Skip to main content

Dvojčata ze Švédska

Dvojčata Gunhild Gällstedtová a Siri Ingvarssonová ze švédského hlavního města Stockholmu včera společně oslavila v kruhu svých dětí, vnoučat a pravnoučat sté narozeniny.

Obě sestry se narodily v Malmö, ale už téměř 60 let žijí ve Stockholmu. Jako správná nerozlučná dvojčata bydlí dokonce ve stejném domě – Ingvarssonová ve druhém a její sestra ve třetím patře. Fakt, že dům postrádá výtah, prý stařenkám
problémy nedělá.

Na svůj věk jsou oslavenkyně až neuvěřitelně čilé a aktivní. Samy si nakupují, uklízejí, vaří i perou prádlo. Podle socioložky Nancy Pedersenové jim k vitalitě pomáhá „mimořádně pozitivní přístup k životu a zvláště odolnost vůči stresu“.

Gunhild velí
„Jsem sice o půl hodiny starší, ale hlavní slovo u nás má Gunhild,“ svěřila se novinářům Siri. Gunhild se zase pochlubila, že ani po společném sledování televize se sestrou pro ni ještě den nekončí: „Celý život ráda čtu detektivky, a tak někdy zhasínám až v
pět ráno.“

Jak uvedla televizní stanice CNN, nejstarší švédská dvojčata nejsou přes svůj úctyhodný věk častými návštěvníky nemocnic. Jejich skvělý zdravotní stav lékaře udivuje. Stařenky však mají jednoduchý recept: humor.

Nejstarší dvojčata něžného pohlaví se podle Guinnessovy knihy rekordů dožila 107 let. Šlo o Japonky Kinu Naritovou a Ginu Kamenovou. Obě sestry zemřely v roce 2000.

LN, čtk, klt, 31. ledna 2005
Media Credit: Henrik Montgomery/The Associated Press