

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Radko,
ale ono neplatí, že když je doma 70% a venku 90%, že po vyvětrání bude doma 80%.... Dám takový malý příklad - vlhký venkovní vzduch o teplotě 0°C a vlhkosti 90% pronikne při větrání do místnosti a ohřeje se na 20°C, přitom ztratí vlhkost řekněme na 30%. No a těch 30% se "promíchá" se 70% v místnosti a vlhkost po vyvětrání spadne na 50 - 55%. Máme to vyzkoušené, nám to takhle funguje i při mlze. Ty hodnoty jsou teda orientační, je na to fyzikální vzorec. Já si ho ale už nepamatuju :-)
Takže bych se nebál větrat intenzivně i při vysoké vlhkosti (jen pokud byste náhodou bydleli ve znečištěné oblasti, tak při smogu samozřejmě není vhodné větrat intenzivně, je lepší ta mikroventilace.
Tom

Re:

Ahoj,tak přesně tohle je náš probléma.Koupila jsem odvlhčovač do elektřuny (poradila mě to jedna maminka tady) stál kolem 6 tisíc. Ještě plíšeň neni pryč,ale za 24 hodin vyleju cca 6 litrů vody. cože je dost..Já osobně ho doporučuju. nečetla jsem příspěvky níže..

pro Toma

Ještě doplním - nevyvětrám tak, aby se mi efektivně snížila vlhkost, tj. pod 60%. To je opravdu výjimečné, když se mi to na podzim podaří. Bojujeme s tím urputně už několik let a zatím se mi nejvíce osvědčil odvlhčovač.

pro Toma

Možná jsem to špatně napsala, měla jsem tím na mysli, že pokud je na podzim hodně deštivo a pak je venku vysoká vlhkost. Nevím jak vy, ale já na podzim prostě nevyvětrám tak, aby se mi snížila vlhkost.
Radka

pro Radku

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Radko,
proč myslíš, že na podzim a v zimě nejde efektivně větrat? My právě s podzimním a zimním větráním máme nejlepší zkušenosti. Studený venkovní vzduch při ohřívání ve větrané místnosti rychle ztrácí vlhkost až téměř k nule a relativní vlhkost v místnosti tak prudce klesá. Přitom je jedno, jaká je venkovní vlhkost. Čím nižší teplota venku, tím rychlejší ztráta vlhkosti při větrání nastává.
Tom

Re:

Ahojky,
a co takhle přes léto udělat sanační omítky? Perfektní věc - sice drahé jak ludra, ale opravdu to zabere a kde jsme ji dali tak tam plíseň od té doby nebyla :-) teda to bylo ve starém domě, nevím jestli to zabere i v bytě, ale myslím, že jo, proč taky ne?

Re:

Ahoj,
také doma bojujeme s vlhkostí. Máme starší rodinný dům a po výměně oken za plastová to bylo ještě horší, tak jsme si nechali udělat sanaci zdiva, ta sice pomohla, ale problém kompletně nevyřešila, v létě stačí několikrát za den pořádně vyvětrat a vlhkost udržím v rozumných mezích (pokud tedy venku hodně deštivo), ale v zimě a na podzim už efektivně větrat nejde, takže jsme si pořídili elektrický odvlhčovač Sinclair a to je naprosto skvělá věc, mám ho tedy zapnutý většinu dne, ale mám doma sucho a hlavně žádnou plíseň. Radka

Re:

Ahoj, tak my taky neustále bojujeme s plísněma, a konečně zjistili, že je prasklá izolace pod domem a v zakladech a tak to konečně opravují. Hodně nám pomahá právě vysoušeč, vysoušíme i 30 litru za 5 dní z jedné místnosti(náš rekord) :-) Jinak taky nám doma plesniví vše, hlavně co je ze dřeva, takže vytahnu třeba vařečku, plesnivá, tak už letí do koše, pletené okrasné koše - plesnivé -letí do koše.. aspod., byla jsem fakt zoufala, od května jsem to urgovala a konečně s tím začlo družstvo něco dělat. Takže ted už jen vysoušet, vysoušet a vysoušet :-)
Plísním 3x grrr grrr grrr :-((((

Re:

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Svatko,

i my bojovali po výměně oken za plastová s plísněmi na zdech a důvod byl jak píše Vlaďka - boky zateplené a dlouhé stěny nezateplené, tepelné mosty. Nám hrozně pomohlo všechna okna nebo aspoň většinu oken mít trvale na mikroventilaci. Máme vlhkoměr a oproti zcela uzavřeným oknům se snížila vlhkost o 10 až 15%. Rostliny pohlcující vlhkost neexistují, každá rostlina v bytě vlhkost zvyšuje. Některé víc (rychle rostoucí rostliny) jiné (třeba kaktusy) minimálně. My máme v bytě kolem 50 kytek a ač jsme s plísní v ložnici, v dětském pokoji i spižírně bojovali dost urputně, nyní při používání mikroventilace i při dvacetistupňových mrazech máme stěny celou zimu úplně čisté a suché. Akorát si člověk musí zvyknout na to, že při silných mrazech cítí u oken "dech dědy Mráze" :-) Ale to jen při teplotách pod -10°C. My už si zvykli, je to lepší než pohled na plesnivou stěnu. Větrání je základ úspěchu.
Z chemie se nám nejlépe osvědčil přípravek Fungispray.

Tom

Re:

Ahoj, myslím, že by to chtělo odstranit příčinu - předpokládám, že není zateplená obvodová zeď, popř mezi dvěma místostmi je velký rozdíl v teplotě interieru. Problému se dle mého nezbavíte, dokud nebude vyřešena ta příčina....

Re:

Mrkni i sem, píší tam, jak na plísně.

http://www.bez-chloru.cz/navod-na-likvidaci-plisne.html

Re:

Mrkni i sem, píší tam, jak na plísně.

http://www.bez-chloru.cz/navod-na-likvidaci-plisne.html

Re:

Ahoj,
Nevím, zda bydlíte v bytě nebo v domku. Ale vhkost je potvora. Otázka je, zda znáte příčinu. Dá se udělat tzv. sanace zdiva apod. Rostliny, které vyžadují zvýšenou vlhkost existují, ale nemyslím si, že by tento problém mohly vyřešit.
Jinak prostředků na hubení plísní je asi mnoho, ale je otázka, jak jsou toxické, když se používají v bytě.

Já mám vynikající zkušenost s Dezisanem, je to desinfekční přípravek, který je pro obratlovce absolutně netoxický a už v minimálních koncentracích je velice účinný na bakterie, viry, plísně a dokonce i na spory, které jsou prakticky nezničitelné.

Používám ho v kuchyni a v koupelně na takové ty miniplísně v rozích. Vyšplíchávám tím myčku. Přidávám do kýble na mytí podlahy (hlavně proto, že máme různá domácí zvířata). Také dost pohlcuje pachy, tak když se pes v něčem vyválí, tak ho nastříkám. A v garáži se nám dělají plísně na zdi, tak to taky postříkám, plísně se zničí, ale samozřejmě se po nějaké době zase udělají, protože tam navlhá zed. Uvažujeme právě o sanaci. A dezisan není ani drahý. Prodávají bud koncentrát, který si sama naředíš nebo už naředěny v rozprašovači. Tak jestli chceš, tak mrkni na www.bez-chloru.cz

Re:

Obrázek uživatele LadaVac

Svatko,
jedna má známá má rodiče a ty s tím v domě taky hodně bojují. Vím,že jim jednou k vánocům koupili elektrický pohlcovač vlhkosti.Nebyla to zrovna levná záležitost,ale prý jim to doma opravdu hodně pomohlo.

Mrkni,tady jsem našla nějakou diskusi
http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/1743-zkusenost-s-pohlcovacem-v...

Tady jsou nějaké ty odvlčovače,asi by chtělo projet nějaké diskuse,reference na tohle zboží
http://shop.conrad.cz/websale7/Odvlhcovace-vzduchu,-vysousece.htm?shopid...